Контакти з Америкою до Колумба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Конта́кти з Аме́рикою до Колу́мба, Доколу́мбові пла́вання до Аме́рики — проблематика контактів між Америкою, з одного боку, і цивілізаціями Старого Світу — Європи, Азії, Африки, Океанії — з іншого боку — до відкриття Америки, здійсненого Христофором Колумбом у 1492 р.

У цій сфері існує величезна кількість гіпотез, як відверто фантастичних (версії про заселення Америки «десятьма колінами Ізраїлевими», атлантами, жителями Атлантиди, або нібито існуючого континента Му), так і таких, що мають ту чи іншу наукову правдоподібність. Теорія доколумбових контактів включена до священних книг церкви мормонів.

Слід розрізняти контакт обмежений, випадковий, можливо, в межах деяких вузьких груп навіть систематичний, але той, що не спричинив жодних наслідків, і контакт повномасштабний, що супроводжується зіткненням цивілізацій, як це було при відкритті Америки Колумбом і надалі її дослідженням та завоюванням. Безперечних доказів доколумбових контактів другого типу немає; хоча вони, безсумнівно, мали місце. Американські походи вікінгів не призвели до знайомства цивілізацій і були скоро забуті навіть у Скандинавії. Випадкові контакти могли полягати, зокрема, в тому, що європейських моряків випадково живими заносило під час бурі в Америку, або навпаки. У таких мимовільних мандрівників, звичайно, не було шансів повернутися на батьківщину, і роль цих інцидентів для історії незначна.

Теорія, згідно з якою культура індіанців була привнесена іззовні, зі Старого Світу, називається диффузіонізм. Теорія, згідно з якою цивілізації Америки розвивалися практично повністю незалежно до 1492 року, називається ізоляціонізмом і має більше прихильників в академічній науці.

Загальновизнаними з доколумбових контактів (не рахуючи первинного заселення Америки через Берингів міст у первісну епоху) вважаються лише плавання вікінгів, які розпочалися з епохальної подорожі Лейфа Еріксона близько 1000 року і тривали, можливо, до XIV століття. Також досить надійні дані про відвідування Америки полінезійцями, що збереглися в їхніх переказах. Відомо, що чукчі налагодили обмін хутром і китовим вусом з древнім населенням північно-західного американського узбережжя, але точну дату встановити неможливо.

Поряд з цим висувалися гіпотези про відвідини Америки чи не всіма цивілізаціями Старого Світу — єгиптянами (активним прихильником версії про єгипетські плаваннях до Америки був Тур Хейєрдал), фінікійцями, греками, римлянами, арабами, державами Чорної Африки (малійський султан Абубакар II), китайцями (висунута Гевіном Мензісом фантастична «теорія 1421 року» про відкриття в цьому році флотом Чжен Хе), японцями, європейцями Середніх віків (особливо кельтами: легенди про св. Брендан, про Мадог), нарешті, тими чи іншими європейськими мореплавцями XV століття — безпосередніми попередниками Колумба. Ці гіпотези спираються на наступні три розряди доказів:

  1. Свідоцтва хронік про далекі плавання («флотоводець X плавав до землі на Заході / Сході, званої Y, і привіз багато багатств», «флотоводець X відправив великий флот на Захід / Схід, і про нього нічого не було чутно»)
  2. Подібності культур (наприклад, піраміди Єгипту і Мексики, близькість індіанського і азіатського мистецтва);
  3. Археологічні знахідки, що можуть бути свідченнями контактів (Кенсінгтонський камінь, зображення, ймовірно, аннони або ананаса в Помпеях, нібито грецькі скульптури в Америці, статуетки з негритянськими рисами в Гватемалі, сліди культури кукурудзи в Африці).
  • Докази розряду 1) часто відводяться скептиками за допомогою іншої інтерпретації джерела (так, давньокитайські хроніки описують скоріше за все Японію або Сахалін, а африканські — Канарські острови);
  • докази розряду 2) скептики пояснюють типологічною подібністю культур;
  • докази розряду 3) — як тенденційні підробки (зокрема, багато хто вважає підробленими Кенсінгтонський камінь, напис із Бет-Крик та ін.) або, де це можливо, відносять знахідки до випадкових контактів.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]