Космічний центр імені Кеннеді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Острів Мерріт і Космічний центр Кеннеді (виділені білим) та станція ВПС США «Мис Канаверал» (виділено зеленим)

Космічний центр імені Джона Кеннеді — комплекс, збудований для запуску космічних апаратів та керування польотами (космодром), який належить НАСА і розташований на острові Мерріт у повіті Брівард штату Флорида, США. Центр розташований поблизу від Мису Канаверал, на півдорозі від Маямі до Джексонвиля. Розміри Центру 55 км в довжину і близько 10 км в ширину, площа — 567 км². Основний туристичний напрямок — це центр для відвідувачів та громадських екскурсій і власне центр імені Кеннеді. Космічний Центр Кеннеді — це закрита зона і всього 9 відсотків території експлуатується і обслуговується, як важливий заповідник дикої природи; основні достоїнства цього місця — Лагуна москитів, Індійська річка, Національний заказник дикої природи остров Мерріт і національне узбережжя Канаверал. На цю територію припадає найбільше ударів блискавки на території США, що змушує НАСА тратити мільйони доларів для відвернення ударів блискавки під час запусків.

Робота керується із стартового комплексу № 39, де розміщена Будівля вертикального збору (Канаверал). На відстані 5 кілометрів на схід від комплексу будівель знаходяться два стартові майданчики. На 8 км південніше — промислова територія Центру Кеннеді, де розташовано багато допоміжного обладнання і розміщенна адміністративна будівля штаб-квартири.

Всі запуски шатлів Космічний центр Кеннеді проводить зі стартового комплексу № 39, запуски непілотованих космічних апаратів — зі стартових майданчиків станції військово-повітряних сил мису Канаверал, яка підпорядковується ВПС США. Центр обслуговує приблизно 15000 цивільних.

Історія[ред. | ред. код]

НАСА почало придбання території з 1962, отримавши право власності на 340 км² прямої покупки і додатково 230 км² шляхом переговорів із штатом Флорида. В липні 1962 ця територія була названа Центром запусків. В листопаді 1963 після вбивства президента США Джона Кеннеді вона була перейменована в Космічний Центр Кеннеді.

Сучасність[ред. | ред. код]

Спейс Шаттл «Атлантіс» підготовлений до запуску для місії STS-36.

В теперішній час Космічний Центр Кеннеді — місце для запуску кораблів «Спейс Шаттл», що повторно використовують комплекс № 39 з інфраструктурою програми «Аполлон». Першим запуском був корабль «Колумбія» 12 квітня 1981 року. Центр — також місце для посадки орбітальних шаттлів — тут є посадкова смуга довжиною 4,6 км. Перша посадка в Центрі Кеннеді відбулась 11 лютого 1984 р., коли «Челенджер» завершив місію STS-41-B.

У вересні 2004 частина Космічного Центру Кеннеді була пошкоджена ураганом Френсіс. Будівля вертикального збору втратила 1000 зовнішніх панелів розміром 1.2 x 3.0 м кожна. Пошкодження зазнали південніше і східніше будівлі.

Запуски з космодрому[ред. | ред. код]

Директори Центру[ред. | ред. код]

З моменту утворення Космічного Центру Кеннеді директорами були 9 чиновників НАСА:

  • Доктор Курт Х. Дебус (липень 1962 — листопад 1974)[1]
  • Лі Р. Шерер (19 січня 1975 — 2 вересня 1979)[2]
  • Річард Дж. Сміт (26 вересня 1979 — 2 серпня 1986)[3]
  • Форрест С. МакКартні[en] (31 серпня 1987 — 31 грудня 1991)[4]
  • Роберт Лорел Кріппен (січень 1992 — січень 1995)[5]
  • Джей Ф. Хоннейкатт (січень 1995 — 2 березня 1997)[6]
  • Рой Данбард Бріджес (2 березня 1997 — 9 серпня 2003)[7]
  • Джеймс У. Кеннеді (9 серпня 2003 — січень 2007)[8]
  • Вільям У. Парсонс (січень 2007 — до тепер)[9]

Комплекс відвідувачів[ред. | ред. код]

Комплекс відвідувачів Космічного Центру Кеннеді складається із музею, двох кінотеатрів IMAX та різноманітних автобусних турів, що дозволяють заглянути в різноманітні закриті місця, куди за інших обставин неможливо попасти. Вартість для людей старших 12 років — 38 доларів. В цю вартість входять автобусний тур в закриті місця для огляду наземних станцій спостереження стартового комплексу № 39 і поїздка в центр «Аполон-Сатурн V». Огляд станцій спостереження включає в себе огляд обох стартових майданчиків і Космічного Центру. Центр «Аполон-Сатурн V» — великий музей, побудований навколо найціннішого експоната виставки — реконструйованого стартового апарату «Сатурн V» і інших експонатів, таких, як капсула «Аполлон». Два широкоформатні кінотеатри дозволяють пережити фрагменти програми «Аполлон». Один фільм симулює старт «Аполлона», а інший — приземлення корабля «Аполлон-11». В екскурсію також входить огляд будівлі, де провіряються модулі для Міжнародної космічної станції.

Парк ракет в комплексі відвідувачів Космічного Центру Кеннеді, грудень 2004.

В комплексі відвідувачів також є дві будівлі, відкриті Фондом пам'яті астронавтів. Найпомітніша з них — пам'ятник «Космічне дзеркало», також відомий як меморіал астронавтів, у вигляді гігантського чорного дзеркала із граніту, з вигравіруваними на ньому іменами всіх астронавтів, що загинули під час роботи. Ці імена постійно підсвічуються ззаді природнім освітленням, або штучним світлом, коли є необхідність.

Космічне дзеркало, березень 2006
Автобусна екскурсія

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]