Конрад I (герцог Баварії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Конрад I
Народивсябл. 1020
Помер5 грудня 1055
Угорщина
Країна Священна Римська імперія
Національністьнімець
Діяльністьсуверен
Знання мовшвейцарський варіант німецької мови
Титулгерцог Баварії
Посадагерцог Баварії[d]
Термін1049—1053 роки
ПопередникГенріх VI
НаступникГенріх VIII
Конфесіякатолицтво
РідЦютфени
БатькоЛюдольф фон Браувайлер
МатиМатильда фон Цютфен
Брати, сестриAdelheid van Zutphend і Heinrich, Count of Zutphend
У шлюбі зЮдіт фон Швейнфурт

Конрад або Куно I (*Konrad (Kuno) I., бл. 1020  —5 грудня 1055) — герцог Баварії у 10491053 роках. Оскільки низка дослідників рахує Конрада, короля Німеччини, як герцога Баварії, звідси може бути Конрадом II.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Еццоненів. Онук Еццо, пфальцграфа Лотарингії. Син Людольфа фон Браувайлер, та Матильди фон Цютфен. Дідом Конрада був Еццо, пфальцграф Лотарингії. Бабусею за материнською лінією була донька імператора Оттона II. Народився близько 1020 року. Після смерті батька у 1033 році отримав графство Цютфен. 1034 року після смерті діда Еццо намагався отримати Лотаринзьке пфальцграфство, проте марно. У 1042 році імператор передав графство Гоцелону I, герцогу Нижньої Лотарингії.

У 1049 році імператор Генріх III призначив Конрада герцогом Баварії. Проте Конрад I не користувався впливом серед баварської знаті. Цим скористався Генріх III для посилення власного впливу в Баварії. Разом з тим після свого призначення герцогом Конрад I взяв у дружини доньку Оттона III, герцога Швабії, тим самим зміцнивши свою владу в Баварії. Втім в цьому намаганні вступив у конфлікт з Гебхардом III, єпископом Регенсбургу. Водночас тривалий час вважався можливим спадкоємцем імператора.

1052 року його було викликано до рейхстаг до Мерзебургу. У 1053 році Конрада I було повалено з герцогства. Його наступником став син імператора Генріха III — Генріх. Конрад відмовився підкоритися волі імператора, але не мав сил для спротиву. Тому втік до Угорщини, до короля Андраша I. З Угорщини він зробив кілька військових походів до Каринтії і в Баварську Східну марку, де займався грабунками.

У 1055 році Конрад фон Цютфен очолив змову проти імператора, в якій також брав участь герцог Вельф III, герцог Каринтії. Повстання було придушено, а Конрад і Вельф III загинули. Перепоховано у Сент-Маріенградені в Кельні в 1063 році.

Родина

[ред. | ред. код]

Дружина — Юдіт, донька Оттона III, герцога Швабії

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Lewald, Ursula, 'Die Ezzonen. Das Schicksal eines rheinischen Fürstengeschlechts', in Rheinische Vierteljahrsblätter 43 (1979) pp. 120—168
  • Alois Schmid: Konrad (Kuno) I. Herzog von Bayern 1049—1053. In: Lexikon des Mittelalters Bd. 5 (1991), Sp. 1342.