Користувач:Markivci

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
uk Українська мова для цього користувача є рідною.
Патрульний редагувань
Цей користувач є одним із патрульних української Вікіпедії (перевірити)
UKR COA Цей користувач — з України.
ru-4 Этот участник владеет русским языком почти как родным.
Відкочувач
Цей користувач є одним із відкочувачів української Вікіпедії (перевірити)
Годинник
Цей користувач цікавиться історією
en-2 This user is able to contribute in English at an intermediate level.
Map of Ukraine with regions flags.png Учасник проекту
Населені пункти України
Blue eye.svg Цей користувач іноді робить непогані фото

Тематика[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

На даний час у мережі викладено онлайн велетенський масив даних, які можна використовувати для «диванного краєзнавства». Не обов’язково ходити в архіви, аби «подовжити» вік Вашого населеного пункту порівняно з «Історією міст і сіл Української РСР», дізнатися про населення, храми, школи 100-300 років тому.

Тут буде викладено зовнішні посилання на корисну літературу: як найновішу, так і XIX-XX століть. Переважно вказані джерела стосуються Лівобережжя та Києва, але не тільки.

Переписні книги Малоросійського приказу (1666)[ред. | ред. код]

У першій книзі є дані щодо Києва, Ніжина, Батурина та навколишніх поселень. У другій книзі викладено дані щодо частини Прилуцького, Лубенського, Миргородського та Полтавського полків. Тут є навіть поіменний перелік чоловіків кожного поселення, кількість орної худоби та інша цінна інформація. Є можливість для суттєвого уточнення першої згадки про населений пункт та оцінки його розміру.

Генеральне слідство про маєтності (1729—1730)[ред. | ред. код]

У 10 полках Гетьманщини за гетьмана Данила Апостола було проведено ретельне дослідження про належність населених пунктів (або їх частин) особам-власникам, посадовим особам, міським ратушам, монастирям тощо. Зазвичай згадано, а інколи й процитовано документи, що підтверджували право власності (грамоти, універсали). Окрім згадки про поселення, зазвичай вказано кількість дворів у ньому (у дворі могло бути декілька хат). Ці дані можна використати для уточнення першої згадки про населений пункт, а також для оцінки його розміру.

Рум'янцевський опис (1765—1769)[ред. | ред. код]

Покажчик містить величезну кількість населених пунктів Лівобережжя (Гетьманщини). Його можна використати для уточнення першої згадки про населений пункт. Хто має час, може сходити до архіву і знайти кількадесят аркушів детального опису рідного села чи міста: імена та вік мешканців, площа землі, кількість худоби тощо.