Корея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Корея
조선 (Північнокорейська)
한국 (Південнокорейська)

Прапор
Гімн: 애국가
Розташування Кореї
Розташування Кореї
Столиця
Найбільше місто Сеул (Південна Корея)
Офіційні мови Корейська
Форма правління Північна Корея Північна Корея
Південна Корея Південна Корея
Площа
 - Загалом 223 155 км²
Населення
 - оцінка 2023  51 000 000
 - Густота 349,06/км²
Часовий пояс Корейський стандартний час (UTC+09:00)
Домен
Телефонний код +850 (Північна Корея)
+82 (Південна Корея)
Мапа
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Корея

Коре́я — історична держава в Східній Азії, головним чином на Корейському півострові і прилеглих островах. Територія 220,8 тис. км². Населення понад 70 млн осіб, 99 % населення — корейці.

Корея була штучно розділена на дві частини після Другої світової війни. Північну частину півострова і прилеглу частину материка займає Корейська Народна Демократична Республіка, південну частину півострова — Республіка Корея. Розділення країни на дві частини, що відповідало розколу світу на соціалістичний і капіталістичний, зберігається з кінця 1940-х. Межа між Північною і Південною Кореєю (див. Демілітаризована зона (Корея)) — один з пережитків «холодної війни».

Природа — див. Корейський півострів, Манчжуро-Корейські гори.

Назви країни[ред. | ред. код]

На цей час[коли?] в Північній Кореї прийнята назва Чосон (кор. 조선; 朝鮮), а в Південній — Хангук (кор. 한국; 韓國). Висувалися пропозиції використовувати назву Корьо (кор. 고려; 高麗) для майбутньої об'єднаної Кореї. Корьо (кор. 고려; 高麗) — це назва держави на Корейському півострові, що існувала в 9181392 рр. н. е. Від неї походить європейська назва Кореї.

Історія[ред. | ред. код]

Докладніше: Історія Кореї
Мапа Кореї 1531 р.

Людина розумна з'явилась на Корейському півострові приблизно 40000-25000 років тому, в період пізнього палеоліту. Однак ці стародавні люди не були безпосередніми предками сучасних корейців. Корейський етнос склався в результаті міграцій народів на півострів — головним чином з півночі. Ці міграції почалися в епоху неоліту (шосте — перше тисячоліття до нашої ери) і тривали до кінця першого тисячоліття нашої ери[джерело?].

Початок корейської історії часто датується 2333 до н. е., коли Тангун, легендарний син Небожителя і жінки з племені, тотемом якого вважався ведмідь, заснував перше королівство. Історики називають найраніший етап корейської історії періодом Кочосон (Стародавній Чосон).

На початку нашої ери склалося три ранньофеодальні держави — Сілла, Пекче і Когурьо. В кінці X століття Корейський півострів був об'єднаний під владою держави Корьо.

У XVI—XIX століттях Корея проводила політику самоізоляції.

Після російсько-японської війни 190405 рр. Японія встановила протекторат над Кореєю, а в 1910 р. анексувала її. Розгром Японії в Другій світовій війні поклав кінець японському пануванню в Кореї (з Кореї були також виселені всі японці). Північна частина Кореї була окупована Радянським Союзом, а південна — Сполученими Штатами.

У 1948 р. було створено дві держави — КНДР на півночі і Республіка Корея на Півдні. Корейська війна 195053 рр. закріпила розкол країни. Проте обидві корейські держави переконані в неминучості об'єднання в майбутньому.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Корея в описах західних авторів (ІХ — початок ХХ століття): посіб.-хрестоматія / Ю. А. Ковальчук. — Київ: Вид. дім Д. Бураго, 2019. — 456 с. — ISBN 617-7621-26-2.
  • Новий погляд на історію Кореї: Підручник / Кім Чжонбе, Мін Хьонґу, Пак Йонун, Чжо Ґван та ін. За ред. Хо Сун Чьол. Переклад з корейської Ю. А. Ковальчук. — К.: Видавничий дім Дмитра Бураго, 2010. — 336 с. — ISBN 978-966-489-076-9

Посилання[ред. | ред. код]