Косий капонір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Косий капонір

Ко́сий капонір — укріплення в складі Нової Печерської фортеці (Київ), споруджене 1844 року. Використовувалося як політична в'язниця з особливо строгим режимом у 1860-х роках після придушення польського повстання і на початку XX ст. (тоді в ній містилися учасники революції 1905–1907 років — керівник повстання саперів Борис Жаданівський та інші, пізніше — вбивця П. Столипіна Мордехай Богров). З 1930 — музей.

Опис[ред.ред. код]

Складова частина Госпітального укріплення Київської фортеці — Косий капонір — побудована в 1844 році як оборонна споруда Госпітального укріплення в системі Нової Печерської фортеці. Косий капонір споруджений для ведення флангового вогню під кутом до земляного валу фортеці, звідси і назва «Косий». Являє собою напівпідземну споруду з товстими стінами з цегли та каменю з гарматними амбразурами і збройними бійницями. Наземна частина Косого капоніра виходить на схили Черепанової гори.

Використання[ред.ред. код]

На початку 1860-х років капонір був перетворений на політичну в'язницю. Тут знаходилися в ув'язненні відомі революціонери Б. П. Жаданівський, О. Г. Шліхтер, Г. І. Чудновський, М. С. Урицький, Д. І, Ульянов і ін. За жорстокий режим Косий капонір називали «Київським Шліссельбургом». Першими його в'язнями були учасники Польського повстання 1863 року. Біля стіни фортеці були розстріляні командири польських повстанських загонів. Серед ув'язнених були учасники повстання Селенгінського 41 піхотного полку 1905 і Саперного батальйону 1907 року. Найактивніші учасники виступів були розстріляні в Косому капонірі в 1907 році.

Радянські часи[ред.ред. код]

За радянських часів в капонірі розташовувалася Київська гарнізонна гауптвахта, що «славилася» своїм жорстким, а деколи і жорстоким режимом (виливання хлорки в камеру до затриманих, вимикання опалення взимку, прийом їжі та відвідування туалету за часом, боротьба за місце в камерах і таке інше). Порядки, що панували в Київській гарнізонної гауптвахті, барвисто описані в романі В. Суворова «Визволитель».


Сучасний стан[ред.ред. код]

На даному етапі в Косому капонірі функціонує музей «Історія використання споруд Київської фортеці». В експозиції представлені дані про відомих ув'язнених, карета смертників, в якій відправляли на страту, описані умови утримання ув'язнених. Час роботи музею з 10:00 до 17:00 (остання екскурсія о 16:30). Понеділок — вихідний. Вартість входу 14 грн. + Вартість екскурсії 10 грн. Огляд експозиції музею тільки з екскурсоводом, огляд території — безкоштовно.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]