Корисна модель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Кор́исна моде́ль — нове технічне рішення, що не випливає із наявного рівня техніки і промислово придатне; вислід інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології[1].

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Об'єктом корисної моделі може бути конструктивне виконання пристрою, що має характеризуватися явно вираженими просторовими формами. Така форма має характеризуватися не лише наявністю елементів і зв'язків між ними, але й формою виконання самих елементів, їх певним взаємним розташуванням. Якщо винахід містить сутність заявленої пропозиції, то корисна модель — викладення цієї сутності у просторі. Якщо порівняти корисну модель з промисловим зразком, то можна відзначити, що промисловий зразок — це зовнішній вигляд (форма, конфігурація, колір) промислового виробу (пристрою). Корисна модель — це внутрішнє улаштування виробу: розташування елементів, з яких складається сам пристрій, та зв'язки між ними. Так, наприклад, двигуни внутрішнього згорання можуть бути багатьох різноманітних форм, але за своєю сутністю вони однакові, а їх внутрішня побудова і є корисною моделлю.

Фактично корисні моделі є підвидом винаходів у праві інтелектуальної власності, однак на відміну від останніх, вони мають коротший термін захисту (10 років в Україні, від 6 до 10 років у інших країнах) та менш жорсткі умови патентоздатності. Корисна модель вважається патентоздатною, якщо вона є новою та придатною до промислового використання.

В окремих країнах[ред. | ред. код]

В Україні[ред. | ред. код]

Патент України, про мадернізацію автомобільних денних ходових вогнів на корисну модель 2020 рік

Державна таємниця[ред. | ред. код]

Корисна модель, що становить державну таємницю - це корисна модель, відомості якої складають державну таємницю, відповідно до 6 статті Закону України "Про державну таємницю". Ступінь секретності пропонує сам заявник, виходячи з вимог законодавства та відомчих інструкцій. Проте в ряді випадків запропонувати заявникові прийняти заходи із забезпечення секретності заявки може й патентне відомство за своєю ініціативою. Рішення про зарахування корисної моделі до державної таємниці приймає державний експерт з питань таємниць.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Абзац четвертий статті 1 в редакції Закону N 850-IV (850-15) від 22.05.2003 [Архівовано 24 листопада 2013 у Wayback Machine.] ЗАКОНУ УКРАЇНИ Про охорону прав на винаходи і корисні моделі

Джерела[ред. | ред. код]

  • Коссак В. М. Право інтелектуальної власності: Підручник / В. М. Коссак, І. Є. Якубівський. — К.: Істина, 2007. — 208с. — ISBN 966-8909-00-3
  • Тлумачний російсько-українсько-англійський словник з інтелектуальної власності. Основні терміни: понад 2000 термінів / уклад.: М. Д. Гінзбург, Л. М. Дунаєвський, І. О. Требульова та ін.; за заг. ред. А. А. Рудніка. - Харків, 1999. - 560 с.
  • Сусліков Л. М. Патентознавство: навч. посібник / Л. М. Сусліков, В. С. Дьордяй ; Ужгородський нац. ун-т. — К. : Центр навч. літ., 2005. — 232 с. — ISBN 966-364-027-8.

Посилання[ред. | ред. код]