Користувач:Баворовська Олена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Собор Андрія Первозванного - Українська Православна Церква Київського Патріархату,  збудована в 1904 р. як полкова церква Білгородського полку, посвячена в честь Святого Миколая Чудотворця. м. Хмельницький вулиця Козацька, 69[ред. | ред. код]

У другій половині ХІХ ст. у багатьох містах та містечках Поділля стоять військові гарнізони. Після російсько-турецької війни 1877-1878 рр., коли війська поверталися на місця постійної дислокації, у населених пунктах почали розбудовуватися військові містечка для місцевих гарнізонів. В усіх цих військових містечках серед казарм та житлових будинків для офіцерів, обов’язково виділяли приміщення для шпиталів, офіцерських зібрань (клубів), а також для військових церков. Військові церкви існували при всіх найбільших військових формуваннях – полках та бригадах, серед особового складу яких обов’язково був штатний православний священик. Протягом майже всього ХІХ ст. військові частини гарнізонів задовольнялись своїми «похідними церквами», які тимчасово розміщалися у пристосованих приміщеннях казарм. Парафіянами таких храмів були виключно солдати та офіцери, та й ті могли лише по черзі відвідувати богослужіння (адже не всюди була можливість виділити велике приміщення).

Але в кінці ХІХ ст. почалося масове спорудження військових містечок – з казармами, будинками для офіцерів, службовими будівлями. Полковим церквам стали відводити більш просторі приміщення – але все рівно –пристосовані, тимчасові. У 1889 р. розпочалося будівництво казарм у Проскурові. Забудовником виступала “Войсковая строительно-хозяйственная комиссия по опытной постройке в Проскурове казарм”. Ця комісія мала в розпорядженні не лише техніків та робочу команду, а й навіть свій власний, тимчасово облаштований у передмісті Дубове цегельний завод.

Собор Андрія Первозванного був дороговартісним, на його будівництво пішло понад 44 тисячі рублів. Окрім цього, у храмі знаходився сосновий іконостас у півтора яруси із позолотою та багатий розпис всередині приміщення. За радянських часів, традиційно, як і більшість релігійних установ, храм зачинили, а пізніше почали використовувати як спортзал. На початку 1920-х років майже всі полкові храми використовувались не за призначенням. Богослужіння відновили лише у 1991 році Але більшість військових святинь все таки пережили чимало перебудов і руйнацій і зараз радо приймають у своїх стінах вірян. Зокрема, із п’яти храмів, які були побудовані за типовим проектом 1902 року, до цього часу збереглося лише кілька. Один із таких – полковий храм Бєлгородсткого полку, а саме собор Андрія Первозванного.

1994 р. - настоятель прот. Іван Марущак.;

з 1997 р. -