Корисні копалини Об'єднаних Арабських Еміратів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Корисні копалини Об'єднаних Арабських Еміратів

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Найважливіше природне багатство країни – нафта і газ (див. табл.). Осн. запаси вуглеводнів зосереджені в еміратах Абу-Дабі і Дубай.

Таблиця. – Основні корисні копалини Об’єднаних Арабських Еміратів станом на 1998-1999 рр.

Корисні копалини

Запаси

Вміст корисного компоненту в рудах, %

Частка у світі, %

Підтверджені

Загальні

Нафта, млн т

8810

 

 

6,4

Природний горючий газ, млрд м3

5922

 

 

4

Хромові руди, млн т

0,5

0,5

44 (Cr2O3)

0,01

Окремі види корисних копалин[ред. | ред. код]

Вуглеводні. За підтвердженими запасами нафти ОАЕ займають 6-е місце у світі (після Саудівської Аравії, Іраку, Кувейту, Ірану, Венесуели, 1999). За підтвердженими запасами природного газу ОАЕ займають 4-е місце у світі (після Росії, Ірану і Катару). Запаси газу виявлені в основному в Абу-Дабі, а також в еміратах Шарджа, Дубай і Расах-ель-Хайма.

Територія ОАЕ з прилеглою акваторією розташована на платформному схилі нафтогазоносного басейну Перської затоки. У країні відкрито бл. 30 нафтових, 5 газонафтових, 6 газових і газоконденсатних родовищ. Переважаюча к-ть родов. виявлена в Абу-Дабі: 25 нафтових і 4 газонафтових. У Дубаї є 3 нафтових, 1 газонафтове і 1 газоконденсатне родовище. У Шарджі – 1 нафтове, 1 газове і 1 газоконденсатне родовище. У Аджмані – 1 газоконденсатне. У еміратах Рас-ель-Хайма і Умм-ель-Кайвайн – по одному газоконденсатному родовищу. Найбільші родов. на суші – Мурбан-Баб, Мурбан-Бу-Хаса, Асаб, Сахіль; на континентальному шельфі – Умм-Шаїф, Закум. Поклади нафти в осн. приурочені до вапняків серії тамама і світ нахр умр і шуайба нижньої крейди. На деяких родов. (Умм-Шаїф) нафтоносні карбонатні відклади світ араб і араедж верх. і сер. юри. Поклади нафти відомі також у відкладах верх. крейди світ мішріф та ілам (родов. Мубарек). Поклади газу виявлені г.ч. у вапняках і доломітах верх. пермі, рідше – в крейдових відкладах серії тамама (родов. Мурбан-Баб). Глибина залягання продуктивних горизонтів в крейдових відкладах – від 1650 до 3200 м, юрських – від 3300 до 4000 м, пермських від 4500 до 4700 м. Нафти родов. ОАЕ легкі, сірчисті, перев. метанові. Перспективи відкриття нових родов. нафти і газу пов'язують з р-нами «абудабійської пустелі» і глибокими продуктивними горизонтами виявлених родов.

Станом на 2003 розвідані запаси нафти ОАЕ становлять 98 млрд барелів, тобто приблизно 10% світових запасів, за рівнем споживання майбутній продуктивний період – понад 100 років. З 150 трлн. м3 світових запасів газу 4% (6 трлн. м3) розташовані на території ОАЕ: 92% – в еміраті Абу-Дабі, 5% – в Шарджі і 2% – в Дубаї.

ОАЕ мають також в своєму розпорядженні багаті родовища природного газу. Його запаси у 1990-і роки становили бл. 5,3 млрд м³ (3,8% світових запасів), за цим показником ОАЕ займають 3-є місце на Близькому Сході.

Металічні корисні копалини. У північній частині країни в Оманських горах відомі хромітові розсипи (Cr2О3 11-16%), приурочені до порід офіолітового комплексу. Тут же виявлені невеликі рудопрояви міді і марганцю. У 1974 в Ель-Фуджайрі знайдені поклади уранової руди.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]