Перейти до вмісту

Користувач:Галина(Хорольська ЦБС)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.


Цей користувач — учасник
1Lib1Ref
Цей користувач — учасник
Вікімарафону 2020
Цей користувач — учасник
Вікімарафону 2019


Хорольці поповнили українську Вікіпедію новими статтями

В активній атмосфері творчої співпраці із любителями та знавцями історії рідного краю пройшов передостанній тиждень місяця березня у Хорольській центральній районній бібліотеці. А сталося ось що! Українська бібліотечна асоціація запросила всі бібліотеки України до написання статей до Всеукраїнської Вікіпедії, яка в свою чергу оголосила Всеукраїнський конкурс  на тему «Культурна спадщина  та видатні постаті рідного краю». На цю тему 16 березня 2018 в Хорольській центральній районній бібліотеці відбувся семінар для працівників Хорольської централізованої бібліотечної системи, на якому були оголошені умови конкурсу та проведений тренінг з підготовки та написання статей до енциклопедії.

Бібліотечними працівниками та краєзнавцями району за цей активний тиждень  було підготовано та розміщено у Вікіпедії 24 статті. Першою на наш заклик відгукнулася відомий у місті краєзнавець Ольга Миколаївна Кожевнікова, що провела кропітке дослідження життя і творчого шляху нашого земляка  Модеста Гавриловича Димського. Оскільки Ольга Миколаївна протягом довго часу шукала архівні матеріали про життєвий шлях цієї особистості, її стаття була напрочуд гарною, вивірено і дуже професійною. Наступну статтю вона підготувала про художницю ХУІІІ століття Чарниш (Черниш) Людмилу Іванівну  із Трубайців.

Велику допомогу у написанні статей нам надав Хорольський краєзнавчий музей, зокрема його директор Алла Миколаївна Івахненко, яка підготувала дві статті: «Історія Хорольського районного краєзнавчого музею» та персоналію про заслуженого працівника сільського господарства України Пасюту Анатолія Григоровича. Науковий співробітник музею Швидкий Олег Миколайович підготував статтю про нашу знамениту мотобольну команду із Вишняків «Нива», якою пишаються, всі без винятку, хорольці.

Звичайно, найкраще і найдосконаліше енциклопедичні статті виходять з під пера справжніх науковців та істориків. Тож, до цієї серйозної  і кропіткої роботи долучилася родина істориків – заслужений учитель України Козлов Володимир Андрійович та його син – учитель спеціалізованої школи міста Хорол №1 Козлов Андрій Володимирович. Їхні статті були присвячені постатям  видатного педагога Маковського Василя Михайловича, художника-графіка з Хоролу Петра Омельченка та доктора технічних наук, професора Козлова Григорія Федотовича. 

Не стояли осторонь цієї роботи і наші бібліотечні працівники. Історію Хорольської центральної районної бібліотеки підготували колишній директор ЦРБ Сайно Людмила Василівна та бібліограф Редька Ірина Володимирівна. Енциклопедичну статтю на цю тему створювала Левіна Оксана Володимирівна, яка також створила статтю про хорольського Леонардо да Вінчі – священника, композитора, науковця та художника Василя Васильовича Симулика.  Також нею був створений  матеріал про Петро-Павлівську церкву міста Хорол.  Бібліограф центральної районної бібліотеки  Ірина Володимирівна Редька зібрала матеріал про нашу неповторну поетесу Таїсію Іванівну Артюшенко та художника Миколу Петровича Мазуренка.  Бібліотекар Мусіївської бібліотеки-філії Бурлака Світлана Мургузівна підготувала вікі-статтю про заслуженого працівника сільського господарства України Стеценка Михайла Васильовича. Її колега з Ялосовецької  бібліотеки-філії Зінченко Галина Віталіївна зібрала матеріал про заслуженого працівника сільського господарства України, кандидата технічних наук Пасюту Андрія Григоровича. Бібліотекар Вишняківської бібліотеки-філії Стеценко Лілія Володимирівна залучила до цієї цікавої роботи учителя Вишняківської загальноосвітньої школи, що підготував надзвичайно цікаві матеріали про підкорювача Антарктиди Івана  Хмару «Герой шостого континенту» та  «Історію родових династій у маєтку села Вишняки». Ці статті підготовані, як захоплююче чтиво і написані дійсно з любов’ю до свого краю.

Відомості про першу астрономічну обсерваторію в Хоролі, яку в Хорольському повітовому училищі заснував предводитель дворянства Малинко та, взагалі, про весь знаменитий рід Малинок підготувала бібліотекар Покровськобагачанської сільської бібліотеки Тимченко Світлана Миколаїївна. Матеріали про села Штомпелівка, Наталівка, Ковтуни та Бочки підготувала бібліотекар Штомпелівської бібліотеки-філії Синчук Оксана Борисівна, і ці статті, що вже містилися  у Вікіпедії, були нею суттєво доповнені новими матеріалами.  На жаль, дві статті, а саме про Вергунівську церкву, яку підготувала бібліотекар Вергунівської сільської бібліотеки Маргарита Січ та про церкву в селі Ковалях, що створила  бібліотекар Ковалівської сільської бібліотеки Тетяна Кича ще знаходяться на доопрацюванні і будуть долучені до Вікіпедії найближчим часом.

До справи популяризації видатних хорольчан та культурних пам’яток Хорольщини  долучився і  наш колега методист районного будинку культури Віктор Миколайович Гладир. Він підготував матеріал про гордість нашого району – мистецькі колективи, що носять почесне звання народного: народні ансамблі музики і пісні «Світоч» (керівник – Володимир Олійник, Валентина Олійник), «Джерело» (керівник  – заслужений працівник культури України Анатолій Крутько), «Мрія» (керівник – Валентина Олійник). Також найближчим часом будуть внесені матеріали про народний хор ветеранів війни і праці «Надвечір’я» (керівник заслужений працівник культури України Анатолій Демент та заслужений працівник культури України Анатолій Темник), Новоаврамівський народний хор (керівник заслужений працівник культури України Анатолій Демент), Новоаврамівський зразковий духовий оркестр (керівник Олександр Ганзенко) та народний фольклорний ансамбль «Вербиченька» (керівник Катерина Мороз).

Але найбільше навантаження в цій роботі лягло на плечі завідуючої методично-бібліографічним відділом Центральної районної бібліотеки Галини Миколаївни Устименко та оператора комп’ютерного набору Сизонова Олександра Івановича. Для того, щоб стаття опинилася на сторінках всеукраїнської інтернет-енциклопедії, необхідно було вивчити і пізнати цілий ряд правил, якими слід користуватися під час написання статей. Мова, знаки, позначення, посилання на джерела та інші правила треба було вивчити і навчитися ними користуватися. Із цим Галина Миколаївна та Олександр Іванович впоралися на відмінно. Результат їхньої роботи – внесення 24 статей до Вікіпедії.

Всі вікі-статті створювалися, виключно опираючись на різноманітні літературні та енциклопедичні джерела та статті із місцевої преси. В багатьох випадках автори вікі-статей посилалися  на роботи нашого видатного краєзнавця Володимира Андрійовича Козлова та звичайно на багатий краєзнавчий матеріал, який ми можемо   знайти у нашій районній газеті «Вісті Хорольщини». Примірники цієї газети зберігаються у архіві центральної районної бібліотеки, починаючи з 1946 року, коли діяльність газети була відновлена в післявоєнний час. Тому серед бібліографічних джерел є автори статей, що друкувалися в головному періодичному виданні Хорольщини.

Робота з написання статей у Вікіпедію тривала лише один конкурсний тиждень. Але скажемо чесно, що цього було замало для того, щоб внести туди увесь матеріал про культурні пам’ятки та видатних особистостей нашого краю. Бібліотечні працівники, які вже опанували цю діяльність, будуть і надалі продовжувати роботу по поповненню найбільшої інтернет-енциклопедії країни.  Адже наша Хорольщина варта бути представлена у Вікіпедії якнайкраще. У нас є чудові культурні пам’ятки та прекрасні люди, чиї імена повинна знати вся Україна.

Статтю підготувала директор Хорольської ЦБС Левіна О.В.