Косоворотка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Косоворотка з льону і бавовни.
Малюнок Юлія Ганфа. (1923)

Косоворо́тка (рос. Косоворотка) — сорочка з косим коміром, тобто з розрізом збоку, а не посередині, як у звичайних сорочок. Розріз збоку на косоворотці, за версією академіка Лихачова, створювався спеціально для того, щоб натільний хрестик не випадав під час роботи.[1]

У російської традиційної косоворотки розріз із застібкою був, зазвичай, зміщений вліво, рідше вправо. Перші зображення сорочки з такою застібкою відносять до XII століття.

Полотняні косоворотки традиційно широко використовувалися в Росії в цивільному побуті, будучи синонімом російської чоловічої сорочки, а також як нижня солдатська білизна.Повсюдно зустрічалися сорочки з червоним тканням в клітинку і смужку. Вони були робочими і святковими, все залежало від багатства обробки.

Косоворотки носили навипуск, не заправляючи в штани. Підперізувалися шовковим шнуровим поясом або тканим поясом з вовни. Пояс міг мати на кінцях кисті. Зав'язка пояса розташовувалася з лівого боку. Косоворотки шили з полотна, шовку, атласу. Іноді розшивали по рукавах, подолу, коміру. У приміщеннях (у трактирі, крамниці, будинку тощо) косоворотки носили з жилетом.

Слід зауважити, що саме косоворотка стала основою для виникнення в 1880 році гімнастерки. Гімнастерка була вперше введена в Туркестанському військовому окрузі в 1880 році, коли на російську полотняну косоворотку, яку видавали солдатам для гімнастичних занять, прикріпили погони і дозволили її носити разом з поясною і плечовою портупеєю в строю і поза строєм.[2]

Походження косовороток[ред.ред. код]

Сорочка — найдавніший елемент слов'янського народного костюму.[Джерело?] Дитячий одяг в стародавній Русі складалася з однієї сорочечки.

Косоворотка білорусам і українцям невідома. Очевидно, цей тип російської сорочки з'явився не раніше XV століття.[3] Принаймні, косоворотка як модна і святкова сорочка витіснила ще в XIX столітті сорочку з прямим розрізом на грудях, що здавна існувала у росіян.[4]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Ілля Фоняков: «Спогади про Д. С. Лихачова». «Дмитро Сергійович підтримав мене. І найнесподіванішим чином. Він заговорив про російську сорочку-косоворотку, розріз якої, виявляється, не випадково розташований не посередині грудей, а зміщений у бік. Саме для того, щоб ланцюжок і натільний хрест не вивалювалися назовні!»
  2. Великий енциклопедичний словник. (рос.)
  3. З розділу VI «Одяг та взуття» книги Дмитра Зеленіна «Східнослов'янська етнографія». (рос.)
  4. Зеленін Д. К. Восточнославянская этнография. — М.: Наука, 1991. — 512 с. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]