Користувач:LorenaKiev24

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

КОЛЕКЦІЙНЕ ЗІБРАННЯ ГРАДОБАНКУ (КОЛЕКЦІЯ ГРАДОБАНКУ)[ред. | ред. код]

КОЛЕКЦІЙНЕ ЗІБРАННЯ ГРАДОБАНКУ – перше в Україні приватне цілісне зібрання творів образотворчого мистецтва та інших цінностей національної та світової культурної спадщини. Визначається високим мистецьким рівнем, має унікальне художнє, історичне та етнографічне значення. Складається більше ніж з 888 творів.

Належить на праві власності Акціонерному товариству «Градобанк» (м. Київ).

Частина Колекційного зібрання – колекція образотворчого мистецтва Акціонерного товариства «Градобанк» у кількості 785 творів – є об'єктом національного культурного надбання.

ЗМІСТ

 • Історія створення
 • Опис
 • Національне надбання
 • Література
 • Посилання

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ[ред. | ред. код]

Колекційне зібрання Градобанку формувалося впродовж 1991–1996 років шляхом цільового відбору мистецьких творів у єдине зібрання та їх набуття у власність Акціонерним товариством «Градобанк» за рахунок його власних коштів.  

Ідея створення, збирацька ініціатива та відбір мистецьких творів у Колекційне зібрання Градобанку належить Жердицькому В.

Створення Колекційного зібрання Градобанку призупинено через руйнацію владою у 1996–1997 р. р. діяльності й наступне банкрутство Градобанку.

ОПИС[ред. | ред. код]

Колекційне зібрання Градобанку переважно складається з творів живопису і графіки, створених провідними художниками України й світу впродовж  XVІІ – XX століть.

Колекційне зібрання Градобанку складається з таких основних розділів:

 • Українське класичне мистецтво, що охоплює період XVІІ–середини XX ст.;
 • Сучасне українське мистецтво (60–90–ті рр. ХХ ст.);
 • Зарубіжне класичне мистецтво (XVІІ–XX ст.);
 • Збірка європейської графіки (ХХ ст.);
 • Російське класичне мистецтво.

У розділі класичного українського мистецтва  представлені твори всесвітньо відомих живописців і графіків ХІХ–початку ХХ ст. – Трутовського К. О., Пимоненка М. К., Світославського С. І., Труш І. І.,  Беркоса М. А., Васильківського С. І., Світлицького Г. П., Лагоріо Л. Ф., Клодта М. К., Лаховського А. Б., твори яких нині вважаються класикою українського мистецтва й зберігаються в найбільш відомих музеях України, Росії та світу. Вирізняється збірка творів відомого художника Волокидіна П. Г. У зібранні Градобанку представлені також твори визнаних у світі митців авангардного спрямування, зокрема Архипенка О. П., Богомазова О. К., Бурлюка Д. Д.

На особливу  увагу заслуговують унікальні зразки іконопису галицької, волинської та київської шкіл XVІІ–XVІІІ ст.

Розділ «Сучасне українське мистецтво» має високий художній рівень творів. Чимало картин, що зберігаються в в цьому розділі Колекційного зібрання Градобанку демонструвалися на престижних виставках України та Європи, а їх автори здобули міжнародний авторитет: Тістол О. М., Савадов А. В., Сенченко Г., Дубовик О. М., Бовкун В. О., Сільваші Т. Й., Кривенко М., Криволап А. Д. та інші. Розділ представлений роботами широко відомих митців, таких як: Бокшай Й. Й., Глущенко М. П., Ерделі А. М., Каринська В. А., Яблонська Т. Н., Лерман З. Н., Тартаковський А., Чегодар В. Д., Животков С., Григор'єв С. О., Бородай О. А. та інші.

Розділ «Європейська графіка (ХХ ст.)» Колекційного зібрання Градобанку становить виняткову цінність. Протягом багатьох десятиріч надходжень новочасного зарубіжного мистецтва в Україну не було, і зібрання Градобанку – це перший приклад появи творів майстрів такого високого рівня у мистецькому просторі України. Йдеться про всесвітньо відомих майстрів, чиї твори мають один з найвищих цінових рейтингів у світі, таких як Пікассо П., Леже Ф., Міро Ж., Кандінський В., Брак Ж., Шагал М., Далі С., Піссарро К., Сера Ж., Ренуар О., Клее П., Матісс А. та інші. За оцінками фахівців розділ зарубіжної графіки Колекційного зібрання Градобанку  не має аналогів в Україні.

В Колекційному зібранні Градобанку також представлені твори провідних художників Росії й Білорусі. Це Клєвер Ю. Ю., Маневич А. А., Менк В. К., Шишкін І. І., Прахов М. А., Полєнов В. Д., Околович Н. А., Фальк Р. Р. та інші.

Високий мистецький рівень та унікальність Колекційного зібрання Градобанку визнані провідними авторитетними мистецтвознавцями України, зокрема доктором мистецтвознавства, професором, академіком Академії мистецтв України Федоруком О. К., професором Горбачовим Д. О., професором Індутним В. В., мистецтвознавцями Горбачовою І. О., Ничипорко Г. І., іншими. Збирацькій ініціативі надана висока оцінка, як безпрецедентному явищу в культурному житті України сучасної доби.

Колекція в цілому являє собою цілісний майновий комплекс великої меморіальної, загальнокультурної та виховної значимості, що змістовно, повно та всебічно віддзеркалює риси духу і характеру минулих часів й сьогодення, а також за повнотою й цінністю творів, суттєво виділяється серед подібних колекцій, представлених у експозиціях українських музеїв.

НАЦІОНАЛЬНЕ НАДБАННЯ[ред. | ред. код]

Відносно частини Колекційного зібрання Градобанку, чим є 785 творів мистецтва, які у 1996 році були передані Градобанком у заставу та на відповідальне зберігання до Національного банку України, Верховною Радою України були прийняті:

Постанова №2434–ІІІ від 24.05.2001 «Про визнання колекції образотворчого мистецтва національним надбанням України» (3), за якою цю колекцію було визнано національним надбанням з віднесенням до державної частини Музейного фонду України; згодом –

Закон України №1881–IV 24.06.2004 «Про передачу колекції образотворчого мистецтва Акціонерного товариства «Градобанк» у державну власність» (2), за яким колекцію визнано об'єктом національного культурного надбання.

Конституційний Суд України рішенням від 16.10.2008 №24–рп/2008  визнав неконституційними Постанову Верховної Ради України «Про визнання колекції образотворчого мистецтва національним надбанням України» від 24.05.2001 № 2434–ІІІ та всі ті положення Закону України «Про передачу колекції образотворчого мистецтва Акціонерного товариства «Градобанк» у державну власність» від 24.06.2004 № 1881–ІV, які стосувалися передачі колекції образотворчого мистецтва Градобанку у державну власність, віднесення до державної частини Музейного фонду України та передачі на постійне зберігання до Національного художнього музею України.  Неконституційність названих положень пов'язана з їх не відповідністю статті 8, частині четвертій статті 13, частині четвертій статті 41 Конституції України через не дотримання законодавцем принципу непорушності права приватної власності Градобанку, що мало наслідком протиправне позбавлення цього права.

ЛІТЕРАТУРА[ред. | ред. код]

Євген Ґолибард, «Кучмізм і кучмономіка: документальна оповідь про афери корумпованої влади», розділ "Законна технологія пограбування банку".

ПОСИЛАННЯ[ред. | ред. код]

 1. Рішення Конституційного Суду України від 16.10.2008 № 24–рп/2008 у справі за конституційним поданням 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 1, 2, 4, 6 Закону України  «Про передачу колекції образотворчого мистецтва Акціонерного товариства «Градобанк» у державну власність», Постанови Верховної Ради України «Про визнання колекції образотворчого мистецтва національним надбанням України». http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/v024p710-08
 2. Закон України «Про передачу колекції образотворчого мистецтва Акціонерного товариства «Градобанк» у державну власність» № 1881–IV від 24.06.2004. http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1881-15 Про втрату чинності окремих положень Закону, як таких що не відповідають Конституції України  (є неконституційними), див. Рішення Конституційного Суду  N 24-рп/2008 від 16.10.2008 (1).
 3. Постанова Верховної Ради України «Про визнання колекції образотворчого мистецтва національним надбанням України» від 24.05.2001 № 2434–ІІІ. http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2434-14 Про втрату чинності Постанови, як такої що не відповідає Конституції України  (є неконституційною), див. Рішення Конституційного Суду  N 24рп/2008 від 16.10.2008 (1).