Константинопольський мирний договір (1712)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Константинопольський мирний договір
Тип Мирний договір
Підписано 23 квітня 1712
Місце Константинополь
Сторони Росія Московське царство
Османська імперія Османська імперія

Константинопольський мирний договір (1712) — договір, укладений між Московським царством і Османською імперією 23 (12) квітня 1712 в Стамбулі терміном на 25 років. Підписанням договору було юридично закріплено закінчення війни, оголошеної Османcькою імперією Московському царству 9 грудня 1711 та 27 січня 1712 у зв'язку з невиконанням умов Прутського трактату від 23 (12) липня 1711 року, зокрема щодо передачі Османській імперії фортеці Азов і знищення фортеці Таганрог та ін. Спираючись на неоднозначно сформульовані положення Прутського трактату, Османська імперія вимагала від Московського царства зречення на свою користь прав на Гетьманщину та Запорозьку Січ.

Деталі[ред. | ред. код]

З московського боку договір підписали Петро Шафіров та Михайло Шереметєв, з османського — великий візир Юсуф-паша, посередниками виступили британські та голландські посли. Договір був ратифікований московським царем Петром І 20 травня 1712 року.

Договір містив інтерпретацію й уточнення положень Прутського трактату. За його умовами Московське царство було зобов'язане протягом З місяців вивести свої війська з території Речі Посполитої, але мало право вести війну на цих землях у разі вступу до Речі Посполитої шведських військ. Московське царство поступалося територією Запорізької Січі, а також зрікалося влади над правобережним і запорозьким козацтвом. Сторони зобов'язалися не будувати фортець на р. Дон між містами Азов та Черкаськ. Дату виїзду шведського короля Карла XII до Шведської імперії мала визначати Османська імперія.

Порівняно з Прутським трактатом договір 1712 року чітко вказував не лише на підданство запорожців султанові, а й на приналежність території Запорозької Січі до Османської імперії. Ця норма збереглася до укладення Белградського мирного договору 1739 року.

У зв'язку з невиконанням Московським царством умов договору, зокрема щодо виводу військ з території Речі Посполитої, Османcька імперія 31 жовтня 1712 знову оголосила Московському царству війну, яка закінчилася укладенням Адріанопольського мирного договору 1713 року.

Джерела та література[ред. | ред. код]