Генеральний сектор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Генеральний сектор
Sector General
Генеральний сектор.png
Жанр наукова фантастика
Автор Джеймс Вайт
Мова англійська
Видавництво New Worlds,
Ballantine Books,
Tor Books (США),
Виданий 1962

«Генеральний сектор» (англ. Sector General) — цикл оповідань і романів Джеймса Вайта.

Серія отримала свою назву від більшості книг, 12 сектор Генерального Шпиталю (the Sector 12 General Hospital).

Сюжет[ред.ред. код]

В глибині космосу, приблизно посередині освоєного розумними расами простору, розташовані конструкції Космічного Госпіталю — місця, куди прагнуть медичні світила всієї галактики, і куди привозять пацієнтів з найскладнішими клінічними випадками і захворюваннями. Саме тут живуть і працюють головні герої циклу «Генеральний сектор», що представляють різні розумні раси галактики, в тому числі і негуманоїдними.

Чотирилітерна фізіологічна класифікація (ABCD)[ред.ред. код]

У циклі всі розумні істоти мають чотирилітерну класифікацію, що використовується лікарями.

 • перша літера позначає ступінь фізичного розвитку, який не має ніякого відношення до рівня інтелекту;
 • друга літера тип і розподіл кінцівок, органів почуттів і природних отворів тіла;
 • дві останні літери позначають тип обміну речовин і потребу в їжі і повітрі в залежності від сили тяжіння і величини атмосферного тиску на рідній планеті істоти, що дозволяє зробити висновки про масу її тіла і характер шкірних покривів.

Позначення[ред.ред. код]

Рос. Англ. Опис
А,Б і Ц A,B,C «Вододихаючі»
Д, Е та Ф D,E,F Теплокровні, «Кисневодихаючі»
Ж,До G,J,K «Кисневодихаючі» комахи
Л,М L,M Крилаті істоти, які звикли до малої сили тяжіння
О,П O,P «Хлородихаючі»
В V Істоти, що володіють екстрасенсорними можливостями, що обходяться без аби яких або кінцівок і виростів на тілі, незалежно від розмірів і форми тіла
Р-Я Q-Z Більш екзотичні види, що відрізняються високим ступенем фізичної еволюції.
Сюди відносяться істоти, що харчуються радіацією, холоднокровні і кристалоподібні створіння, а також ті, хто володів здатністю за бажанням змінювати свою фізичну структуру

Примітки до класифікації[ред.ред. код]

 • Помилки в назвах класифікацій і транслітерації.
 • Проблеми з класифікацією
« В системі, звичайно, є недоліки, – продовжував Конвей, – але це можна приписати недоліку уяви у її розробників. Один з них був ААЦП, тобто істотою з рослинним типом обміну речовин. Як правило, буквою А позначають вододихаючих, а в системі немає нічого нижче рибоподібних форм життя. Але потім ми виявили ААЦП – розумні рослини, і рослини повинні були встати перед рибами. [1]  »

Головні персонажі[ред.ред. код]

О'Мара
Головний психолог, людина, яка має військовий чин майора, але при цьому скоріше для адміністративної влади. Користується нею досхочу, багато хто вважає його телепатом — настільки він проникливий. Саркастичним, саркастичний, нетерпимий до проявів ксенофобії. Один час працював на монтажі космічного шпиталю, потрапив в аварію, в результаті якої на попечени пораненого О ' Мари виявився маленький худларианин — істота, схожа на слона. О'Мара ледь не опинився обвинуваченим у аварії, так як свідком його поведінки був тільки його колега Уорінг, з яким були непрості стосунки. О'Мара намагався досить різкими методами відновити психологічне здоров'я Уоринга, що похитнулося після травми. Незважаючи на фізичну силу, дні догляду за малюком стали для O' Мари тортурами — той вимагав режиму життя дуже важкого для людини, а потім захворів. O' Мара, по зауваженню спостерігача, який прибув під кінець , «вилікував першого пацієнта» Шпиталю і отримав пропозицію працювати там в якості головного психолога. O' Мара має важку вдачу, і всі його бояться, проте мало хто здогадується, з якою душевною теплотою він відноситься до співробітників шпиталю, ретельно приховуючи свої емоції під маскою відлюдкуватісті і сарказму. Найулюбленіші істоти головного психолога - кельгиани.
Пітер Конвей
Людина, лікар. Проходить шлях від інтерна до діагноста — вищої кар'єрної сходинки у Шпиталі. Постійно потрапляє в халепи, наприклад — його перша мнемограмма (запис знань про фізіологію іншого виду разом з особистістю носія) придушила його власну особистість. А ця мнемограмма належала істотам, які люблять високу температуру і радіацію. Коли Шпиталь виявляється під атакою інопланетян, Конвей змушений взяти на себе керівництво ним, як старший з залишившихся медичних фахівців. Він витримував виснажливу працю, навіть тоді, коли в головний комп'ютер, що забезпечував переклади, потрапив снаряд, Конвей зумів якось налагодити спілкування. Коли один з взятих у полон ворожих воєначальників побачив, як у Шпиталі, що володіє славою космічної камери тортур змучений лікар не стримав сліз після смерті ворожого солдата на операційному столі — він дуже різко змінив свою думку і уклав перемир'я. Один час Конвей був керівником бригади міжзоряної невідкладної допомоги, зорельота «Ргабвар», покликаного допомагати невідомим істотам, що потерпіли крах і, тим самим, сприяти демонстрації доброї волі і встановлення контакту. Конвей захопився Мерчісон, і пізніше одружився з нею. У свою свідомість Конвей отримав щось на зразок незабутньої мнемограмми інопланетянки по імені Коун, дуже розважливої і мужньої особистості.
Мерчісон
Медсестра, пізніше — патофізіолог. Спочатку працювала у Шпиталі практиканткою, потім зробила кар'єру. Відрізняється надзвичайно привабливою зовнішністю, настільки, що цим скористалися як терапевтичним засобом, коли Конвей довгий час носив мнемограмму мелфианина — істоти, схожої на краба, і закохався в інопланетянку. Характер незалежний, пікірується з Конвеєм, а коли вступила з ним у шлюб, не стала змінювати ім'я «відмовлятися від себе». Була членом команди «Ргабвара», а до цього — відмовилася евакуюватися під час нападу на Шпиталь.
Приликла
Цинруськієць, лікар. Насекомоподобна, дуже крихка істота, зовні подібна до стрекози з трьома парами крил. Чутливий, надзвичайно делікатний, ніколи не говорить нічого неприємного. Це пояснюється вродженим даром емпатії — він має здатність вловлювати почуття співрозмовника і тому прагне оточувати себе позитивними емоціями - іншого він просто не винесе. Загальний улюбленець в Госпіталі. Був асистентом Конвея, довгий час служив з ним на «Ргабварі», де надавав неоціненну допомогу в пошуку постраждалих і налагодженні контакту з ними. З'ясувалося, що вміє проектувати почуття, хоча і набагато гірше, ніж приймати. Зайняв пост керівника групи допомоги, коли Конвей був відкликаний на Гоглеск, а потім став діагностом.
Нейдрад
Кельгіанка, старша медсестра. Схожа на сріблясту волохату гусінь. Як і всі кельгіани, дуже прямолінійна, в неї повністю відсутня дипломатичність. Це пояснюється так, як і делікатність Приликли, особливостями її раси — шерсть кельгіан виражає майже все, що вони думають, і це бачать інші. Так що їй не притаманне прагнення берегти чиїсь почуття. Працювала під керівництвом Конвея на «Ргабварі».
Меннон
Землянин, лікар, потім — діагност, був один час начальником Конвея. Любитель пожартувати, єхидний, любить поїсти, проникливий.

Книги, що входять до серії[ред.ред. код]

Серія «Космічний шпиталь» починалася оповіданнями, які публікувалися в журналі «New Worlds» починаючи з 1957 року. [2] [3]

 • 1962 — «Космічний шпиталь» (англ. Hospital Station), збірка оповідань [4] :
 • «Ескулап» (англ. Medic)
 • «Головний шпиталь сектора» (англ. Sector General)
 • англ. Trouble with Emily — вперше видано у 1958 році російське видання включений не був.
 • «Випадковий відвідувач» (англ. Visitor at Large)
 • «Пацієнт зі сторони» (англ. Out-Patient)
 • 1963 — «Зоряний хірург» (англ. Star Surgeon)
 • 1971 — «Велика операція» (англ. Major Operation), збірка оповідань:
 • «Вторгнення» (англ. Invader)
 • «Запаморочення» (англ. Vertigo) — вперше видано у 1968
 • «Кровний брат» (англ. Blood Brother) — вперше видано в 1969
 • «Митбол» (англ. Meatball) — вперше виданий в 1966
 • «Велика операція» (англ. Major Operation) — вперше видано в 1971
 • 1979 — «Швидка допомога» (англ. Ambulance Ship), збірка оповідань. [5] :
 • «Космічний птах» (англ. Spacebird) — у оригінальне англійське видання включений не був.
 • «Інфекція» (англ. Contagion)
 • «Карантин» (англ. Quarantine)
 • «Зореліт-неотложка» (англ. Recovery)
 • 1983 — «Надзвичайні події» (англ. Sector General), збірка оповідань:
 • «Пригода» (англ. Accident)
 • «Вцілілий» (англ. Survivor)
 • «Дослідження» (англ. Investigation)
 • «Спільна операція» (англ. Combined Operation)
 • «Ліки від кохання» (англ. Countercharm) — оригінальне англійське видання включений не був.
 • 1984 —«Зоряний лікар» (англ. Star Healer)[6]
 • 1987 — «Міжзоряна невідкладна допомога» (англ. Code Blue — Emergency) [7]
 • 1991 — «Лікар-вбивця» (англ. The Genocidal Healer) [8]
 • 1997 — «Галактичний шеф-кухар» (англ. The Galactic Gourmet) [9]
 • 1997 — «Остаточний діагноз» (англ. Final Diagnosis) [10]
 • 1998 — «Космічний психолог» (англ. Mind Changer) [11]
 • 1999 — «Подвійний контакт» (англ. Double Contact)

Примітки[ред.ред. код]

 1. James White, "Major Operation"
 2. Andrews, Graham. Dr. Kilcasey in Space: A Bio-bibliography of James White
 3. James White // Dictionary of Literary Biography, Vol. 261, British Fantasy and Science-Fiction Writers Since 1960
 4. Вайт, Джеймс. Космічний шпиталь. Зоряний хірург. Велика операція = Hospital Station, Star Surgeon, Major Operation. — М.: ООО «Издательство АСТ», 2001. — 544 с. — ISBN 5-17-004186-1.
 5. Вайт, Джеймс. Швидка допомога. Надзвичайні події. Зоряний лікар = Ambulance Ship. Sector General. Star Healer. — М.: ООО «Видавництво АСТ», 2003. — 782, [2] с. — (Золота бібліотека фантастики). — 10 000 екз. — ISBN 5-17-014373-7.
 6. Вайт, Джеймс. Зоряний лікар = Star Healer. — М.: ООО «Видавництво АСТ», 2000. — 416 с. — ISBN 5-17-002609-9
 7. Вайт, Джеймс. Міжзоряна невідкладна допомога = Code Blue — Emergency. — М.: ООО«Видавництво АСТ», 1997. — 432 с. — ISBN 5-7841-0666-X.
 8. Вайт, Джеймс. Лікар-вбивця= The Genocidal Healer. — М.: ООО «Видавництво АСТ», 1999. — 464 с. — ISBN 5-237-01951-X.
 9. Вайт, Джеймс. Галактичний шеф-кухар = The Galactic Gourmet. — М.: ООО «Видавництво АСТ», 1999. — 432 с. — ISBN 5-237-04123-X.
 10. Вайт, Джеймс. Остаточний діагноз = Final Diagnosis. — М.: ООО «Видавництво АСТ», 1999. — 432 с. — ISBN 5-237-03386-5.
 11. Вайт, Джеймс. Космічний психолог. Подвійний контакт = Mind Changer. Double Contact. — М.: ООО «Видавництво АСТ», 2002. — 620, [4] с. — (Золота бібліотека фантастики). — 10 000 екз. — ISBN 5-17-012613-1.

Посилання[ред.ред. код]