Корабель Тесея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Корабель Тесея, парадокс Тесея — парадокс, який можна сформулювати так: «Якщо всі складові частини вихідного об'єкта були замінені, чи залишається він тим самим об'єктом?»

Згідно з давньогрецьким міфом, переказаним Плутархом, корабель, на якому Тесей повернувся з Криту до Афін, зберігався афінянами до епохи Деметрія Фалерського і щорічно відправлявся зі священним посольством на Делос. При лагодженні в ньому поступово замінювали дошки доти, поки серед філософів не виник спір, чи це той самий корабель, чи вже інший, новий?[1] Крім того, виникає питання: в разі спорудження зі старих дощок другого корабля, який з них буде справжнім?

Існують також сучасні різновиди цього парадоксу.

Запропоновані рішення[ред. | ред. код]

Причини Арістотеля[ред. | ред. код]

Згідно з філософською школою Арістотеля, існує кілька причин, що описують об'єкт: форма, матеріал і суть (річ, яка, за вченням Арістотеля, є найважливішою характеристикою). Відповідно до цієї філософії, корабель залишився тим самим, оскільки його суть не змінилася, лише змінився зношений матеріал.

Визначення «той самий»[ред. | ред. код]

Згідно з цим рішенням, речі можуть бути «тими самими» кількісно і/або якісно. У цьому випадку, після зміни дошки корабель Тесея виявиться кількісно тим самим, а якісно — вже іншим кораблем. Проблема вирішення в тому, що при введенні дуже великої кількості характеристик втрачається будь-яка можливість тотожності (наприклад, той самий корабель без всякої зміни дощок, змінивши положення в просторі, зможе вважатися «іншим» кораблем).

У масовій культурі[ред. | ред. код]

Парадокс корабля Тесея згадує Террі Пратчетт в своїй книзі «П'ятий елефант». Там йдеться про сокиру, у якої регулярно з'являються нові ручки або леза. Персонажі книги вважають, що ця сокира не може вважатися тією самою сокирою фізично, але може вважатися тією самою сокирою емоційно.

У дитячій книжці «Чарівник із країни Оз» проклята сокира дроворуба відтинала йому одну за одною кінцівки, замість яких коваль виковував нові доти, поки дроворуб не перетворився цілком у Залізного Дроворуба. У книзі «Залізний дроворуб з Країни Оз» розповідається аналогічна історія Залізного Воїна (Капітана Штурма), а також Дровоштурма — людини зробленої з відтятих частин тіла Дроворуба та Воїна. При цьому авторське рішення таке: Дроворуб і Капітан Штурм вважаються «колишніми», а Дровоштурм — «новим».

Парадокс також обігрується в різній літературі, де йдеться про телепортації та подорожі у часі (наприклад, Станіслав Лем, "Зоряні щоденники Ійона Тихого — Подорож 23-я" та "Чи існуєте Ви, містере Джонсе?").

У фінальному епізоду серіала "ВандаВіжн", створений Вандою Максимовою умовний Віжн використовує цей парадокс як засіб, що порушує обробку справжнього Віжна, якого контролюють М.Е.Ч., який запрограмований на вбивство як Ванди, так і умовного Віжна. Однак Віжн Ванди наголошує, що він позбавлений усього, що зробило б його справжнім Віжном, оскільки він не має "жодної унції оригінального матеріалу", тоді як відновлений Віжн не має спогадів і переживань з попереднього життя Віжна, і є без Камінь розуму. Вони взаємно погоджуються, що обидва вони, перебуваючи в стані існування і не буття, є справжнім Віжном. У цій інтерпретації умовний Віжн створений Вандою представляється як "відновлений" корабель, тоді як відновлений Віжн є відновленим кораблем, побудований з оригінальних частин.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Плутарх. Тесей 23