Константинопольський «Вічний Мир» (1720)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Константинопольський «Вічний Мир»
Тип договір
Підписано 16 листопада 1720
Місце Константинополь
Підписанти Османська імперія і Московське царство

Константинопольський «Вічний Мир» — мирна угода між Московським царством та Османською імперією, укладений 5 (16) листопада 1720 в Константинополі (Стамбул), Османська імперія.

Замінив Адріанопольський мирний договір 1713. Умови угоди були найкращими для Московського царства, ніж умови Прутського миру 1711 і Адріанопольської мирної угоди 1713. Відображаючи зростаюче значення Московського царства в міжнародних справах, з яким не міг не рахуватися османський уряд, Константинопольський «Вічний Мир» підтверджував мир і існуючого московського-османського кордону, передбачав мирне вирішення прикордонних суперечок; власне визнавав Московське царство гарантом status quo в Речі Посполитій (ст. 2).

Сторони зобов'язувалися не надавати допомогу ворожим одній з них державам. Османська іпмерія погоджувалася на введення московських військ до Речі Посполитої в разі існування загрози територіальній цілісності Речі Посполитої. Заборонялося будівництво укріплень на території між Азовом та Черкаському, в гирлі річок Самари і між річками Оріль і Самара.

Московське царство знову (після 1711) отримало право мати дипломатичного представника в Османській імперії (ст. 12). Московським підданим було дозволено відвідувати «святі місця» без сплати османських податків.

Договором підтверджувалися взаємні права московських та османських купців на вільну торгівлю в обох країнах.

Укладанням Константинопольського «Вічного Миру» Московське царство врегулювало основні питання російсько-турецьких відносин та забезпечило свій тил на Півдні в успішному завершальному періоді Північної війни.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • В. М. Вдовенко. Константинопольський «вічний» мир 1720 // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. /Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
  • Повне зібрання законів Російської імперії, т. 6. СПб., 1822;
  • Соловйов С. М. Історія Росії з найдавніших часів, кн. 10. М. 1963.