Концерт для фортепіано з оркестром (Шуман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Концерт для фортепіано з оркестром (нім. Klavierkonzert) ля мінор op. 54 Роберта Шумана — один з найвідоміших романтичних концертів для фортепіано з оркестром. Був завершений 1845 року. Концерт присвячений Фердинандові Гіллеру.[1]

Історія створення та виконання[ред. | ред. код]

У попередні роки Шуман робив спроби писати у жанрі фортепіанного концерту: 1828-го він починав концерт мі-бемоль мажор, у 1829-1831 працював над концертом фа-мажор; 1839-го написав одну частину концерту ре мінор. Жодний з цих творів не було закінчено.

1841-го Шуман написав Фантазію для фортепіано з оркестром. За пропозицією своєї дружини, піаністки Клари Шуман, 1845-го року він доповнив Фантазію ще двома частинами: інтермецо та фіналом. Ці три частини і склали Концерт для фортепіано з оркестром ля мінор.

Вперше концерт був виконаний у Лейпцизі 1 січня 1846 року. Партію фортепіано виконала Клара Шуман, диригував Фердинанд Гіллер.

Потому Шуман написав іще два твори для фортепіано з оркестром: Інтродукцію та Allegro appasionato (op. 92) й Інтродукцію та Концертне алегро (op. 134).

Склад оркестру[ред. | ред. код]

Дерев'яні духові
Мідні духові
Ударні
Струнні смичкові

Музичний зміст[ред. | ред. код]

Твір складається з трьох частин:

  1. Allegro affetuoso (ля мінор)
  2. Інтермецо. Andantino grazioso (фа мажор)
  3. Allegro vivace (ля мінор)

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]