Корисне навантаження (інформатика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У обчислювальній техніці та телекомунікаціях корисне навантаження є частиною переданих даних, яка є фактичним повідомленням. Заголовки і метадані надсилаються лише для забезпечення доставки корисного навантаження.[1][2]

У контексті комп'ютерного вірусу або хробака корисним навантаженням є частина зловмисного програмного забезпечення, яка виконує шкідливі дії.

Термін запозичений з транспортування, де корисне навантаження означає частину вантажу, транспортування якої оплачується.

Мережа[ред. | ред. код]

У комп'ютерних мережах дані, що підлягають передачі, є корисним навантаженням. Вони майже завжди інкапсулюється у форматі кадру, що складається з бітів синхронізації[en] і послідовності перевірки кадру[en].[3][4] Прикладами є кадри кадр Ethernet, кадри Протокол точка-точка (PPP), кадри Fibre Channel[en] та кадри модему V.42[en].

Програмування[ред. | ред. код]

У програмуванні цей термін найчастіше використовується в контексті протоколів повідомлень, щоб відрізнити накладні витрати протоколу[en] від фактичних даних. Наприклад, відповідь вебсервісу JSON може бути:

{ "data": { "message": "Hello, world!" } }

Рядок Hello, world! є корисним навантаженням повідомлення JSON, а решта — накладними витратами протоколу.

Безпека[ред. | ред. код]

У комп'ютерній безпеці корисним навантаженням є частина приватного тексту користувача, яка також може містити зловмисне програмне забезпечення, наприклад хробак або вірус, яке виконує шкідливі дії, такі як видалення даних, розсилання спаму або шифрування даних.[5] На додаток до корисного навантаження таке шкідливе програмне забезпечення також зазвичай має накладний код, спрямований на те, щоб просто поширюватися або уникнути виявлення.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. payload. Pcmag.com. 1 грудня 1994. Архів оригіналу за 16 серпня 2021. Процитовано 29 квітня 2021.
  2. Payload. Techterms.com. Архів оригіналу за 27 квітня 2016. Процитовано 29 квітня 2021.
  3. [[[:Шаблон:Cite IETF/makelink]] "RFC 1122: Requirements for Internet Hosts — Communication Layers"]. IETF. October 1989. p. 18. doi:10.17487/RFC1122. Шаблон:Cite IETF/doctypes. Процитовано 7 червня 2010.
  4. Data Link Layer (Layer 2). The TCP/IP Guide. 20 вересня 2005. Архів оригіналу за 20 травня 2019. Процитовано 31 січня 2010.
  5. Payload. Techopedia.com. Архів оригіналу за 4 квітня 2018. Процитовано 5 березня 2018.