Конфедерація Кая

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
가야
Конфедерація Кая
Пьонхан Flag
42 – 562 Сілла Flag
Розташування Кая
Конфедерація Кая
Столиця
Мови кая
Релігії корейський шаманізм
буддизм
Форма правління монархія
ван Суро
Історичний період Стародавній світ
 - Засновано 42
 - Ліквідовано 562
Сьогодні є частиною Південна Корея Південна Корея
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Конфедерація Кая
Історія Кореї
Korea unified vertical.svg
Доісторична Корея
Кочосон, Чінгук
Ранні корейські королівства
Пуйо, Окчо, Тон'є, Самхан, Конфедерація Кая
Три королівства
Когурьо, Пекче, Сілла
Об'єднане Сілла, Пархе
Пізні три королівства
Корьо: Кіданьські війни, Монгольські вторгнення
Чосон: Імджинська війна
Корейська імперія
Генерал-резиденти
Під контролем Японії:
Генерал-губернатори, Тимчасовий уряд Республіки Корея
Розділена Корея:
Корейська війна, Північна, Південна Корея
Хронологія, Військова історія, Список монархів

Портал «Корея»

Конфедерація Кая (42 —562 роки) — союз протодержав, що утворився з союзу дванадцяти племен Пьонхан. У 562 році була підкорена державою Сілла.

Назва[ред. | ред. код]

Внаслідок різної транскрипції з корейської мови китайською назва конфедерації в різних джерелах записується окрім Кая, також Карак (가락; 駕 洛, 迦 落), Кара (가라; 加羅, 伽羅, 迦羅, 柯羅), Каря (가량, 加 良) і Куя (구야, 狗 耶). В японській літературі відома під назвою Мімана.

Історія[ред. | ред. код]

Легенда[ред. | ред. код]

Згідно з легендою, наведеною в збірці Самгук Юса, в 42 році з неба спустилося 6 яєць, з яких вилупилося 6 хлопчиків, які через 12 днів стали дорослими. Один з них, Суро, став засновником Кимгван Кая або Куя-кук (Південна Кая), а решта 5 заснували 5 інших держав, що утворили союз Кая: Текая (Північна Кая), Сонсан Кая, Ара Кая, Корьон Кая і Сокая.

Формування[ред. | ред. код]

Конфедерація Кая утворилося в долині річки Нактонган внаслідок історичного розвитку союзу племен Пьонхан, які відповідно до археологічних знахідок та за історичними відомостями об'єдналися в 6 держав десь у III ст.

Спочатку сформувався союз на чолі із Те Кая (союз північних племен-протодержав). Столицею стала громада Міояма (сучасна провінція Північна Кьонсан). Наприкінці III ст. Кимгван Кая сформувала союз, який у дослідників отримав назву Рання Кая (Кая чонгі йонмен або Пон Кая). Остання охоплювала частину сучасної південнокорейської провінції Південна Кьонсан. Внаслідок зовнішньої загрози на початку IV ст. відбулося об'єднання цих союзів в конфедерацію Велика Кая (або Шість Кая).

Розвиток[ред. | ред. код]

Кая, Пекче і Сілла

Про перших володарів відомі лише імена. Кожна з держав діяла самостійно, об'єднання мало більш військове значення. Втім ситуація змінилася у 313 році, коли утворилися держави Пекче і Сілла з міст-держав та племінних союзів. Разом з тим відповідно до «Самгук Юса» і «Тонгук-тхонгам» перша сутичка Кая та Сілла відбулася у 94 році, а у 212 році ван Кая відправив до Сілла заручників. Водночас в III ст. створюється мережа факторій та поселень кая на Північному Кюсю, що надалі дало змогу укладачам давньояпонських хронік стверджувати про підкорення японським імператорами Кореї.

З 391 року конфедерація Кая стала зазнавати тиску Когурьо та його союзника Сілли. Втім перемовини з Ямато і Пекче щодо спільних дій проти Сілли нідо чого не призвели. У 410-х роках внаслідок внутрішнього протиборства частково послабилася, чим скористалися Когурьо і Сілла. В цей час північнокаяські союзи визнали зверхність Пекче, що зберігалася до 475 року. З цього часу гегемоном стає Те Кая, а конфедерація фактично розпадається на північно-центральний союз (так званна Пізня Кая) та південнокаяський союз на чолі із Кимгван Кая.

В подальшою конфедерація Кая діяла спільно з Пекче проти Сілла. Поразка союзника зрештою призвела у 562 році до поразки Кая від військ Сілла, які приєднали землі конфедерації до своєї держави.

Державний устрій[ред. | ред. код]

Конфедерація складалася з 6 державних утворень, які частина дослідників розглядає як протодержави, інша — лише як племенні союзи. Згідно з «Самгук Юса» складалося з Кимгван Кая, Те Кая, Сонсан Кая, Ара Кая, Корьон Кая і Со Кая. В іншому джерелі «Корьо Саряк» вказано наступні: Кимгван Кая, Корьон Кая, Піхва Кая, Ара Кая і Сонсан Кая.

Головним містом конфедерації було місто Кімхе. Наприкінці V століття центр центром стає Те Кая.

Вани з Кимгван Кая[ред. | ред. код]

Економіка[ред. | ред. код]

Внаслідок географічного розташування основою економіки було рибальство, сільське господарство і виробництво заліза, руду для якого добували у великих копальнях біля гирла Нактонгану.

Також було важливим центром перетину торгівельних шляхів між державами Корейського півострова, Ямато й китайською імперією Цзінь.

Культура[ред. | ред. код]

Зазнала культурного впливу Пуйо. Основу релігійних вірувань становив корейський варіант шаманізма. Втім з V ст. сюди став проникати буддизм. В свою чергу культурно вплинули на японців (кая називали їх ве)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kenneth B. Lee (1997). «4. Korea and Early Japan, 200 B.C. -700 A.D.». Korea and East Asia: The Story of a Phoenix. Greenwood Publishing Group. pp. 31 ~ 35p
  • John Whitney Hall (1998). «5. Japan and the continent». The Cambridge History of Japan. Cambridge University Press. pp. 308 ~ 310p. ISBN 978-0-521-22352-2.
  • Тихонов, В. М. История каяских протогосударств (вторая половина V в. — 562 г.). М. : Восточ. лит. РАН, 1998
  • Vovin, Alexander (2013). «From Koguryo to Tamna: Slowly riding to the South with speakers of Proto-Korean». Korean Linguistics. 15 (2): 222—240.