Космічний туризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Космічний туризм — космічні або суборбітальні польоти в розважальних чи науково-дослідних цілях, за приватні кошти. Відповідно до досліджень громадської думки, багато людей мають велике бажання полетіти в космос. На думку фахівців, це бажання може стати важливим джерелом подальшого розвитку космонавтики.

Космічний корабель Союз

Першими комерційними космонавтами були громадяни Японії і Великої Британії відповідно Тоехіро Акіяма і Хелен Шарман, які 1989 і 1990 років здійснили польоти на радянську орбітальну станцію «Мир» відповідно на космічних кораблях Союз ТМ-11/Союз ТМ-10 і Союз ТМ-12/Союз ТМ-11 за приватно-фінансованими недержавними проєктами телекомпанії TBS та «Джуно» (консорціум британських компаній)є

Компанія SpaceX знаходиться на останній стадії розробки пілотованого космічного корабля Dragon 2. У 2020 році планується його перший тестовий політ із екіпажем SpaceX DM-2 до МКС. Після цього на ньому також зможуть літати космічні туристи від Space Adventures.

У 2021 році планується запуск Космічного готелю Aurora[1].

Перші суборбітальні польоти туристів від Virgin Galactic планувались 2011 року. У квітні 2018 їхній суборбітальний літак VSS Unity здійснив один із завершальних тестових польотів[2]. Подібні проєкти планувалися компаніями Space Adventures та EADS.

2005 року Роскосмос і Space Adventures підписали меморандум про наміри щодо підбору космонавтів-непрофесіоналів та інвесторів для реалізації комерційного проєкту з обльоту Місяця. Space Adventures отримала ексклюзивні права з маркетингу і підбору космонавтів-непрофесіоналів й інвесторів для комерційного обльоту Місяця, РКК «Енергія» отримала право на технічне виконання цього проєкту. Політ планувалось здійснити на допрацьованому кораблі «Союз». Реалізація проєкту передбачалась в найближчі п'ять років.

Компанія Excalibur Almaz також активно працює над виведенням на орбіту космічного готелю на базі радянського проєкту «Алмаз». Перші польоти планувалось розпочати 2012 року.

Список космічних туристів[ред. | ред. код]

Денніс Тіто — перший космічний турист

1. Денніс Тіто (2001) — американський підприємець та мультимільйонер італійського походження.

2. Марк Шаттлворт (2002) — південноафриканський бізнесмен, перший африканець, що побував у космосі. Найбільше відомий, як засновник дистрибутиву Linux під назвою Ubuntu.

3. Грегорі Олсен (2005) — засновник компанії Sensors Unlimited Inc, доктор наук.

4. Ануше Ансарі (2006) — американка перського походження, вчений. Голова компанії Prodea systems, Inc. 18 вересня 2006 стала першим космічним туристом серед жінок.

5. Чарльз Сімоні (2007, 2009) — учасник двох космічних польотів на російських кораблях Союз ТМА до Міжнародної космічної станції. Програміст. Винахідник угорської нотації.

6. Річард Герріот (2008) — програміст і підприємець зі США, відомий як розробник комп'ютерних ігор.

7. Гі Лаліберте (2009) — засновник і керівник компанії Cirque du Soleil (Цирк Сонця).

Після Гі Лаліберте станом на 2017 рік ніхто не літав. В той же час із 2017 Росія зменшила екіпажі Союзів із 3 до 2 осіб, раніше Роскосмос відправляв в одному екіпажі 2 росіянина.

Плануються польоти:

1. Джаред Айзекман — американський мільярдер і пілот, співзасновник і генеральний директор компанії «Shift4 Payments».[3]

Вартість польоту[ред. | ред. код]

Початкова вартість туру на орбіту становила 20-23 млн доларів. З липня 2007 року вартість космічного туру зросла з 20 до 30-40 мільйонів доларів. Крім того, була оприлюднена ціна нової послуги — виходу космічного туриста у відкритий космос — 15 мільйонів доларів.

Європейське аерокосмічне агентство (EADS) вважає, що подорожі в космос найближчим часом стануть доступнішими. Вартість польоту, включно із тижневим тренуванням, становитиме 200 тис. євро.[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]