Континентальний шельф

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
   Sediment
   Rock
   Mantle

Континента́льний шельф (рос. континентальный шельф, англ. continental shelf, нім. Kontinentalschelf m, n) — частина континенту занурена нижче рівня моря.

Опис[ред.ред. код]

К.ш. поступово знижується від берегової лінії до перегину на глибині бл. 200 м, від якого починається континентальний схил.

Континентáльний шельф України — поверхня і надра морського дна підводних районів, що примикають до узбережжя чи до островів України і розташовані поза зоною територіального моря до глибини 200 м або за цими межами до такого місця, де глибина покривних вод дозволяє розробку природних багатств цих районів. Поверхня і надра морського дна впадин, що розташовані в суцільному масиві континентального шельфу України, незалежно від глибини, є частиною континентального шельфу України.

За цими межами Континентального шельфа вважають також місця, де глибина вод дає змогу розробляти природні багатства цих районів, а також поверхню і надра підводних районів, що прилягають до берегів островів.

Регулювання[ред.ред. код]

Міжнародно-правовий режим Континентального шельфу, в якому зацікавлені прибережні держави, регламентує Конвенція про континентальний шельф, прийнята на Женевській конференції по морському праву 1958.

Згідно з конвенцією прибережна держава має суверенні права досліджувати й розробляти природні багатства Континентального шельфу. Без згоди цієї держави інша країна не може приступити до таких розробок.

Іноземний сектор континентального шельфу[ред.ред. код]

З точки зору Великобританії, іноземним сектором континентального шельфу є площа за межами територіальних вод будь-якої держави, в межах якої права на морське дно, його надра і корисні копалини поширюються на цю державу, причому вона не є Великобританією. Аналогічної точки зору притримується ряд країн.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]