Копана (Association Football)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Обкладинка перевидання 2019 року

Кóпана (Association Football) — брошура Володимира Лаврівського, видана 10 серпня 1900 року. Перша книжка українською мовою про вид спорту, який нині зазвичай називають футболом.

Характеристика[ред. | ред. код]

Брошура «Копана (Association Football)» складається з 18 сторінок формату 115×150 мм. Її власним коштом видав Володимиром Лаврівський; наклад — 500 примірників, виготовили у львівській друкарні, що мала назву «Уділова». Сьогодні оригінал в одному екземплярі зберігають у Львівській національній науковій бібліотеці ім. Василя Стефаника (відділ україніки), де його знайшов історик футболу Олександр Паук.

На обкладинці брошури зазначено, що видання здійснене «після Осипа Клєнки». Як вдалося з'ясувати, йдеться про чеського спортивного діяча Йозефа Кленку: фактично «Копана» є перекладом його книжки «Pravidla hry kopaný míč [foot-ball]» («Правила гри в копаний м'яч [foot-ball]»), що вийшла друком 1897 року.

Структурно брошура складається з двох частин (окрім обкладинки і титульної сторінки), причому друга (с. 11–18) у багатьох аспектах дублює першу (с. 3–11). Зміст «Копаної» — виклад існуючих на той момент правил гри у футбол.

Оскільки на початку ХХ століття не існувало унормованих правил української літературної мови, Володимир Лаврівський послуговувався тогочасним галицьким варіантом із використанням слів, які нині сприймаються як діалектизми. Також у тексті багато прямих запозичень із чеської спортивної термінології. Одна з характерних мовних особливостей «Копаної» — використання латинської літери «j» замість кириличної «й».

Перевидання 2019 року[ред. | ред. код]

У лютому 2019-го побачило світ репринтне перевидання «Копаної». До оригінального тексту додали нову (стилізовану під першодрук) обкладинку, заключне слово, словничок застарілої лексики та вихідні дані. Перевидання здійснене накладом 50 примірників у столичному видавництві «Арт Економі».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Лаврівскиj Володимир. Копана (Association Football). — Львів : Друкарня «Уділова», 1900. — 18 с.
  • Лаврівський В. КОПАНА (Association Football). — Львів : Друкарня «Уділова», 1900 / К.: Арт Економі, 2019. — 24 с.: іл.

Посилання[ред. | ред. код]