Контракт на різницю цін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Контракт на різницю цін (англ. contract for difference, CFD) — це угода (гарантійне зобов'язання) між двома сторонами про передачу один одному різниці між поточною вартістю активу та його значенням в кінці дії договору. По суті, укладається контракт про купівлю/продажу активу з відстрочкою поставки, але обидві сторони спочатку мають на увазі що поставки не буде — товарні зобов'язання будуть закриті другою угодою купівлі/продажу з тим же об'ємом і з протилежної спрямованістю (Хто в першій угоді був покупцем у другій угоді виступає продавцем), але за новою ціною. Якщо між першою і другою угодою ціна активу збільшилася, то «Покупець» (по першій угоді) отримає від «продавця» різницю в ціною. Якщо ціна знизилася — «Продавець» отримає різницю в ціні від «покупця». Найчастіше термін дії договору не встановлюється і договір може припинятися за заявою тільки однієї сторони, якій надане таке право.

Ціна CFD — це ціна активу (акції, індексу або ф'ючерсу). Якщо ціна активу збільшується, збільшиться і ціна CFD. Важлива відмінність полягає у відсутності комісійних за обмін і інших недоліків торгівлі акціями на біржі. CFD дозволяють використовувати переваги кредитного плеча, що зазвичай недоступно при угодах з акціями.[1]

По суті CFD є похідним фінансовим інструментом, який дозволяє отримувати дохід як на підвищенні, так і на зниженні ціни базового товару або цінною паперу. Найчастіше CFD використовують для спекулятивних операцій. Наприклад, стосовно до акцій, CFD є похідним від договору купівлі акцій, що дозволяє спекулювати на русі цін акцій, без необхідності оформлення прав власності на ці акції.

CFD були створені для того, аби задовольнити запити біржових спекулянтів з малим капіталом. Контракти на різницю дозволяють значно розширити сферу діяльності приватних осіб. Ринок CFD сформувався на початку 90-х років у Англії і спочатку припускав операції з укладення контрактів на покупку і продаж пакетів акцій, але без права власності на ці акції. Наразі контракти на різницю також сформовані на купівлю і продаж товарних ф'ючерсних контрактів та фінансових інструментів.

Зазвичай торгівля CFD відбувається з використанням додаткових кредитних коштів (маржинальна торгівля).

Проте спекуляції, зроблені за допомогою цих видів продукції, вважаються негативними, як особиста поведінка і тому, що можуть завдати шкоди реальній економіці.

CFD не дозволені в кількох країнах, наприклад, у Сполучених Штатах.[2][3] Оскільки володіння CFD не є володіння активом, в деяких країнах, наприклад, у Великій Британії не потрібно сплачувати податкові збори при купівлі чи продажу.[4]

Історія[ред. | ред. код]

CFD були створені в Англії в 1950-х роках хедж-фондами, щоб отримати доступ до торгових операцій з високим кредитним плечем. Першочергово CFD були доступні лише інституційному інвестору. Сьогодні вони доступні і дрібним інвесторам також.

Базовий приклад[ред. | ред. код]

Інвестор припускає, що акції компанії N зростуть у ціні. Акції компанії коштують 100 $. У інвестора є 1000 $.

Варіант 1 (напряму): він може придбати 10 акцій (1000$/100$)

Варіант 2 (CFD): кредитне плече брокера 1:10 дозволяє вам здійснювати угоди, що в 10 разів перевищують ваш депозит, тобто на $10 000 ($1000 * 10), що дорівнює 100 акціям.[5]

Якщо акція зросте до 101 $:

У варіанті 1 інвестор отримає прибуток у 10 $ (10 акцій * 1 $) У варіанті 2 інвестор отримає прибуток у 100 $ (100 акцій * 1

Якщо акції впадуть до 99 $:

У варіанті 1 інвестор втратить 10 $ (10 акцій * 1 $) У варіанті 2 інвестор втратить 100 $ (100 акцій * 1 $)

Якщо акції впадуть до 90 $:

У варіанті 1 інвестор втратить 100 $ від своїх 1000 $ і продовжить торгувати А у варіанті 2 інвестор втратить всі свої 1000 $. При падінні вартості акцій нижче 90 $, інвестор буде винен брокеру.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Що таке CFD?. Архів оригіналу за 5 липня 2019.
  2. It's a gamble either way. smh.com.au. Архів оригіналу за 26 листопада 2021. Процитовано 14 грудня 2021.
  3. The Laws That Govern the Securities Industry (PDF). www.investor.gov. Архів оригіналу за 2 грудня 2017. Процитовано 14 грудня 2021.
  4. 15 Best CFD Brokers & trading Platforms for 2021. comparebrokers.co. Архів оригіналу за 26 листопада 2021. Процитовано 14 грудня 2021.
  5. How Contract for Differences (CFD) Work. investopedia.com. Архів оригіналу за 26 листопада 2021. Процитовано 14 грудня 2021.

Посилання[ред. | ред. код]