Користувач:Дон. Анатолий/Карнаухов Михайло Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Михайло Іванович Карнаухов (1893 - 1943) партизанський командир, один з керівників антинацистського опору в Донбасі.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Бахмутському повіті Катеринославської губернії. Під час Першої світової війни був призваний до царської армії, на фронті отримав важке поранення і був комісований. Після демобілізації працював фрезерувальником механічного цеху одного з заводів Краматорська.

Взяв активну участь у подіях Лютневої революції 1917 року. 21 березня в Краматорську була створена Рада робітничих депутатів, в діяльності якого Карнаухов взяв участь. Восени 1917 був обраний командиром загону Червоної гвардії Краматорська, в який записалося понад двісті осіб. Загін під його керівництвом брав участь в придушенні контрреволюційного заколоту в Слов'янську, в розгромі бунту анархістів в Бахмуті, в боях проти біло-козацького загону осавула Чернецова під Дебальцеве. Навесні 1918 року бився проти наступаючих військ кайзерівської Німеччини. Після витіснення з території Донбасу загін Карнаухова відійшов до Воронежу. Тут в Острогірське був сформований 115 полк Червоної Армії, в який влилися і Краматорська червоногвардійці. Командиром полку був призначений Михайло Карнаухов. У грудні 1919 року брав участь у визволенні Донбасу і рідного Краматорська.

Після громадянської війни працював у Слов'янську, де заснував відділ НКВС (згодом перший відділ міліції в місті). [1] Потім працював на Амвросіївському цементному заводі. Швидко пройшов шлях від змінного майстра кар'єра до директора підприємства. Саме при Карнаухова Амвросіївський цементний промисловість освоїла випуск високомарочних цементів, які йшли на спорудження Дніпрогесу, Московського метро, інших будівництв перших п'ятирічок. Будучи директором, на початку 1930-х років одночасно викладав військову справу в місцевій школі фабрично-заводського учнівства.[2]

У 1937 році його перевели до Липецька, де призначили директором цементного заводу, а незабаром за помилковим доносом заарештували. Після дворічного слідства суд засудив його до 10 років тюремного ув'язнення. Однак касаційний суд повністю виправдав Карнаухова і відновив його в цивільних правах. 

У роки Великої Вітчизняної війни знову зайнявся організацією партизанського руху. У жовтні 1941 року був затверджений командиром Слов'янського партизанського загону, створеного для боротьби з німецько-фашистськими загарбниками. Загін, що носив оперативне назву «Загін« К », зосередився в Лиманському лісі на півночі Донецької області, охоплюючи своєю діяльністю значну територію по берегах річки Сіверський Донець. Штаб загону розмістився в Слов'янської балці Тепленского лісу неподалік від Святогірського монастиря, де були закладені склади продовольства і боєприпасів. 

Партизани влаштували кілька нальотів на німецькі транспорти на дорозі Ізюм - Слов'янськ, розгромили польовий табір, знищивши понад 50 гітлерівців. Потім передислокувалися в Святогорський ліс. Розгромивши німецький гарнізон в селі Пришиб, створили сільська Рада і оголосили про відновлення Радянської влади. Потім був наліт на велике село Маяки, де знищили гарнізон з 30 гітлерівців. За успіхи в антифашистській боротьбі Михайло Іванович отримав шанобливе прізвисько «Батя». Також були розбиті німецькі застави в селах Велика Ерехмовка, Червоний Яр, передмістях міста Ізюма. При розгромі штабного обозу противника, який слідував до Слов'янська, партизани захопили важливі документи, які були передані через лінію фронту командуванню Червоної Армії. Так само група Н.Русінова разом з частинами Червоної Армії брала участь у визволенні села Сидорове, яке на 5 місяців стало партизанської столицею. Неодноразові атаки німецько-фашистських карателів відбивалися. Тільки в травні 1942 року після масованих бомбардувань, партизани залишили село і відійшли в Дробишеве.

Влітку 1942 під натиском німців частини Червоної Армії почали відходити до Ворошиловграду (Луганську). Разом з ними відступив і загін «К». У вересні реорганізований загін під командуванням Карнаухова перейшов лінію фронту і більше трьох місяців успішно наносив удари по німцях в районі Слов'янська і Червоного Лиману. Але в грудні невелика група партизан на чолі з Карнаухова була захоплена німцями в полон в районі хутора Ново-Садове. У січні 1943 року німці розстріляли Карнаухова і його бойових товаришів в селі Новоселівка Краснолиманського району. Вночі місцеві жителі таємно поховали «Батю» на узліссі. Через рік партизани з «Загону« К »урочисто перепоховали свого командира в Слов'янську. 

За офіційними даними, за час існування партизанського загону під керівництвом Карнаухова було знищено: німецьких солдат - 1240, офіцерів - 12, поліцаїв та інших колабораціоністів - 62; підірвано складів з боєприпасами - 3, бліндажів - 35.[2]

Пам'ять[ред. | ред. код]

Біля корпусу факультету фізичного виховання Слов'янського державного педагогічного університету. йому встановлено пам'ятник.[1]

Примітки[ред. | ред. код]