Копі лювак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мусанг (Paradoxurus hermaphroditus)

Копі лювак (інд. Kopi luwak) — різновид кави, відомий, перш за все, завдяки специфічному способу обробки. Слово «копі» на індонезійському діалекті малайської мови означає «каву», а слово «лювак» — місцева назва мусанги, або азіатської пальмової цивети (Nandinia binotata) — невеликого звіра родини циветових. Процес виробництва «копі лювак» полягає в тому, що цивети поїдають стиглі плоди кавового дерева (кавові вишні), перетравлюють оточуючу кавові зерна м'яку оболонку, боби ж не перетравлюються. Люди вибирають їх з посліду, миють, сушать та обсмажують. Іноді зерна продають у вигляді цілих екскрементів.

Особлива яскравість смаку кави «копі лювак» пояснюється властивостями шлункового соку цивет, до складу якого входить цибетин. Кава «копі лювак» характеризується збалансованим смаком з делікатною гіркуватістю, виразним відтінком вершкового масла, відтінками нуги і меду, а також довгим, стійким приємним смаком.

На даний час ця кава виробляється в промислових масштабах в Індонезії, на Філіппінах (де ця кава називається також «капе аламід») і в Південній Індії. Засновник промислового способу виробництва «копі лювак» — англійський промисловець Джошуа Робінзон, що довгі роки був по суті монополістом в цій справі, але потім подібні фабрики були відкриті і іншими підприємцями.

Вживання[ред.ред. код]

Традиційний спосіб. В Індонезії «копі лювак» вручну обсмажують та подрібнюють до стану пилу. Такий помел називають «копі бубук». Його заварюють невеликою кількістю окропу і п'ють — гарячим та дуже солодким.

В інших країнах «копі лювак» заварюють відповідно до місцевих традицій, як і решту сортів кави[1].

Зерна кави в екскрементах

Міфи, пов'язані з «копі лювак»[ред.ред. код]

Вважається, що цивети живуть у природних умовах та вибирають лише найстигліші і найсмачніші кавові вишні, а обсяг виробництва цієї кави не перевищує декількох сотень кілограмів на рік. Проте, на початок XXI століття, цей вид кави майже завжди виробляється в промислових масштабах на спеціальних фермах. Люваки на таких фермах містяться в клітках і позбавлені можливості вільно пересуватися у пошуках найкращих кавових ягід.

Очевидно, що в неволі цивети не можуть вибирати найстигліші ягоди і вимушені їсти те, чим їх годують. Також в умовах ферм харчовий раціон цивет відрізняється від природного, що, можливо, відбивається і на смаку напою.

«Копі лювак» дійсно є одним з найдорожчих сортів кави, проте часто вартість цього сорту кави сильно перебільшується. Насправді гуртова ціна кілограму необсмаженої кави «копі лювак» складає від $100. Роздрібна ціна одного стандартного фунту обсмаженої кави «копі лювак» складає від $150 (у європейських спеціалізованих інтернет-магазинах). Також «копі лювак» дуже часто використовується для блендів — сумішей з менш цінними ґатунками кави.

Копі Лювак в Україні[ред.ред. код]

Копі Лювак продається і в Україні, зокрема й у Києві. Вартість однієї чашки кави — від 40 грн.[2][3]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]