Коноплі посівні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Коноплі посівні
Cannabis sativa Koehler drawing.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Рослини
Відділ: Magnoliophyta
Клас: Magnoliopsida
Ряд: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Cannabaceae
Рід: Cannabis
L.
Підвиди
загальновизнані два підвиди, раніше розглядалися як самостійні види:
 • Cannabis sativa subsp. indica
 — Конопля індійська
 • Cannabis sativa subsp. sativa
 — Конопля бур'яниста
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Cannabis sativa
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Cannabis sativa
EOL logo.svg EOL: 594919
IPNI: 850882
ITIS logo.svg ITIS: 19109
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3483

Коноплі посівні (Cánnabis satíva) — вид рослин роду коноплі родини Коноплеві (Cannabaceae). Вперше описано Діоскорідом 60 року н. е. Нині вирощування суворо регламентується в більшості країн світу з метою запобігання поширення наркотиків.

Систематика[ред.ред. код]

Загальновизнано два підвиди конопель[1], які раніше розглядалися систематиками як самостійні види:

Безліч інших різновидів, введених раніше, останнім часом не визнаються більшістю систематиків

Назви[ред.ред. код]

Крім широко відомої української назви рослини «Коноплі посівні», інколи в літературі використовується назва[4][5] Коноплі корисні — переклад англійського словосполучення useful hemp[6]. Цією назвою позначають той же вид конопель Cannabis sativa, але застосування такої назви нічим не виправдане і не бажане. Інший необґрунтований варіант назви — Коноплі звичайні — зустрічається ще рідше.

Ботанічний опис[ред.ред. код]

Конопля посівна. Ботанічна ілюстрація з книги «Köhler's Medizinal-Pflanzen», 1887

Коноплі посівні — однорічна дводомна рослина.

Рослини, що несуть жіночі квітки, називають матка, матерка ', або просто коноплі, а чоловічі — поськонь, пустоцвіт або замашка.

Корінь конопель стрижневий, проникає на глибину 1,5 — 2 м. Основна маса коренів розвивається у шарі до 40 см. Коріння поськоні за масою у 2 — 3 рази менше коренів матерки.

Стебло прямостояче, просте, рідше гіллясте, внизу округле, у верхній частині шестигранне, жолобчасте, покрите залозистими волосками. Зазвичай воно досягає 1½ метри у висоту, а у деяких різновидів він буває набагато вище, так у var. chinensis (китайських конопель) він буває до 3 — 6 метрів.

Листя довго-черешчате, нижнє — лапчастого-складене з 5 — 7 (рідко 9) вузьких зубчастих по краях листочків; верхні — трилопатеві або цільні. Міжвузля довгі. Нижнє листя розташоване супротивно, верхнє — почергово. При листі розвинені два вільних прилистки.

Цвітіння конопель посівних (на відміну від поширеної дикоростучої коноплі смітні (Cannabis ruderalis)) починається пізніше, у серпні — вересні. Сигналом для початку цвітіння для неї служить значне подовження темної частини доби.

Квітки одностатеві; рослина дводомна, чоловічі рослини зацвітають трохи раніше. Запилюється вітром.

Чоловічі суцвіття (складні кисті або волоті) поміщаються на бічних гілках або верхівці стебла; жіночі стиснуто-колосовидні суцвіття розвиваються у пазусі листків. Чоловічі квітки пятерного типу, зеленувато-жовтого кольору, з п'ятьма тичинками, що несуть довгі пиляки з великою кількістю пилку.

Жіночі квітки складаються з однолистового покриву, маточки з одногніздовою зав'яззю та двома ниткоподібними перистими рильцями.

зародок зігнутий, насіння без білка.
Плід — двостулковий горішок світло-сірого забарвлення, часто з мозаїчним малюнком. Діаметр плода 2 — 5 мм. Маса 1000 насінин від 9 до 22 грам.

Часто зустрічається здичавілою по засмічених місцях. Дикорослу (або здичавілу) форму часто розглядають як самостійний ботанічний вид — Конопля бур'яниста (Cannabis ruderalis Janisch.)

Є прабатьком більшості вирощуваних останнім часом сортів конопель (переважно гібриди з Cannabis indica), багато з яких лікарські.

Відомі сорти конопель посівних (НЕ гібриди з коноплями індійськими):

 • Mexican (Acapulco gold, Oaxacan, Zacatecas Purple, Guerrero Gold, Michoacan)
 • Brazillian (Manga Rosa, Santa Maria)
 • Colombian (Colombian Red, Santa Marta Colombian Gold)
 • African (Durban, Swazi, Power Plant, Congolese, Malawi Gold, Angolese, Lesothan, Nigerian)
 • Thai (Lemon Thai, Juicy Fruit Thai, Chocolate Thai)
 • Cambodian
 • Haze
 • Золотоноша, інгреда

Хімічний склад[ред.ред. код]

У насінні конопель міститься 30 — 38% жирного олії, що складається головним чином з гліцеридів ненасичених жирних кислот (лінолевої, ліноленової та масляної). Знайдено також білки, амінокислоти (гліколь, аланін, валін, лейцин, ізолейцин, фенілаланін, треонін, тирозин, аспаргінову кислоту, трігонеллін, оксипролін та інші), вуглеводи, спирт квебрахт, фенольні сполуки (каннабинола та канабідіол) і сліди алкалоїдів.[7]

Застосування[ред.ред. код]

Конопля родом з центральної та західної Азії, вже до початку XX століття вирощувалась всюди заради, головним чином, луб'яних волокон. У посівах кількість чоловічих та жіночих рослин приблизно однакове. У порівнянні з жіночими рослинами, чоловічі мають тонше стебло, менші листя та раніше дозрівають. Тому частка їх у врожаї різна. Поськонь дає не більше 33, а матерка — 66% загального врожаю волокна. Волокно йде на мотузки, шпагат, канати, полотнину, суров'є, мішковину.

У 60-х роках XX століття коноплі займали 3-е місце серед прядильних рослин після бавовнику та льону.

Відходи прядильного виробництва — пакля — застосовується для конопачення, упаковки.

Макуха (але не зелена маса) використовується на корму худоби. Свіжоскошена трава конопель викликає у худоби, а особливо у коней, важке отруєння.

Насіння містить олія, що йде у їжу і для малярних фарб.

Давні греки з насіння готували особливий напій, що називався νηπενθής (буквально — той, що долає страждання).

У медицині вживаються сушені плодоносні верхівки жіночих квіткових гілок рослини або листя, а також настоянка та екстракт з трави.

Солома цінується як підстилка для худоби, бо добре вбирає вологу.

Нині коноплі набули популярності як джерело «легкого наркотику», тому їх культивування зараз проводиться під контролем, а дикорослі зарості знищуються.

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Див. GRIN
 2. а б в г См. IPNI
 3. а б См. ITIS
 4. Трава по пояс
 5. dix: Что такое конопля?
 6. Health Benefits of Hemp Oil
 7. Под ред. Борисова М. И. Лекарственные свойства сельскохозяйственных растений. — Мн. : «Ураджай», 1974. — С. 154.