Конструкція книги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Конструкція книги (інколи, книжковий дизайн, конструювання книги) — це мистецтво об'єднання змісту, стилю, формату, дизайну та послідовності різних компонентів і елементів книги в єдине ціле. За словами відомого типографа Яна Чихольда (1902—1974), книжковий дизайн, «хоч сьогодні про нього майже забули, опирається на методи і правила, які неможливо покращити, і які розвивалися століттями. Для створення ідеальних книг, ці правила потрібно повернути до життя та застосувати».[1] Річард Гендел описує книжковий дизайн як «таємничу тему» та посилається на потребу в контексті, щоб зрозуміти, що це означає.[2]

Складники конструкції книги[ред. | ред. код]

Книжковий блок — містить зошити, які дібрано в порядку нумерації сторінок, скріплено між собою в корінці й обрізано з трьох боків.

Корінець — край блока книги, де скріплено всі складники виданку.

Форзац — складник книги у вигляді однозгинного аркуша, один бік якого приклеєно до переднього внутрішнього боку книжкової оправи, а другий — до першої сторінки книжкового блока.

Обкладинка (книжкова оправа) — паперова оправа виданку, що вбезпечує його сторінки від пошкод і бруду. Один із підвидів обкладинки палітурка — тверда оправа книги, яка має дві боковини (передню й задню) й корінцеву частину, які скріплено між собою палітурним матеріалом.

Зошити — сфальцьовані аркуші паперу, що містять 4, 8, 12, 16 або 32 сторінки й підібрані в порядку їхньої нумерації, створюючи тим самим книжковий блок.

Смуга (полоса) — задрукована площа сторінки будь-якого виданку.

Береги сторінки — незадруковані ділянки сторінки навколо смуги. Кожна сторінка має 4 береги: верхній (у головці), нижній, зовнішній (передній) і внутрішній (корінцевий).

Колонцифра — порядковий номер сторінки виданку.

Титул — перша сторінка книжки, на якій розміщують основні бібліографічні дані виданку: прізвище автора, назва, назва видавництва, місце й рік випуску.

Шмуцтитул — окрема сторінка, де поміщають заголовок частини, розділу чи глави книги, а деколи окремих творів, які входять до збірника.

Вклейка — окремий відбиток ілюстраційного матеріалу, який вклеюють між певними сторінками виданку. Зазвичай, вклейки друкують на папері вищої якости, інколи навіть іншим способом друку, ніж основний текст.

Суперобкладинка — паперова додаткова сторінка, яку накидають на обкладинку для захисту її від пошкод і бруду. Слугує як складник зовнішньої оздоби виданку, може виконувати інформаційну функцію.

Накидка — це дробова частина аркуша або ілюстрації, яку накидають на зошит.

Приклейка — це дробова частина аркуша або ілюстрації, що приклеюють до зовнішньої частини зошита.

Паспарту — це аркуш щільного паперу або тонкої текстури, на який наклеюють ілюстраційний матеріал.

Плюр — це тонкий прозорий папір, призначений захищати ілюстрації від механічних пошкод.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Tschichold, Jan (1991). The Form of the Book: Essays on the Morality of Good Design. Hartley & Marks. ISBN 978-0-88179-116-7.
  2. Hendel, Richard (1998). On Book Design. Yale University Press. ISBN 978-0-300-07570-0.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]