Коронавірусна хвороба 2019 на острові Норфолк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коронавірусна хвороба 2019 на острові Норфолк
Norfolk Island-CIA WFB Map.png
Хвороба COVID-19
Вірус SARS-CoV-2
Місце Острів Норфолк Острів Норфолк
Походження Ухань, Хубей, КНР
Підтверджені випадки 0
Активні випадки 0
Одужало 0
Смертей
0

Епідемія коронавірусної хвороби 2019 на острові Норфолк — це ймовірне поширення пандемії коронавірусної хвороби 2019 на територію острова Норфолк. Станом на 17 серпня 2021 року на цій зовнішній території Австралії не зареєстровано випадків коронавірусної хвороби. Проте у зв'язку з поширенням хвороби в материковій Австралії на острові ще в квітні 2020 року запроваджено надзвичайний стан.[1]

Острів Норфолк, розташований у Тихому океані, є самоврядною територією Австралії, з метою запобігання поширення хвороби з 16 березня 2020 року запровадив суворий локдаун, який пом'якшено з 1 травня та скасовано з 30 червня 2020 року. Очікується, що кордони острова не відкриються паралельно з відкриттям Квінсленду до 10 липня 2020 року.[1]

Передумови[ред. | ред. код]

Острів Норфолк має площу 35 квадратних кілометрів, та розташований у Тихому океані на південь від Нової Каледонії, на північ від Нової Зеландії та 1400 кілометрів на схід від материкової частини Австралії.

Острів мав власний парламент до 2016 року під назвою Законодавчі збори Норфолка. Самоврядування було скасоване Австралією 30 червня 2016 року, й острів підпорядкований законодавству штату Новий Південний Уельс, проти чого виступає більшість населення острова. З тих пір острів управляється регіональною радою острова Норфолк з адміністратором на чолі.[2] За словами адміністратора Еріка Хатчінсона, на острові, де проживає близько 1750 жителів, є невелика клініка, але вона не має можливості для лікування у випадку епідемії.[3]

Заходи боротьби з поширенням хвороби[ред. | ред. код]

Після приземлення літака з австралійського міста Брисбен для 22 пасажирів був запроваджений добровільний 14-денний карантин для запобігання поширення COVID-19, а 17 березня 2020 року на острові було запроваджено надзвичайний стан із забороною в'їзду на острів.[4] Набагато суворіші порівняно з Австралією правила були запроваджені адміністратором острова у зв'язку із середнім віком острів'ян, який є вищим, ніж у середньому по Австралії.

З 17 березня всі особи, які прибули на острів, мали перебувати на карантині протягом 14 днів. До 30 березня 2020 року було дозволено лише обмежену кількість авіарейсів «Air Chathams» та «Air New Zealand» для репатріації мешканців острова. Виняток зроблено для медперсоналу та працівників життєво необхідних галузей, в окремих випадках дозволялися екстрені медичні авіарейси до Австралії.[5] Оскільки спочатку жителі острова не дотримувалися встановлених під час локдауну положень щодо соціальної дистанції та заборони проводити громадські заходи, то за порушення карантинних вимог міг накладатися штраф до 1000 австралійських доларів або ув'язнення.[3] В умовах надзвичайного стану лише одна особа на кожну сім'ю мала право на щоденні покупки їжі чи ліків. Залишились відкритими лише магазини, в яких продаються лише життєво необхідні товари. Заборонено в'їзд на Норфолк туристам, круїзним та вантажним суднам заборонено пришвартовуватися в портах острова, а стан здоров'я всіх пасажирів літаків перевірявся співробітниками прикордонної безпеки, після чого їх відправляли на карантин.

21 квітня 2020 року карантин на острові продовжили до 30 червня на невизначений термін.[6]

З 1 травня 2020 року набуло чинності послаблення карантину. Дозволено вхід у заклади торгівлі за наявності площі в 4 м² на одну особу в приміщенні. Ця вимога також поширювалась на ресторани, бари та клуби, й згідно з карантинними правилами власник закладу несе відповідальність за підтримання соціальної дистанції. Дозволено проведення громадських заходів на відкритому повітрі за участю до 50 осіб за умови дотримання відстані між людьми в 1,5 метра.[7] Для перевірки дотримання соціальної дистанції адміністрація острова запровадила посаду так званих «послів соціальної дистанції». Ці посли завжди ходили парами, одягнені в сорочку з короткими рукавами, прикрашену місцевим узором Аатуті. На шиї вони носили вінок з квітів. Завданням послів полягало в спокійному інформуванні населення острова та персоналу відкритих магазинів про правила соціальної дистанції та стежити за ними.[8] 5 травня набуло чинності подальше послаблення карантину, після чого населенню острова дозволено без обмежень заходити в ресторани, кафе та клуби. Це було виправдано тим, що від початку карантину не зареєстровано жодного випадку коронавірусної хвороби.[9]

Економічні наслідки[ред. | ред. код]

Оскільки економіка острова Норфолк залежить від туризму, а населення острова проголосувало проти повного злиття з Австралією за 5 років до пандемії, місцеві жителі не бояться відсутності економічної підтримки з боку Австралії та занепаду економіки острова. Адміністрація острова Норфолк намагалася узгодити з австралійським урядом фінансовий пакет заходів для підтримки мешканців острова[3], оскільки між Австралією та островом Норфолк є лише меморандум про взаєморозуміння щодо фінансування медичної допомоги та освіти.[10] 1 травня 2020 року міністерство інфраструктури, транспорту, регіонального розвитку та комунікацій Австралії повідомило, що компанії та приватні особи, які ведуть бізнес та відчувають економічні труднощі у зв'язку з пандемією COVID-19 на острові Норфолк, можуть звернутися за допомогою. Працівники, які стали безробітними, також отримають допомогу.[11]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Norfolk Island has been declared a state of emergency in response to COVID-19 [Архівовано 17 серпня 2021 у Wayback Machine.] (англ.)
 2. Norfolk Island verliert Selbstverwaltung — Droht eine Meuterei auf der Bounty-Insel? [Архівовано 17 серпня 2021 у Wayback Machine.] (нім.)
 3. а б в 'Coronavirus fears on Norfolk Island prompt travel ban as state of emergency declared [Архівовано 23 березня 2020 у Wayback Machine.] (англ.)
 4. The one place in Australia where you WILL go to jail if you step outside your door — as top cop takes the country's most no-nonsense approach to the COVID-19 lockdown [Архівовано 17 серпня 2021 у Wayback Machine.] (англ.)
 5. Coronavirus response—travel ban [Архівовано 17 серпня 2021 у Wayback Machine.] (англ.)
 6. Norfolk Island has been declared a state of emergency in response to COVID-19 [Архівовано 17 серпня 2021 у Wayback Machine.] (англ.)
 7. Risk Matrix Update (англ.)
 8. Social Distancing Ambassadors [Архівовано 13 травня 2021 у Wayback Machine.] (англ.)
 9. Norfolk Island lifts coronavirus lockdown measures to allow dining in cafes, restaurants and clubs [Архівовано 5 травня 2020 у Wayback Machine.] (англ.)
 10. ’We're not Australian’: Norfolk Islanders adjust to shock of takeover by mainland [Архівовано 7 серпня 2017 у Wayback Machine.] (англ.)
 11. COVID-19 economic stimulus FAQ [Архівовано 12 червня 2021 у Wayback Machine.] (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]