Користувачка:Звертановська Вікторія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прибуток на капітал — складна економічна категорія, багатогранна за своєю сутністю та конкретними форма¬ми вияву. Еволюція наукових уявлень про природу та дже¬рела прибутку відображає розвиток теоретичних досліджень сутності та динаміки руху капіталу.
Досліджуючи торговельний капітал, меркантилісти вважали, що прибуток виникає у сфері обігу, а його безпосереднім джерелом є зовнішня торгівля. А. Сміт трактував прибуток як дохід на капітал, Д. Рікардо визначав його як частину вартості, що залишається після вирахування заро¬бітної плати. Базуючись на теорії трьох факторів виробництва, Ж.-Б. Сей поділяв прибуток на процент (дохід на капітал) та підприємницький дохід (винагороду за "талант, і діяльність, дух порядку й керівництва"). Дж.С. Мілль аналізував прибуток як винагороду підприємця за утримання від споживання. К. Маркс досліджував прибуток як головну мету й мотив діяльності капіталіста, результат неопла-ченої праці найманих робітників, похідну та перетворену форму додаткової вартості, що виступає як породження всього авансованого капіталу.
Заперечуючи експлуататорське походження прибутку, сучасні західні дослідники виводять його сутність із природи підприємницької діяльності, трактуючи прибуток як:
  • плату за послуги підприємця, ініціативу поєднання економічних ресурсів;
  • винагороду за новаторство, нововведення, управлінський талант підприємця;
  • плату за ризик та невизначеність підприємницької діяльності;
  • форму доходу підприємця, який здійснив капітало вкладення з метою досягнення комерційного успіху, тощо.

У сучасній економічній теорії значна увага приділяється аналізу прибутку фірми, яка діє в умовах різних типів ринкових структур. При цьому прибуток трактується як виражений у грошовій формі чистий дохід підприємця на вкладений капітал, різниця між загальною виручкою від реалізації (валовим доходом) і сукупними витратами фірми. РЕ = ТЕ - ТС, де РЕ — прибуток фірми; ТЕ — виручка від реалізації; ТС — сукупні витрати. Існування двох підходів до виміру витрат фірми (бухгалтерського та економічного) зумовлює застосування двох підходів до аналізу прибутку