Коронавірусна хвороба 2019 у Чорногорії
![]() | Ця стаття висвітлює поточну подію. |
![]() Підтверджені випадки за муніципалітетами | |
Хвороба | COVID-19 |
---|---|
Вірус | SARS-CoV-2 |
Місце |
![]() |
Перший випадок | Подгориця, Ульцинь |
Поява | 17 березня 2020 |
Походження | Ухань, Хубей, КНР |
Підтверджені випадки | 109340 |
Активні випадки | 5887 |
Одужало | 101787 |
Смертей |
1666 |
Офіційний сайт | |
covidodgovor.me |
Спалах коронавірусної хвороби 2019 у Чорногорії — це поширення пандемії коронавірусної хвороби 2019 на територію Чорногорії. Перший випадок коронавірусної хвороби на території країни зареєстровано 17 березня 2020 року[1][2], після чого Чорногорія стала останньою європейською країною, в якій зареєстровані випадки коронавірусної хвороби.[3]
За тиждень після підтвердження першого випадку коронавірусної хвороби в країні кількість випадків зросла до 51, а за два тижні, 31 березня, кількість хворих сягнула 120. первинні випадки складають 18 % усіх зареєстрованих хворих, 72 % інфікувалися унаслідок контакту з первинними хворими, походження інфекції у ще 10 % хворих не встановлено.[4] За оцінками уряду Чорногорії, країні потрібна фінансова допомога на суму 59,2 мільйона євро для вирішення медичних, соціальних та економічних проблем, пов'язаних з пандемією CoVID-19.[5]
Станом на 4 травня загальна кількість зареєстрованих випадків коронавірусної хвороби в країні становила 324.[6] В період з 24 травня по 14 червня випадки коронавірусу в країні не фіксувалися,[7][8] проте після цієї дати кількість інфікованих в країні знову почала рости і в серпні перевищила 4000.
Хронологія[ред. | ред. код]
2020[ред. | ред. код]
17 березня офіційні особи повідомили про перші 3 випадки коронавірусної хвороби в Чорногорії: жінки 1973 року народження і чоловіка 1963 року народження в столиці країни Подгориці, та жінки 1948 року народження в Ульцині.[9] Перші двоє хворих прибули 5 днів тому з Іспанії, та знаходились під медичним спостереженням. Третій хворий прибув 12 днів тому з США.[10]
18 березня підтверджені 6 нових випадків. У одного з них не було контактів із підтвердженими випадками, виявленими за добу до цього.[11]
19 березня вранці підтверджено 2 випадки інфікування коронавірусною хворобою, число хворих у країні зросло до 10. Пізніше цього ж дня підтверджено ще 3 випадки інфікування, після чого кількість виявлених хворих збільшилось до 13.[12]
20 березня 14-тий випадок зареєстровано в Херцег-Новому.[13]
21 березня підтверджені 2 нових випадки захворювання.[14] 22 березня підтверджено ще 6 випадків хвороби.[15] Один із цих хворих, 65-річний чоловік, який кілька днів тому їздив до Сербії, помер наступного дня в лікарні, ставши першою жертвою коронавірусної хвороби в країні.[16]
23 березня підтверджено ще 5 випадків коронавірусної хвороби.[17]
24 березня підтверджено 14 нових випадків хвороби.[18]
25 березня підтверджено 6 нових випадків.[19][20]
26 березня виявлено ще 14 випадків коронавірусної хвороби.[18] Пізніше цього ж дня виявлено ще 2 випадки хвороби, на той день під медичним спостереженням знаходилось 6258 осіб.[21]
27 березня виявлено ще одного хворого.[22] Пізніше цього ж дня (о 17:45) підтверджено ще 5 випадків, усі зареєстровані в Андрієвиці, під медичним спостереженням знаходились 6278 осіб.[23] Пізніше цього ж дня (о 21:00), зареєстровано ще 7 випадків хвороби, 3 в Барі та 4 в Тузі.[24]
28 березня підтверджено 2 нових випадки, по одному в Тиваті і Подгориці.[25]
29 березня підтверджений ще один випадок хвороби.[26]
30 березня у країні підтверджено 6 нових випадків хвороби.[27] 31 березня виявлено ще 18 випадків інфікування коронавірусом.[28]
1 квітня підтверджено 14 нових випадків коронавірусної хвороби.[29]
2 квітня підтверджено 17 нових випадків.
3 квітня у місті Бар зареєстровано першого хворого, який видужав у країні.
25 травня в країні вилікувався останній хворий на коронавірус. За цей час інфікувалося 324 особи, з них 9 померли, решта вилікувалися. В країні вже 19 днів не було нових випадків інфікування.[30]
1 червня влада країни відкрила кордони для в'їзду громадян понад 120 країн, України та США чи Росії серед них не було[31][32].
14 червня було зареєстровано перший новий випадок в країні з 4 травня . Однак це також перший зареєстрований завезений випадок, оскільки особа з Боснії та Герцеговини, яка перебувала на самоізоляції, виявилася позитивною.
15 червня в країні було зареєстровано ще один завезений випадок – також із Боснії та Герцеговини, який на той час знаходився в Будві. Станом на 15 червня в Чорногорії було два активних випадки.
У червні кількість хворих знову почала рости і на 21 червня склала 31 особа (+18 особи за попередню добу). З 26 червня влада Чорногорії повторно запровадила жорсткий карантин, включаючи 11 годинну комендантську годину — з 18:00 до 5:00[33].
8 липня Чорногорія спростила в'їзд для українців, з цього дня для в'їзду не потрібно мати негативний тест на коронавірус[34].
22 липня країна знову обмежила в'їзд для іноземців. Так, в'їзд жителів «червоного списку» можливий лише повітряним транспортом. Винятком є іноземці, що останні 15 днів були в країнах «зеленого» або «жовтого» списків[35].
1 серпня Україна внесла Чорногорію до країн «червоного списку», через що люди, що прибувають звідти мають пройти карантин або здати ПЛР-тест[36].
6 серпня Чорногорія включила Україну до списку безпечних країн, що дозволило українським туристам відвідувати країну[37].
7 жовтня 2020 року найвідоміший священнослужитель країни Амфілохій Радович, сербський православний єпископ-митрополит Чорногорії та Примор'я, отримав позитивний результат тестування на COVID-19.[38] Він помер 30 жовтня 2020 року в Подгориці у віці 82 років.[39] Незважаючи на заборону урядом Чорногорії масових зібрань через поширення вірусу COVID-19, перед собором Подгориці зібрались тисячі людей, присутні віруючі, а також предстоятелі Православної Церкви та митрополити з Сербії, Боснії і Герцеговини, Греції, України та Албанії, римо-католицької Архідієцезії Бара та ісламських громад Чорногорії та Сербії, на похороні також були присутні велика кількість політичних лідерів Чорногорії та сусідніх країн. Промови на похоронах виголосили єпископ Будимльсько-Нікшицький Іоаникій, патріарх Сербський Іриней, кандидат на посаду прем'єр-міністра Чорногорії Здравко Кривокапич, голова парламенту Чорногорії Алекса Бечич, а також сербський поет і близький друг Амфілохія Матія Бечкович.[40][41][42][43] Похорон спричинив новий спалах поширення хвороби, і кілька церковних ієрархів, включаючи патріарха Іринея, також захворіли на початку листопада. Після спалаху в Подгориці сербські православні священики почали закликати своїх парафіян серйозніше поставитися до поширення хвороби.[44]
24 грудня в країні було скасовано комендантську годину на Різдво й Новий рік[45].
2021[ред. | ред. код]
11 січня Чорногорія оновила правила в'їзду до країни, зокрема, відмінивши обов'язковий до цього негативний тест на COVID[46].
12 лютого Чорногорія дозволила закупівлю російської вакцини Спутник V[47], а згодом Сербія передала Чорногорії 4 тис. доз російської вакцини Спутник V[48]. 21 лютого в Чорногорії почалася вакцинація російською вакциною[49].
31 липня заборонено відвідування кафе, нічних клубів і спортивних заходів без COVID-сертифікату[50].
Урядові заходи[ред. | ред. код]
Загальнодержавні заходи[ред. | ред. код]
13 березня уряд Чорногорії оголосив про початковий раунд запобіжних заходів, спрямованих на зниження ризику передачі COVID-19. Запроваджено наступні заходи. Особи, які порушують правила, можуть бути оштрафовані та/або заарештовані та позбавлені волі на строк до року. Деякі із заходів перераховані нижче[51][52]:
- Носити маски потрібно в усіх закритих громадських місцях (наприклад, у магазинах, банках тощо).
- Продовження терміну дії прострочених посвідок на постійне та тимчасове проживання та туристичних віз до 1 липня.
- Магазини одягу, книжкові магазини, перукарні, фітнес-центри, магазини, ремонтні майстерні, стоматологічні кабінети, автошколи, агентства прокату автомобілів, музеї та галереї відновлюють роботу з дотриманням обов'язкового соціального дистанціювання та використання масок.
- Пляжі були відкриті. Для кожного комплекту з 2 шезлонгів і одного навісу від сонця буде виділено площу 16 м². Це ж правило стосується тих, хто бажає лежати на пляжі зі своїми рушниками. Шезлонги та інше обладнання щодня дезинфікуватимуть.
- У громадських місцях дозволені індивідуальні спортивні заходи з дотриманням обов'язкових заходів соціального дистанціювання. Групові спортивні заходи також дозволені за участю до 200 глядачів, які також повинні дотримуватися заходів соціального дистанціювання.
- Внутрішні морські перевезення людей і вантажів відновлено з дотриманням відповідних профілактичних заходів, зокрема носіння масок. Також дозволений морський транспорт для відпочинку.
- Релігійні обряди дозволені за певних суворих умов, зокрема:
- Максимум одна людина на 10 м² всередині релігійної споруди;
- Люди повинні дотримуватися дистанції між собою не менше двох метрів;
- Біля входу має бути вказано максимальну кількість людей, які можуть перебувати всередині;
- всі, крім священнослужителя, який проводить обряд, повинні носити маски;
- Дезінфікуючий засіб для рук має бути на кожному вході та виході, і ним повинні користуватися всі, хто входить.
- Максимальна кількість осіб, які збираються вдома – 20 осіб.
- Усі школи та університети залишаються закритими.
- Дитячим садкам дозволено відновити роботу за певних умов.
- Громадські зібрання (включаючи весілля та похорони) дозволені на відкритому повітрі та в приміщенні за участю не більше 200 осіб, які зобов'язані дотримуватися фізичної дистанції не менше 2 метрів та інші рекомендації, згідно з відповідними інструкціями Інституту громадського здоров'я Чорногорії.
Улітку 2020 року відновлено роботу кінотеатрів і театрів.
Авіакомпанія «Montenegro Airlines» оголосила про відновлення комерційних рейсів з обмеженими напрямками приблизно 15 червня.
- Рух товарів до Чорногорії, а також транзитом до інших країн залишився безперешкодним, але підлягав спеціальному санітарному контролю.
- Обмеження кількості покупців відносно розміру торгової точки. На торгову площу менше 10 м² допускається лише один покупець. У торговельному об'єкті площею більше 10 м² незалежно від площі може одночасно перебувати не більше 50 покупців.
- Обов'язок торговельних закладів є вивішувати на вході оголошення про максимальну кількість осіб, які можуть одночасно перебувати в приміщенні, та здійснювати ці заходи шляхом забезпечення місця та позначення відстані не менше двох метрів між особами, які очікують входу чи виходу.
- Обмеження кількості відвідувачів, які можуть бути на базарі (тобто селянському/зеленому ринку) до 100.
- Термін дії прострочених водійських прав автоматично продовжується за наявності у водія дійсного страхового полісу та підтвердження дійсного технічного огляду автомобіля до 1 липня.
- Роботодавцям рекомендується дозволяти співробітникам продовжувати дистанційну роботу, коли це можливо, і надавати гнучкий робочий день батькам дітей віком до 11 років.
- Зобов’язання комерційних установ забезпечувати виконання заходів охорони здоров'я для своїх працівників, як це передбачено Інститутом охорони здоров'я Чорногорії.
- Дотримання епідеміологічних заходів для осіб, які виконують будівельні роботи, в тому числі соціальної дистанції між працівниками та інших заходів охорони праці.
- Призупинення збору в розмірі 2 євро за офіційні свідоцтва про народження.
Вимоги щодо в'їзду та виїзду з Чорногорії[ред. | ред. код]
Відкрито сухопутні кордони з Боснією і Герцеговиною, Албанією, Сербією, Косово та Хорватією. Для в'їзду в Чорногорію тестування не потрібне, 14-денний карантин необхідний для відвідувачів, які прибувають із країн із понад 25 підтвердженими випадками на 100 тисяч населення.
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Portal Senat.me (18 березня 2020). CoVID19 case confirmed in Montenegro (англ.). Podgorica, Montenegro. Архів оригіналу за 25 червня 2020. Процитовано 1 квітня 2020.
- ↑ Montenegro reports first case of corona virus infection. Reuters (англ.). 17 березня 2020. Архів оригіналу за 11 травня 2020. Процитовано 31 березня 2020.
- ↑ Montenegro is Europe's last remaining coronavirus-free country. RT (англ.). 13 березня 2020. Архів оригіналу за 14 березня 2020. Процитовано 2 квітня 2020.
- ↑ Ako sumnjate da ste inficirani, pozovite 1616 [Архівовано 25 червня 2020 у Wayback Machine.] (чорн.)
- ↑ Senat.me (28 березня 2020). Vlada Crne Gore: Potrebno 59,2 Mil € Za Borbu Protiv CoVID19. Portal Senat (Montengrin). Архів оригіналу за 24 квітня 2020. Процитовано 1 квітня 2020. (чорн.)
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 15.05.2020. u 08.45h. IJZCG (чорн.). 15 травня 2020. Архів оригіналу за 17 червня 2020. Процитовано 17 травня 2020.
- ↑ Institute for Public Health of Montenegro. IT’S OFFICIAL: CURRENTLY THERE ARE NO ACTIVE CASES OF #COVID19 IN MONTENEGRO.. Twitter. Архів оригіналу за 23 червня 2020. Процитовано 24 травня 2020. (англ.)
- ↑ Government of Montenegro. Montenegro is Corona-Free. Twitter. Архів оригіналу за 24 травня 2020. Процитовано 24 травня 2020. (англ.)
- ↑ Montenegro braced for coronavirus outbreak as first two cases have been confirmed. CDM (англ.). 31 березня 2020. Архів оригіналу за 23 травня 2020. Процитовано 18 травня 2020.
- ↑ Dvije ženske osobe u Crnoj Gori zaražene koronavirusom. vijesti.me (чорн.). 17 березня 2020. Архів оригіналу за 17 березня 2020. Процитовано 17 березня 2020.
- ↑ Mugoša: U Crnoj Gori šest novih slučajeva infekcije koronavirusom. Poštujmo pravila da sačuvamo sebe, svoje najbliže, prijatelje i zajednicu.. IJZCG.me (чорн.). 18 березня 2020. Архів оригіналу за 24 березня 2020. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ IJZ: Registrovana još tri slučaja koronavirusa, broj oboljelih popeo se na 13. Vijesti.me (чорн.). 19 березня 2020. Архів оригіналу за 19 березня 2020. Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 20.03.2020 u 17.30 sati. IJZCG.me (чорн.). 20 березня 2020. Архів оригіналу за 20 березня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 21.03.2020 u 21.05h (чорн.). 21 березня 2020. Архів оригіналу за 24 березня 2020. Процитовано 23 травня 2020.
- ↑ Još 5 potvrđenih slučajeva koronavirusa u Crnoj Gori, ukupno 21 (чорн.). 22 березня 2020. Архів оригіналу за 24 березня 2020. Процитовано 23 травня 2020.
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 20.03.2020 u 17.30 sati. ijzcg.me (чорн.). 20 березня 2020. Архів оригіналу за 20 березня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 23.03.2020 u 19.00h. IJZCG.me (чорн.). 23 березня 2020. Архів оригіналу за 24 березня 2020. Процитовано 26 травня 2020.
- ↑ а б Koronavirus potvrđen kod još 14 osoba. Vijesti.me (чорн.). 26 березня 2020. Архів оригіналу за 26 березня 2020. Процитовано 26 травня 2020.
- ↑ IJZ: Još pet slučajeva koronavirusa, broj inficiranih je 52. Vijesti.me. 25 березня 2020. Архів оригіналу за 25 березня 2020. Процитовано 27 травня 2020.
- ↑ Koronavirus potvrđen kod još jedne osobe. Vijesti.me (чорн.). 25 березня 2020. Архів оригіналу за 25 березня 2020. Процитовано 27 травня 2020.
- ↑ Koronavirus potvrđen kod još dvije osobe. Vijesti.me (чорн.). 26 березня 2020. Архів оригіналу за 26 березня 2020. Процитовано 28 травня 2020.
- ↑ Koronavirus potvrđen kod još jedne osobe, ukupno 70 zaraženih. Vijesti.me (чорн.). 27 березня 2020. Архів оригіналу за 27 березня 2020. Процитовано 28 травня 2020.
- ↑ Pregled situacije - 27. 03. 2020.. IJZCG (чорн.). 27 березня 2020. Архів оригіналу за 27 березня 2020. Процитовано 29 травня 2020.
- ↑ Pregled situacije - 27. 03. 2020.. IJZCG (чорн.). 27 березня 2020. Архів оригіналу за 27 березня 2020. Процитовано 29 травня 2020.
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 28.03.2020. u 19.45h. IJZCG (чорн.). 28 березня 2020. Архів оригіналу за 28 березня 2020. Процитовано 30 травня 2020.
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 29.03.2020 u 07.40h (чорн.). 29 березня 2020. Архів оригіналу за 24 квітня 2020. Процитовано 30 травня 2020.
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 30.03.2020 u 07.30h (чорн.). 30 березня 2020. Архів оригіналу за 24 квітня 2020. Процитовано 31 травня 2020.
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 31.03.2020. u 18.00h. IJZCG (чорн.). 31 березня 2020. Архів оригіналу за 24 квітня 2020. Процитовано 31 травня 2020.
- ↑ Presjek situacije u Crnoj Gori na dan 1. 4. 2020. u 18.00h. IJZCG (чорн.). 1 квітня 2020. Архів оригіналу за 24 квітня 2020. Процитовано 1 червня 2020.
- ↑ У Чорногорії не залишилося хворих на коронавірус [Архівовано 26 травня 2020 у Wayback Machine.], Лівий берег, 25 травня 2020
- ↑ Чорногорія відкрила кордони для більш ніж 120 країн. України у списку немає. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 1 липня 2020. Процитовано 1 червня 2020.
- ↑ Institut za javno zdravlje Crne Gore - IJZCG. Institut za javno zdravlje Crne Gore. Архів оригіналу за 14 квітня 2020. Процитовано 1 червня 2020.
- ↑ Чорногорія знову повертається до жорсткого карантину. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 30 червня 2020. Процитовано 27 червня 2020.
- ↑ Чорногорія спростила в'їзд для українців. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 9 липня 2020. Процитовано 8 липня 2020.
- ↑ Українцям заборонили в'їзд до Чорногорії на автомобілі. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 22 липня 2020.
- ↑ Україна розширила "червоний список" до понад 120 країн. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 8 серпня 2020. Процитовано 6 серпня 2020.
- ↑ Українці відтепер можуть потрапити до Чорногорії без обмежень. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 6 серпня 2020.
- ↑ Montenegro's most prominent cleric has tested positive. The New York Times. 7 жовтня 2020. (англ.)
- ↑ Preminuo mitropolit Amfilohije. N1. 30 жовтня 2020. Процитовано 30 жовтня 2020. (серб.)
- ↑ Sahranjen mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (серб.)
- ↑ Sahranjen mitropolit Amfilohije: Kako se od "Đeda" oprostila Crna Gora (a i Srbija), (серб.)
- ↑ DANAŠNjI DAN JE LITIJA SVIH LITIJA Krivokapić se setio noći posle izbora, te rekao: Sećam se đedo šta si mi rekao (серб.)
- ↑ "Današnji dan je litija svih litija" (серб.)
- ↑ Stojanovic, Dusan (20 листопада 2020). Serbian Church leader dies after contracting COVID-19. Associated Press. (англ.)
- ↑ Чорногорія скасувала комендантську годину на Різдво і Новий рік. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 24 січня 2021. Процитовано 26 грудня 2020.
- ↑ У Чорногорії оновили правила в'їзду в країну. Тест на COVID не обов'язковий. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 13 січня 2021. Процитовано 11 січня 2021.
- ↑ Чорногорія дозволила закупівлю російської вакцини "Супутник V". РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 30 січня 2022. Процитовано 18 лютого 2021.
- ↑ Сербія подарувала Чорногорії 4 тисячі доз російської COVID-вакцини. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 24 січня 2022. Процитовано 18 лютого 2021.
- ↑ У Чорногорії почалася вакцинація російським "Супутником V". РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 24 січня 2022. Процитовано 21 лютого 2021.
- ↑ У Чорногорії заборонили відвідування кафе, нічних клубів і матчів без covid-сертифіката. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 1 серпня 2021. Процитовано 1 серпня 2021.
- ↑ COVID-19 Information (Updated: 06/01/2020). US Embassy Podgorica. 24 лютого 2020. Процитовано 3 червня 2020. (англ.)
- ↑ Montenegro – These Measures Are In Force As On 1 June. Portal Senat.me. Government of Montenegro. 3 червня 2020. Процитовано 3 червня 2020. (англ.)