Коротка історія часу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Коротка історія часу»
Автор Стівен Гокінг
Назва мовою оригіналу A Brief History of Time
Мова англійська
Тема Науково-популярні видання
Жанр Популяризація науки
Видавництво Bantam Dell Publishing Group (Нью-Йорк, США)
Видано 1988
Тип носія книга
Сторінок 256
ISBN 978-0-553-10953-5
Наступний твір Black Holes and Baby Universes and Other Essays

«Коротка історія часу» — науково-популярна книга, написана британським фізиком Стівеном Гокінгом і опублікована вперше в 1988 році. Книжка стала бестселером, за 20 років було продано понад 10 мільйонів примірників. Також протягом 4 років входила до списку бестселерів за версією британської газети Sunday Times. До 2001 року книгу було перекладено 35 мовами.

Огляд[ред. | ред. код]

«Коротка історія часу» намагається висвітити для пересічного читача широкий спектр питань в галузі космології, зокрема великий вибух, чорні діри та світлові конуси. Її головне завдання — оглянути ці питання, але ця книжка також намагається пояснити деякі складні аспекти математики. Починаючи з видання 1996 року в «Короткій історії часу» розглядається можливість подорожей у часі та червоточин, а також досліджується можливість існування всесвіту без квантової сингулярності на початку часу.

На початку 1983, Гокінг звернувся з ідеєю популярної книжки про космологію до Саймона Міттона, редактора книжок з астрономії в Cambridge University Press. Міттон мав сумніви щодо присутності рівнянь в чернетці книжки, які на його думку відлякували б покупців в аеропортових книгарнях, на яких розраховував Гокінг. Не без It was with some difficulty йому вдалося вмовити Гокінга викинути всі рівняння крім одного.[1] Сам автор зазначив в розділі подяк, що кожне рівняння в книжці зменшувало б кількість читачів удвоє, тож він залишив лише одне: E = mc2. У книжці використано деяка кількість складних моделей, діаграм та інших ілюстрацій, щоб пояснити поняття, які розглядаються.

Редакції[ред. | ред. код]

  • 1988: Перша редакція. Містить вступ від Карла Саґана, що розповідає наступну історію: Саґан був в Лондоні на науковій конференції в 1974, і між лекціями він зайшов у іншу кімнату, де відбувалася велика зустріч. «Я зрозумів, що бачу давню церемонію: обирання нових членів Королівського товариства, однієї з найстаріших наукових організацій на планеті. В передньому ряді, юнак в інвалідному візкові дуже повільно підписувався на книжці, що на своїх перших сторінках мала підпис Ісаака Ньютона… Вже тоді Стівен Гокінг був легендою». В своєму вступі, Саґан йде далі й називає Гокінга «гідним нащадком» Ньютона і Поля Дірака, які обидвоє були Лукасівськими професорами математики.

Після першої редакції цей вступ прибрали, оскільки авторські права належали Саґану, а не Гокінгу або видавцеві, і видавець не мав права передруковувати цей вступ нескінченно. В пізніших редакціях Гокінг написав свій вступ.

  • 1996: Ілюстрована, оновлена і розширена редакція. Ця редакція з твердою обкладинкою містила повнокольорові ілюстрації й фотографій, щоб краще пояснити текст, а також додаткові теми, яких не було в ранішій редакції.
  • 1998: Редакція присвячена 10-й річниці. Текст не змінився з редакції 1996, але випущено також варіант в м'якій обкладинці з лише декількома ілюстраціями. ISBN 0553109537
  • У вересні 2005 вийшла «Найкоротша історія часу» (у співпраці з Леонардом Млодіновим), яка є скороченою версією першої книжки. В ній було оновлено моменти, пов'язані з науковим поступом. ISBN 0-553-80436-7

Переклад українською[ред. | ред. код]

У 2014 році спільнота форуму r2u.org.ua переклала цю книжку українською мовою[2].

У 2016 році було видано «Найкоротшу історію часу»:

  • Найкоротша історія часу / С. Гокінґ, Л. Млодінов ; переклад Ігоря Андрущенка. — Харків: Видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. — 160 с. ISBN 978-617-12-1054-7

Фільм[ред. | ред. код]

В 1991 році , Еррол Морріс створив документальний фільм про Гокінга, але попри назву фільм є біографією Гокінга, а не сфільмована версія книжки.

Опера[ред. | ред. код]

Столична опера Нью-Йорка планує прем'єру вистави за книжкою Гокінга в 2015–16рр. Композитор Освальдо Голіхов, лібрето від Альберто Мангуель, режисер Робер Лепаж.[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. White, Michael and John Gribbin (1992). Stephen Hawking: a life in science. Viking Press. ISBN 978-0670840137. (англ.)
  2. Коротка історія часу. Стивен Гокінґ - r2u.org.ua / e2u.org.ua. r2u.org.ua. Архів оригіналу за 8 травня 2015. Процитовано 27 жовтня 2016. 
  3. Перекладом з англійської займалися: Денис Тороватов (Подяки, Передмова, Розділ 1), Анатолій Хлівний (Розділ 2), Сондра (Розділ 3), Olesya_Gomin (Розділ 4), veta_veja (Розділ 5), Ганна Лелів (Розділ 6, Розділ 7), Андрій Рисін (Розділ 8, Розділ 12, Додатки, Глосарій), Юлія Панова (Розділ 9), Олена Щербак (Розділ 10), Людмила Хлівна (Розділ 11); редактор — Кувалда, вичитування перших розділів: Дмитро Щербина
  4. A new Robert Lepage at the Met [Архівовано 22 червня 2017 у Wayback Machine.] (фр.)