Корея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прапор Кореї (з книги 1882 р.)

Коре́я — історична держава в Східній Азії, головним чином на Корейському півострові і прилеглих островах. Територія 220,8 тис. км². Населення понад 70 млн осіб, 99% населення — корейці.

Корея була штучно розділена на дві частини після Другої світової війни. Північну частину півострова і прилеглу частину материка займає Корейська Народна Демократична Республіка, південну частину півострова — Республіка Корея. Розділення країни на дві частини, що відповідало розколу світу на соціалістичний і капіталістичний, зберігається з кінця 1940-х. Межа між Північною і Південною Кореєю (див. Демілітаризована зона (Корея)) — один з пережитків «холодної війни».

Природа — див. Корейський півострів, Манчжуро-Корейські гори.

Назви країни[ред.ред. код]

На цей час[Коли?] в Північній Кореї прийнята назва Чосон (кор. 조선), а в Південній — Хангук (кор. 한국; 韓國). Висувалися пропозиції використовувати назву Корьо (кор. 고려; 高麗) для майбутньої об'єднаної Кореї. Корьо (кор. 고려; 高麗}) — це назва держави на Корейському півострові, що існувала в 9181392 рр. н. е. Від неї походить європейська назва Кореї.

Історія[ред.ред. код]

Korea unified vertical.svgІсторія Кореї

Доісторична Корея
Кочосон, Чінгук
Ранні королівства:
 Пуйо, Окчо, Тон'є
 Самхан
 Конфедерація Кая
Три королівства:
 Когурьо
 Пекче
 Сілла
Об'єднане Сілла, Пархе
Пізні три королівства
Корьо:
  Кіданьські війни
  Монгольські вторгнення
Чосон:
 Імджинська війна
Корейська імперія
 Генерал-резиденти
Під контролем Японії:
 Генерал-губернатори
 Тимчасовий уряд
Розділена Корея:
 Корейська війна
 Північна, Південна Корея

Хронологія
Військова історія
Список монархів

Докладніше: Історія Кореї
Мапа Кореї 1531 р.

Людина розумна з'явився на Корейському півострові приблизно 40000-25000 років тому, в період пізнього палеоліту. Однак ці стародавні люди не були безпосередніми предками сучасних корейців. Корейський етнос склався в результаті міграцій народів на півострів — головним чином з півночі. Ці міграції почалися в епоху неоліту (шосте — перший тисячоліття до нашої ери) і тривали до кінця першого тисячоліття нашої ери[Джерело?].

Початок корейської історії часто датується 2333 до н. е., коли Тангун, легендарний син Небожителя і жінки з племені, тотемом якого вважався ведмідь, заснував перше королівство. Історики називають найраніший етап корейської історії періодом Кочосон (Стародавній Чосон).

На початку нашої ери склалося три ранньофеодальних держави — Сілла, Пекче і Когурьо. В кінці X століттяа Корейський півострів був об'єднаний під владою держави Корьо.

У XVI–XIX століттях Корея проводила політику самоізоляції.

Після російсько-японської війни 190405 рр. Японія встановила протекторат над Кореєю, а в 1910 р. анексувала її. Розгром Японії в Другій світовій війні поклав кінець японському пануванню в Кореї (з Кореї були також виселені всі японці). Північна частина Кореї була окупована Радянським Союзом, а південна — Сполученими Штатами.

У 1948 р. було створено дві держави — КНДР на півночі і Республіка Корея на Півдні. Корейська війна 195053 рр. закріпила розкол країни. Проте обидві корейські держави переконані в неминучості об'єднання в майбутньому.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]