Користувач:Markivci

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
uk Українська мова для цього користувача є рідною.
Патрульний редагувань
Цей користувач є одним із патрульних української Вікіпедії (перевірити)
UKR COA Цей користувач — з України.
ru-4 Этот участник владеет русским языком почти как родным.
Відкочувач
Цей користувач є одним із відкочувачів української Вікіпедії (перевірити)
Годинник
Цей користувач цікавиться історією
en-2 This user is able to contribute in English at an intermediate level.
UkrGlobe.png Учасник проекту
Населені пункти України
Blue eye.svg Цей користувач іноді робить непогані фото

Тематика[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

На даний час у мережі викладено онлайн велетенський масив даних, які можна використовувати для «диванного краєзнавства». Не обов’язково ходити в архіви, аби «подовжити» вік Вашого населеного пункту порівняно з «Історією міст і сіл Української РСР», дізнатися про населення, храми, школи 100-300 років тому.

Тут буде викладено зовнішні посилання на корисну літературу: як найновішу, так і XIX-XX століть. Переважно вказані джерела стосуються Лівобережжя та Києва, але не тільки.

Переписні книги Малоросійського приказу (1666)[ред. | ред. код]

У першій книзі є дані щодо Києва, Ніжина, Батурина та навколишніх поселень. У другій книзі викладено дані щодо частини Прилуцького, Лубенського, Миргородського та Полтавського полків. Тут є навіть поіменний перелік чоловіків кожного поселення, кількість орної худоби та інша цінна інформація. Є можливість для суттєвого уточнення першої згадки про населений пункт та оцінки його розміру.

Генеральне слідство про маєтності (1729—1730)[ред. | ред. код]

У 10 полках Гетьманщини за гетьмана Данила Апостола було проведено ретельне дослідження про належність населених пунктів (або їх частин) особам-власникам, посадовим особам, міським ратушам, монастирям тощо. Зазвичай згадано, а інколи й процитовано документи, що підтверджували право власності (грамоти, універсали). Окрім згадки про поселення, зазвичай вказано кількість дворів у ньому (у дворі могло бути декілька хат). Ці дані можна використати для уточнення першої згадки про населений пункт, а також для оцінки його розміру.

Рум'янцевський опис (1765—1769)[ред. | ред. код]

Покажчик містить величезну кількість населених пунктів Лівобережжя (Гетьманщини). Його можна використати для уточнення першої згадки про населений пункт. Хто має час, може сходити до архіву і знайти кількадесят аркушів детального опису рідного села чи міста: імена та вік мешканців, площа землі, кількість худоби тощо.