Користувач:NasteAsteSteTeE/Чернетка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Профспілка медіаторів ПАЦ (англ. Trade Union of PAC) — добровільне неприбуткове об'єдання працівників (медіаторів та гідів) міжнародного центру сучасного мистецтва PinchukArtCentre. Офіційна назва 'Первинна профспілкова організація Всеукраїнської профспілки виробничників і підприємців та трудових мігрантів фонду БО "Благодійний фонд Віктора Пінчука "Сучасне мистецтво в Україні".

Історія[ред. | ред. код]

Профспілка була створена медіаторами та гідами PinchukArtCentre у жовтні 2019 року, з метою усунення порушень трудового законодавства з боку керівництва арт-центру.

До березня 2019 року медіатори та гіди працювали за цивільно-правовим договором. Після того, як трудові відносини було оформлено за строковим трудовим договором, у робітників з’явилося право на гарантовані законом лікарняні, відпустки офіційне працевлаштування неповнолітніх співробітників, укладення колективного договору, провадження посадової інструкції тощо. Проте ці права не були забезпечені керівництвом арт-центру[1].

Протягом двох місяців після створення профспілки шляхом діалогу медіатори та гіди домоглися виплат лікарняних, відпускних та офіційного працевлаштування неповнолітнього співробітника.

Але подальші вимоги профспілки, такі як створення і затвердження посадових інструкцій, унормування терміну випробувального періоду, припинення збору детальної інформації про них та членів їхніх родин, а також укладення колективного договору, — керівництво продовжувало ігнорувати.

Акція під стінами PinchukArtCentre за укладання трудового договору.[ред. | ред. код]

25 грудня 2019 р. члени Профспілки медіаторів ПАЦ влаштували акцію під стінами PinchukArtCentre.

"Члени профспілки, а також активісти й активістки, що прийшли їх підтримати, вимагали від керівництва підписати колективний договір, що чітко закріпив би права та обов’язки всіх членів трудового колективу, і зокрема медіаторів. Учасники та учасниці розгорнули під входом до центру плакати з вимогами щодо забезпечення трудових прав, роздавали відвідувачам листівки у вигляді орігамі та прогулювалися всередині виставкового простору у футболках зі своїми вимогами. У результаті дирекція PinchukArtCentre пішла на переговори і прийняла лист про початок переговорів щодо укладення колективного договору[2]."

Масове звільнення медіаторів та гідів.[ред. | ред. код]

27 грудня 2019 р. у медіаторів та гідів закінчився термін дії строкового трудовго договору, в результаті чого вони були звільнені.

За словами членів профспілки: "Оскільки експозиція не постійна, тобто вистваки регулярно змінюються, ми працюємо за строковими трудовими договорами - якраз на строк дії виставки, а протягом переекспозиції, у період між виставками, у нас така собі відпустка. І кожного разу наш штат продовжував працювати на нових виставках, тобто з нами укладали нові строкові договори без жодних проблем та переживань."[3] Тобто фактично закінчення строку трудового договору не означало остаточного розриву трудових відносин між арт-центром та колективом гідів і медіаторів. Таким чином деякі члени робочого колективу мали змогу пропрацювати в арт-центрі протягом декількох років.[4]

6 лютого 2020 р. на прес-конференції з нагоди відкриття виставки номінантів премії PinchukArtCentre 2020 арт-директор центру Бйорн Гельдхоф заявив про скасування посади медіатора: "Зараз інституція передивляється позицію медіатора та хоче замінити її на гіда. Гіди водитимуть екскурсії кожні півгодини виставкою та розповідатимуть не лише про кожну з робіт, а й про контекст та кураторське бачення проєкту."[5]

В рузультаті арт-центр не продовжив співпрацю із жодним гідом або медіатором зі звільненого штату.

Учасники Профспілки медіаторів ПАЦ вважають, що їхнє звільнення було пов'язано насамперед зі створенням профспілки, яке керівництво сприйняло вороже.

Відповідь керівництва PinchukArtCentre.[ред. | ред. код]

Після того як справа отримала розголошення у ЗМІ, керівництво арт-центру опублікувало на своїй сторінці у Facebook відкритого листа, в якому заявило, що "[...] нікого не було звільнено за ініціативою власника, за скороченням або з будь-яких причин, окрім як у зв’язку з закінченням строкового трудового договору. Хто стверджує так, бреше – і ми закликаємо їх довести, що їх звільнили з якихось інших причин. Стверджувати протилежне – це поширювати фейки."[6]

Після публікації відкритого листа 22 лютого 2020 року двоє номінантів на премію PinchukArtCentre 2020 Павло Гражданьский та Валентина Петрова у знак солідарності із Профспілкою медіаторів ПАЦ відмовилися від участі у змаганні за премію. [7]

29 лютого 2020 року арт-директор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф повідомив на своїй сторінці у Facebook про створення "робочої групи", взяти участь у роботі якої було запрошені й члени профспілки: "Продовжуючи переосмислення взаємодії з аудиторією арт-центру та враховуючи реакцію та інтерес громадськості до цього процесу, ми вирішили створити робочу групу з метою залучення до колективного обговорення щодо змін, які ми плануємо запровадити [...] Учасниці та учасники робочої групи працюватимуть над розробкою шляхів інтеракції між відвідувачами та творами мистецтва; зокрема, розглядатиметься взаємодія між медіаторами та аудиторією, вимоги до кваліфікації медіаторів, питання стосовно навчання, та як все це може бути здійснено відповідно Кодексу законів про працю України."[8]

Профспілка медіаторів ПАЦ відмовилася від участі у "робочій групі", аргументучи це тим, що "[...] теза про “переосмислення медіаторства” з’явилася як спроба керівництва PinchukArtCentre виправдатися перед громадськістю за масові звільнення. Ні про яке “переосмислення” не йшлося до того, як нас усіх звільнили. Ми вважаємо, що справжньою причиною непродовження трудового договору із 30 медіаторами і гідами стало створення профспілки, а не раптово виявлений “непрофесіоналізм” усіх без винятку працівників. Взяти участь у “робочій групі” – означало б визнати тезу керівництва PinchukArtCentre про те, що масові звільнення були частиною процесу “переосмислення медіаторства”. Такого “переосмислення” просто не було."[9]

Суспільний резонанс[ред. | ред. код]

Крім того, що конфлікт між Профпілкою медіаторів ПАЦ та PinchukArtCentre був виствітлений багатьма українськими ЗМІ [10] [11] [12] [13][14][15][16], члени профспілки отримали також публічну підтримку від польських[17], американських[18], російських[19] і німецьких[20] медіа- та арт-спільнот.

Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів використав звільнення медіаторів як прецедент при обговоренні питання розширення сфери використання строкових трудових договорів.[21]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Профспілка медіаторів ПАЦ / Trade Union of PAC. www.facebook.com (укр.). Процитовано 18 квітня 2020.
  2. В Pinchuk Art Centre може з'явитися колективний договір. Перший крок вже зроблено (укр.). 25 грудня 2019. Процитовано 18 квітня 2020.
  3. Профспілка медіаторів ПАЦ / Trade Union of PAC. www.facebook.com (укр.). Процитовано 18 квітня 2020.
  4. BOHO/Texts. BOHO/Texts. Процитовано 19 квітня 2020.
  5. На виставці номінантів Премії PinchukArtCentre 2020 не буде медіаторів. Your Art (uk-UA) . Процитовано 18 квітня 2020.
  6. PinchukArtCentre. www.facebook.com (укр.). Процитовано 18 квітня 2020.
  7. Павло Гражданський та Валентина Петрова відмовились від номінацій на Премію PinchukArtCentre 2020. Your Art (uk-UA) . Процитовано 18 квітня 2020.
  8. PinchukArtCentre. www.facebook.com (укр.). Процитовано 18 квітня 2020.
  9. Профспілка медіаторів ПАЦ / Trade Union of PAC. www.facebook.com (укр.). Процитовано 18 квітня 2020.
  10. Pinchuk Art Center mediators lose jobs after forming union | KyivPost - Ukraine's Global Voice. KyivPost. 23 лютого 2020. Процитовано 19 квітня 2020.
  11. Профспілки, звільнення, новий формат роботи. Чому в PinchukArtCentre більше немає медіаторів?. bit.ua. 13 лютого 2020. Процитовано 19 квітня 2020.
  12. BOHO/Texts. BOHO/Texts. Процитовано 19 квітня 2020.
  13. PinchukArtCentre уволил медиаторов — те уверены, что это из-за создания профсоюза. Bird In Flight (ru-RU) . 13 лютого 2020. Процитовано 19 квітня 2020.
  14. Активісти провели акцію під PinchukArtCentre. Your Art (uk-UA) . Процитовано 19 квітня 2020.
  15. Юрій Поліщук про PinchukArtCentre та непотрібних працівників. МіТЄЦ (англ.). 10 лютого 2020. Процитовано 19 квітня 2020.
  16. В PinchukArtCentre устроили массовые увольнения. Общество (рос.). Процитовано 19 квітня 2020.
  17. Solidarnie ze zwolnionymi z Pinchuk Art Centre (Ukraina). ozzip.pl (pl-pl) . Процитовано 19 квітня 2020.
  18. Former PinchukArtCentre Employees Accuse Management of Union-Busting. www.artforum.com (амер.). Процитовано 19 квітня 2020.
  19. Профсоюз медиаторов «ПинчукАртЦентра». История в двух частях. syg.ma (рос.). Процитовано 19 квітня 2020.
  20. FFR meets Trade Union Of PAC. FULLY FUNDED RESIDENCIES (англ.). Процитовано 19 квітня 2020.
  21. Виставка номінантів PinchukArtPrize. Стара пісня про нове покоління з рефреном про медіаторів. LB.ua. Процитовано 18 квітня 2020.