Конституційні акти незалежної Карпатської України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Конституційний закон №1

Конституційні акти незалежної Карпатської України — два ухвалені 15 березня 1939 року сеймом (соймом) Карпатської України конституційні закони — «Закон число 1» і «Закон число 2», що визначали окремі основи державного ладу проголошеної на території Закарпаття (колишнього Підкарпаторуського краю Чехословаччини) незалежної держави.

«Закон число 1» містив вісім статей, у них проголошувалися і визначалися, відповідно:

 1. Незалежність держави.
 2. Назва держави.
 3. Форма правління — республіка на чолі з президентом, обраним сеймом.
 4. Статус української мови як державної.
 5. Барви державного прапора — синя (горішня) і жовта (долішня).
 6. Державний герб — колишній крайовий герб, доповнений двома новими елементами, а саме тризубом і хрестом — «ведмідь у лівім червонім півполі і чотири сині та три жовті смуги у правому півполі і тризуб св. Володимира Великого з хрестом на середньому зубі» (ця стаття передбачала також ухвалення окремого закону про державний герб).
 7. Державним гімном — «Ще не вмерла Україна» (без вказівки на авторів слів і мелодії).
 8. Що закон набуває чинності з моменту його ухвалення.

«Закон число 2» передбачав надання уряду повноваження видавати за згодою президента тимчасові розпорядження з силою закону. Ці розпорядження не могли містити змін конституційних законів і мали бути внесені як законопроєкти на найближче засідання сейму, інакше втрачали юридичну силу. Закон набував чинності з моменту його ухвалення.

Обидва закони лише окреслили головні атрибути державності і не містили конституційних норм про правовий статус особи й громадянина, організацію центральних (крім вищих) і місцевих органів влади, здійснення правосуддя тощо. У першому законі закріплювалася назва новопроголошеної держави «Карпатська Україна», а в другому — натомість вживалася назва «Карпато-Українська Республіка». Подальшого розвитку ці конституційні акти не набули у зв'язку з окупацією Закарпаття угорськими військами.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Росоха С. Сойм Карпатської України: (в 10-ти ліття проголошення самостійності). — Львів, 1991.
 • Стерчо П. Карпато-Українська держава.: До історії визвольної боротьби карпатських українців у 1918—1939 роках. — Торонто, 1965.
 • Тисяча років української суспільно-політичної думки, т. 7: 20-ті — 40-ві роки ХХ ст. — Київ, 2001.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]