Кортик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
1 = Кортик радянський морський офіцерський. 1940
2 = Кортик радянський морський офіцерський нагородний зр. 1945
(Військово-історичний музей артилерії, інженерних військ та військ зв'язку, Санкт-Петербург)
Шотландський кортик (дирк)

Ко́ртик — холодна колюча зброя з прямим тонким гранованим (в основному ромбічного перетину) клинком обосічний форми. Грані клинка не заточені. Носиться в піхвах на поясний портупеї.

Кортик з'явився в кінці XVI століття. Спочатку застосовувався як зброя в абордажному бою. У дореволюційній Росії кортик носили офіцери та цивільні чиновники морського відомства.

Кортик є предметом форменого одягу в військово-морських флотах і сухопутних підрозділах, а також поліції різних держав. У ВМФ входить до складу форменого одягу адміралів, генералів, офіцерів, мічманів. Носиться по особливому вказівкою при парадно-вихідний формі, на парадах.

Походження назви[ред.ред. код]

Згідно з основною етимологічною версією, слово «кортик» походить з пол. kordzik — зменшеної форми від kord (скорочена форма від mizerykordia — «кинджал-мізерикордія»).

За іншою версією, назва зброї пов'язана з нід. korte — «короткий».

Сучасний варіант кортика, що використовується у ВМС ЗС України (2016 рік)

Історія[ред.ред. код]

У Радянській Армії кортик був елементом парадної і повсякденної форми офіцерів і генералів до 1958 року, до початку 1990-х років — елементом парадної форми.

У 1914 році носити кортик стали і льотчики, серед яких було чимало морських офіцерів. Скасована в 1917, у 1949 році традиція його носіння повернулася у ВПС, і кортик до 1958 року був частиною повсякденної і парадної форми офіцерів і генералів. З 1958 року видають кортик тільки для участі в парадах.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]