Космічний туризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Космічний туризм — польоти в космос або на навколоземну орбіту в розважальних чи науково-дослідних цілях, за приватні кошти. Відповідно до досліджень громадської думки, багато людей мають велике бажання полетіти в космос. На думку фахівців, це бажання може стати важливим джерелом подальшого розвитку космонавтики.

Першими комерційними космонавтами були громадяни Японії і Великої Британії відповідно Тоехіро Акіяма і Хелен Шарман, які 1989 і 1990 років здійснили польоти на радянську орбітальну станцію «Мир» відповідно на космічних кораблях Союз ТМ-11/Союз ТМ-10 і Союз ТМ-12/Союз ТМ-11 за приватно-фінансованими недержавними проектами телекомпанії TBS та «Джуно» (консорціум британських компаній).

Космічний корабель Союз

2005 року Роскосмос і Space Adventures підписали меморандум про наміри щодо підбору космонавтів-непрофесіоналів та інвесторів для реалізації комерційного проекту з обльоту Місяця. Space Adventures отримала ексклюзивні права з маркетингу і підбору космонавтів-непрофесіоналів й інвесторів для комерційного обльоту Місяця, РКК «Енергія» отримала право на технічне виконання цього проекту. Політ планувалось здійснити на допрацьованому кораблі «Союз». Реалізація проекту передбачалась в найближчі п'ять років.

Приватний космічний корабель Dragon компанії SpaceX 8 грудня 2010 року зробив перший політ на орбіту та повернувся в атмосферу і приводнився в Тихому океані.

Компанія Excalibur Almaz також активно працює над виведенням на орбіту космічного готеля на базі радянського проекту «Алмаз». Перші польти планувалось розпочати 2012 року.

Перші суборбітальні польоти туристів від Virgin Galactic планувались 2011 року, від Space Adventures — трохи згодом. Подібний проект суборбітальних польотів до 2012 року планував здійснити EADS.

Список космічних туристів[ред.ред. код]

Денніс Тіто — перший космічний турист

1. Денніс Тіто (2001) — американський підприємець та мультимільйонер італійського походження.

2. Марк Шаттлворт (2002) — південноафриканський бізнесмен, перший африканець, що побував у космосі. Найбільше відомий, як засновник дистрибутиву Linux під назвою Ubuntu.

3. Грегорі Олсен (2005) — засновник компанії Sensors Unlimited Inc, доктор наук.

4. Ануше Ансарі (2006) — американка перського походження, вчений. Голова компанії Prodea systems, Inc. 18 вересня 2006 стала першим космічним туристом серед жінок.

5. Чарльз Сімоні (2007, 2009) — учасник двох космічних польотів на російських кораблях Союз ТМА до Міжнародної космічної станції. Програміст. Винахідник угорської нотації.

6. Річард Герріот (2008) — програміст і підприємець зі США, відомий як розробник комп'ютерних ігор.

7. Гі Лаліберте (2009) — засновник і керівник компанії Cirque du Soleil (Цирк Сонця).

Після Гі Лаліберте станом на 2017 рік ніхто не літав. В той же час із 2017 Росія зменшила екіпажі Союзів із 3 до 2 чоловік, раніше Роскосмос відправляв в одному екіпажі 2 росіянина.

Вартість польоту[ред.ред. код]

Початкова вартість туру на орбіту становила 20-23 млн доларів. З липня 2007 року вартість космічного туру зросла з 20 до 30-40 мільйонів доларів. Крім того, була оприлюднена ціна нової послуги — виходу космічного туриста у відкритий космос — 15 мільйонів доларів.

Європейське аерокосмічне агентство (EADS) вважає, що подорожі в космос найближчим часом стануть доступнішими. Вартість польоту, включно із тижневим тренуванням, становитиме 200 тис. євро.[1]

Див. також[ред.ред. код]

Примітка[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]