Конституція Королівства Нідерланди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Конституція Королівства Нідерланди
Зображення
Назва нід. Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden
Країна  Нідерланди і  Нідерланди
Юрисдикція Нідерланди
Автор Dutch Stated
Мова твору або назви нідерландська
Повний твір доступний на wipo.int/wipolex/fr/details.jsp?id=7418
wetten.overheid.nl/BWBR0001840
CMNS: Конституція Королівства Нідерланди у Вікісховищі
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Нідерландів
Категорія КатегоріяІнші країни

Конституція Королівства Нідерланди (нід. Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden) є основним законом європейської території Нідерландів; правовий статус Аруби та Нідерландських Антильських островів регулюється особливою Хартією.

Розроблена конституційною комісією, схвалена колегією вибірників з провідних представників суспільства, прийнята генеральними штатами (парламентом), оприлюднена королем Вільгельмом I 24 серпня 1815 року. Замінила конституції 1798, 1806 і 1814 років. Причиною ухвалення послужило здобуття незалежності від Франції після повалення Наполеона I й створення Об'єднаного Королівства Нідерланди, що спочатку також включало території сучасних Бельгії й Люксембургу.

Текст Конституції не має преамбули з викладом якоїсь правової доктрини, проте включає перелік прав людини. Нідерланди, на відміну від більшості сучасних держав Європи, позбавлені можливості оспорювати конституційність законів і скасовувати неконституційні акти по суду; відсутній конституційний суд, а Верховний суд Нідерландів таких повноважень не має.

Конституція складається з 8 розділів, що містять у цілому 142 статті, і додаткові статті. Відрізняється ретельним опрацьовуванням норм. Зокрема, в документі детально висвітлено питання оподаткування короля. Передбачається, що з утримання, яке одержують члени королівської сім'ї, а також з інших коштів, необхідних їм для виконання обов'язків, податки не стягуються. Король і спадкоємець престолу також звільняються від податків на спадок, дарування і передачу власності. Стосовно оподаткування інших громадян країни вказується, що воно регулюється законами. У тексті також є згадка про комерційну рекламу. Спеціально обумовлюється, що на неї не розповсюджуються положення статті про свободу самовираження.

Функції конституційного контролю здійснюють державна рада і Верховний суд. Поправки приймаються 2/3 голосів парламенту у двох читаннях, між якими відбуваються розпуск і вибори другої (нижньої) палати. За час існування неодноразово змінювалася, останній раз — у 2005 році. Масштабний перегляд було здійснено в 1983 році, коли багато статей було скасовано або переформульовано, введена нова нумерація.

Повний текст

[ред. | ред. код]