Королівські військово-морські сили Данії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Військово-морські сили Данії
Kongelige Danske Marine
Emblem of the Royal Danish Navy.svg
Емблема Королівських ВМС Данії
На службі 10 серпня 1510
Країна  Данія
Тип військово-морські сили
Роль ведення бойових дій на морі та підтримка сухопутних військ на узбережжі
Чисельність 3400 особового складу + 200 призовників
Війни Кальмарська війна 
Англо-данська війна 
Дансько-пруська війна 1848-1850 
Данська війна 1864 року 
Друга світова війна
Веб-сайт www2.forsvaret.dk/eng/Pages/English.aspx
Командування
Ceremonial chief контр-адмірал Финн Хансен
дан. Kontreadmiral Chefen for Finn Hansen[1]
Знаки розрізнення
Прапор та Гюйс ръб
Авіація
Універсальні
гелікоптери
Westland Lynx

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі

Військово-морські сили Данії (дан. Kongelige Danske Marine) — один з видів збройних сил Данії призначений для ведення воєнних дій на морі. Відповідає головним чином за морську оборону і підтримку суверенітету датських, гренландських і фарерських територіальних вод. Інші завдання включають спостереження, пошук і рятування, криголам, відновлення та попередження розливів нафти, а також участь у міжнародних завданнях та силах.

Історія[ред. | ред. код]

Ще у 1909 році країна започаткувала власний підводний флот.

У першій половині ХХ століття військово-морський флот Данії (Kongelige Danske Marine) складався з 58 військових кораблів (два броненосні артилерійські кораблі — Peder Skram і Niels Juel, три мінні загороджувачі, дев'ять тральщиків, чотири патрульні судна, шість торпедних катерів, сім підводних човнів, а також один навчальний судно і одне гідрографічне судно). На флоті служило 1500 чоловік. Морська авіація включала 13 гідропланів Heinkel HE8 і вісім винищувачів Hawker Nimrod Mk. II.

У період «Холодної війни» Збройні сили Данії і їх союзники в НАТО брали участь в обороні данських проток, щоб не допустити прорив Балтійського флоту СРСР до Атлантики. Через це країна повинна була мати велику кількість військової техніки.

Наприкінці 1980-х були створені унікальні модульні патрульні катери типу «Флювефіскен», які залежно від встановленого озброєння могли бути ракетними, патрульними кораблями або тральщиками. У ХХI столітті до складу данського флоту увійшли кораблі типу «Абсалон», які мають вогневу міць фрегата (ПКР «Гарпун», 127-мм гармату) і при цьому є десантними суднами (можуть нести 4 десантні катери і до 7 танків «Леопард-2»).

Через останні бюджетні скорочення усі 3 підводні човни були виведені зі складу ВМС і перетворені на музеї. Реальним бойовим потенціалом фактично володіють лише 5 одиниць: 2 кораблі типу «Абсалон» (L16 і L17)[2][3] і 3 фрегати типу «Івер Хютфельдт».

Загальний склад та завдання[ред. | ред. код]

Королівський військово-морські сили складаються з військово-морського штабу, командного штабу, трьох військово-морських ескадр, військово-морського центру спостереження, датського військово-морського училища та двох оперативних місць підтримки логістики, що підтримують дві військово-морські бази в Фредеріксхавн і Корсоер.

Морський штаб[ред. | ред. код]

Військово-морський штаб очолює начальник військово-морського штабу і є складовою частиною командування оборони Данії. Штаб-квартира розташована на базі військово-повітряних сил Каруп в центральній частині Ютландії.[4]

Військово-морські ескадри[ред. | ред. код]

«Абсалон» (L16)

1-а, 2-а і 3-а ескадри містять більшу частину сил і розташовані в морських базах у Фредеріксхавн і Корсоері.

Перша ескадра в основному орієнтована на національні операції і навколо Фарерських островів і Гренландії. Друга ескадра використовується в основному в міжнародних операціях і орієнтована на бойові дії. 3-я ескадра орієнтована в основному національним операціям, морському нагляду та забезпеченню суверенітету та підтримці громадянського суспільства.

Судна і екіпажі, які флот може розгорнути в міжнародних операціях, в основному використовуються з 2-ї ескадри, хоча підрозділи з 1-ї і 3-ї ескадри також можуть бути розгорнуті, як це бувало в минулому.

Данська морська авіаційна ескадрилья[ред. | ред. код]

Westland Lynx ВМС Данії

Данська авіаційна ескадрилья (Данська: Søværnets Helikoptertjeneste), була повітряною складовою данського флоту, з 1977 по 31 грудня 2010 року. Оперативно вона безпосередньо була під командуванням Данського Морського Командування, але обслуговування восьми вертольотів Westland Lynx та навчання персоналу здійснювалося у співпраці з військово-повітряними силами. Вертольоти використовувалися в основному для патрулювання риболовства, суднової підтримки і прибережних місій пошуку і порятунку (SAR).

Завдання та гелікоптери тепер були передані ВПС, підрозділ називається тепер Ескадрилья 723 (Squadron 723).

Склад ескадрильї[ред. | ред. код]

У день роспуску ескадрильї 31 грудня 2010, її склад нараховував:

Гелікоптер Тип Версія Кількість Коментарі
Westland Lynx транспортно/евакуаційний гелікоптер Mk.90B 8

Підрозділи спеціального призначення[ред. | ред. код]

Бійці корпусу на USS Vella Gulf (CG 72) під час тренування

У складі ВМС Данії функціонують два спеціальних підрозділи.

Корпус бойових плавців[ред. | ред. код]

Корпус бойових плавців (дан. Frømandskorpset) — елітний підрозділ ВМС Данії, в число завдань якого входить спеціальна розвідка, саботаж і знищення берегових споруд противника і кораблів у місцях базування, а також боротьба з тероризмом у співпраці з поліцією. .[5]

Санний патруль «Сіріус»[ред. | ред. код]

Санний патруль «Сіріус» (дан. Slædepatruljen SIRIUS) — елітний підрозділ ВМС Данії, який займається патрулюванням Північної і Північно-Східної частин Гренландії. З 2012 року підпорядковується Арктичному командуванню.

Склад ВМС[ред. | ред. код]

Загалом у ВМС Данії налічується 8 фрегатів, 14 корветів, 6 мінних загороджувачів, 12 мінно-тральних кораблів, 28 катерів, 2 з яких ракетні. Командуванню військово-морських сил підпорядковані 8 вертольотів S-61A, 7 вертольотів «Лінкс» (в найближчі роки будуть замінені на 8 американських SH-60). Також ВМС мають дві мобільні батареї протикорабельних ракет «Гарпун».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Curriculum Vitae Chefen for Søværnets Operative Kommando. Архів оригіналу за 2008-12-17. Процитовано 2009-01-21. 
  2. Вооружённый транспорт «Абсалон», Дания(рос.) — Переглянуто 12 серпня 2014
  3. Эсминец класса Абсалон. Дания Архівовано 13 серпень 2014 у Wayback Machine.(рос.) — Переглянуто: 12 серпня 2014
  4. https://www2.forsvaret.dk/eng/Organisation/Navy/Pages/Navy.aspx
  5. Frømandskorpset. Архів оригіналу за 2011-11-21. Процитовано 2011-10-26.