Косоокість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Косоокість
Класифікація та зовнішні ресурси
Strabismus.jpg
При косоокості очі не можуть бути спрямовані в ту саму точку простору.
МКХ-10 H49 — H50
OMIM 185100
DiseasesDB 29577
MedlinePlus 001004
MeSH D013285

Косоо́кість[1], страбі́зм (лат. strabismus від дав.-гр. στραβισμός), тропі́я (лат. tropia від дав.-гр. τρόπος — «поворот»), також зизува́тість[2], рідко діалектне зизоо́кість[3][4] — це періодичне або постійне відхилення зорової осі одного або обох очей від загальної точки фіксації, яке супроводжується порушенням бінокулярного зору і значним зниженням гостроти зору на оці, що косить. Косоокість — це розлад зору, при якому очі дивляться в різні напрямки. Іноді косоокість є самостійним захворюванням, яке спричинює неправильна робота одного чи кількох очних м'язів, що призводить до неправильного положення очей. Частіше косоокість є симптомом офтальмологічних та неврологічних хвороб.

У нормі обидва ока фокусуються на один предмет, але передають у головний мозок людини зображення «зі своєї точки зору». Мозок об'єднує два зображення, що створює об'єм та цілісність образу. Для того, щоб головний мозок міг з'єднати два зображення в одне, дуже важливо, щоб всі 12 м'язів ока працювали правильно та узгоджено.

Класифікація[ред. | ред. код]

У косоокості (тропії) виділяють езотропію, при якій обидва ока спрямовані досередини, екзотропію, коли обидва ока спрямовані вбоки, і гіпертропію (гіпотропію), де очі відхиляються по вертикалі[5]. Крім того, розрізняють співдружню косоокість (strabismus comitans), при якій кути відхилення зорових осей зберігаються в усіх напрямках зору, і неспівдружню (strabismus incomitans), коли кути розрізнюються в одному чи кількох напрямках зору[5] (також при цьому рухомість ока відсутня або обмежена).

Причина косоокості[ред. | ред. код]

Основна причина виникнення косоокості — неузгодженість роботи м'язів ока. Найчастіше воно розвивається в ранньому дитячому віці через неправильний розвиток бінокулярного зору. Тому дуже важливо виявити косоокість у дітей якомога раніше, оскільки діти дуже легко адаптуються. Якщо виникає косоокість, мозок дитини починає отримувати два зображення, які він не може зіставити в одне. Виникає роздвоєння. Поступово мозок пригнічує одне зображення, як правило, з ока, що косить, щоб працювати з іншим. Розвивається амбліопія.

Поняття амбліопії[ред. | ред. код]

Амбліопія або «ліниве око» — це порушення зору, при якому одне з двох очей бере меншу участь в процесі зору. Амбліопія — це зворотне зниження гостроти зору. Амбліопія розвивається при таких захворюваннях, як косоокість, далекозорість, астигматизм, катаракта тощо.

При косоокості у дітей може розвинутись нахил чи поворот голови, щоб компенсувати косоокість та позбавитись від роздвоєння.

Причини косоокості можуть бути різними: вона може бути вродженою, може розвинутись через високу короткозорість чи далекозорість. Різного роду травми і хвороби також можуть спровокувати косоокість, інколи таке відбувається після невдалих операціях на очах.

Лікування[ред. | ред. код]

Лікування амбліопії — основний первинний етап лікування. Слід пам'ятати, чим раніше проблема буде виявлена, чим раніше розпочнеться лікування, тим більше шансів на нормальний зір. Думка, що косоокість може пройти сама по собі — помилкова. Більше того, за відсутності спостереження та належного лікування амбліопії можливий розвиток серйозних ускладнень. Повністю нормалізувати функції ока можна лише в дитинстві, коли зорова система ще не сформувалась і має значні резерви. косоокості, тому що від його ефективності залежить результат хірургічного лікування косоокості.

Лікування амбліопії можна проводити в домашніх умовах під контролем офтальмолога. Якщо цього не достатньо, існує апаратне лікування амбліопії. Основною метою лікування косоокості є відновлення правильного положення очей, розвиток бінокулярного та стереоскопічного зору. У дітей легше лікувати косоокість. Методи лікування косоокості залежать від багатьох факторів: віку пацієнта, причини виникнення косоокості, її виду та ступеня відхилення.

Лікування косоокості має два основних направлення:

Якщо косоокість акомодаційна — її лікують за допомогою окулярів. Першочергово дитині призначають корегуючі окуляри для постійного носіння. Вони повністю виправляють таку косоокість.

При неакомодаційній косоокості окулярна корекція малоефективна. У таких випадках лікар часто призначає оклюзію (заклеювання здорового ока) та комплексне апаратне лікування (заняття на синоптофорі, спеціальних апаратах, використання спеціальних лікувальних комп'ютерних програм і терапевтичного лазера). Апаратне лікування косоокості направлене на усунення амбліопії. У подальшому проводиться хірургічне лікування косоокості.

Сутність оперативного лікування косоокості полягає в зміні місця прикріплення зовнішніх м'язів ока до зовнішньої оболонки ока з метою виправлення положення ока при погляді прямо. Операція проводиться на поверхні очного яблука і може за необхідності виконуватись у дітей раннього дитячого віку. Операції передує спеціальне обстеження, в ході якого планується об'єм втручання яке буде проводитись і моделюється положення ока після операції. При великих кутах косоокості може знадобитись два етапи операції, в проміжках між якими може бути призначено терапевтичне лікування та користування спеціальними окулярами Франеля.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Косоокість // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  2. Зизуватість // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  3. Зизоокість // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Зизоокість // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  5. а б Gunton KB, Wasserman BN, DeBenedictis C (September 2015). Strabismus. Primary Care 42 (3): 393–407. PMID 26319345. doi:10.1016/j.pop.2015.05.006. 

Посилання[ред. | ред. код]