Коронавірус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коронавірус
Coronaviruses 004 lores.jpg
Класифікація вірусів
Група: IV
Ряд: Nidovirales
Родина: Coronaviridae
Підродина: Coronavirinae
Genus
Alphacoronavirus
Betacoronavirus
Gammacoronavirus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Coronaviridae
EOL logo.svg EOL: 80635

Коронавірус — рід вірусів, що об'єднує РНК-вмісні плеоморфні віруси середньої величини. Діаметр різних вірусів — приблизно 80-220 нм. Віруси розмножуються в цитоплазмі інфікованих клітин. В основному, коронавірусами прийнято вважати віруси інфекційного бронхіту птахів, хоча в цю родину входять і коронавіруси людини.

Морфологія віріонів[ред. | ред. код]

Віріони діаметром 75-160 нм. Вони оточені поверхневими булавовидними виступами довжиною 12-24 нм і нагадують фігуру сонячної корони. Виступи розташовані в два рази рідше, ніж шипики на поверхні вірусу грипу, легко відламуються при зберіганні та очищенні вірусу, руйнуються бромелайном та трипсином.

У серцевині віріона розрізняють центральне тіло та матрикс. Центральне тіло являє собою центральний нуклеокапсид з діаметром 14-16 нм, утворений нитками діаметром 9 нм. Матрикс розташований між нуклеокапсидом та ліпопротеїдною оболонкою.

Фізико — хімічні та фізичні властивості[ред. | ред. код]

Коефіцієнт седиментації вірусів 390S.

Плавуча щільність в хлориді цезію 1,18 г/см3 Плавуча щільність нуклеокапсида 1,31 г/см3. Вірус чутливий до ефіру та детиргентів, нестійкі до pH 3,0, прогріванню при температурі 56 °C, УФ — променям.

Геном[ред. | ред. код]

Представлений одноланцюговою лінійною РНК з молекулярною масою 5*106 — 7*106 і коефіцієнтом седиментації 60-70S. При нагріванні РНК дисоціює на фрагменти з коефіцієнтом седиментації 35S та 4S. РНК містить до 70 поліаденілатових послідовностей на 3’-кінці. Геном коронавірусів має позитивну полярність.
Розмір геному 27-32kb.
Стратегія реплікації цитоплазматичного типу:

  1. Прикріплення вірусного білка S до рецепторів хазяїна, що опосередковує ендоцитоз вірусу а клітину хазяїна.
  2. Злиття вірусної мембрани з мембраною ендосоми, ssРНК (+) викидається в цитоплазму.
  3. Синтез та протеолітичне розщеплення реплікази поліпротеїну.
  4. Реплікація відбувається в вірусних фабриках. dsРНК геном синтезується з ssРНК (+).
  5. Геном dsРНК транскрибується/реплікується тим самим забезпечуючи утворення геномів мРНК/нова ssРНК(+).
  6. Синтез структурних білків кодованих себгеномною мРНК
  7. Збірка і брунькування на мембрані ендоплазматичного ретикулуму, проміжного компартменту та комплексу Гольджі.
  8. Випуск нових віріонів.

Білки, ліпіди, вуглеводи[ред. | ред. код]

До складу віріона входять РНК, білки, ліпіди, вуглеводи. Ліпіди знаходяться в складі ліпопротеїдної мембрани, вуглеводи — в складі глікопротеїдів.

Коронавіруси містять три групи білків нуклеокапсида з молекулярною масою 50*103 — 60*103 який асоційований з геномом і формує спіральний РНП; білки оболонки, що є глікопротеїдами з молекулярною масою 90*103-180*103, які забезпечують адсорбацію та проникнення вірусу в клітину і обумовлюють злиття вірусної та клітинної мембрани; матриксний білок з молекулярною масою 20*103 — 35*103, що входить до складу вірусної оболонки і в різній ступені глікозильований.

Коронавіруси людини мають спільний антиген з коронавірусами тварин (велика рогата худоба, мишей, свиней), за винятком вірусу інфекційного бронхіту курей та деяких інших.

Біологічні властивості[ред. | ред. код]

Коронавіруси інфікують птахів та багатьох ссавців, спричинюють коронавірусну інфекцію. Основними мішенями вірусу є дихальні шляхи, травна система та нервові тканини, в той же час часто страждають печінка, нирки, серце та очі. Також коронавіруси уражають епітеліальні клітини та макрофаги. У природі коронавіруси мають значно ширше коло господарів, ніж очікувалось у лабораторних умовах. Тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS) спричинює особливий коронавірус, який, як вважається, перейшов до людей від іншого виду тварин. Передача відбувається фекально-оральним, повітряно-крапельним механізмами, переносники невідомі.

Незважаючи на те, що коронавіруси можуть взаємодіяти з численними клітинними рецепторами, для розвитку інфекції необхідна специфічна взаємодія. У залежності від рецепторів, які використовує вірус, їх поділяють на 3 групи. Поширення коронавірусів, скоріше за все, є повсюдним, оскільки в кожній країні, де проводяться серологічні та вірусологічні дослідження, було знайдено докази інфікування коронавірусами.

Коронавірусні інфекції носять сезонний характер і поширюються в основному в осінньо-зимовий період. Джерелом інфекції є хвора людина, механізм передачі повітряно-крапельний. Захворювання високо контагіозне.

Коронавіруси спричиняють у людей респіраторні ураження по типу застуди, найбільш характерними проявами є нежить, зазвичай без підвищення температури, окрім випадку ТГРС та інфікування коронавірусом близькосхідного респіраторного синдрому, який спричиняє тяжку гостру респіраторну інфекцію і створює надзвичайну ситуацію у системі охорони здоров'я ряду країн Азії і Африки[1]. До кишечника вірус потрапляє вторинно в результаті вірусемії.

Примітки[ред. | ред. код]