Косоокість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Косоокість
Strabismus.jpg
При косоокості очі не можуть бути спрямовані в ту саму точку простору.
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 H49 — H50
OMIM 185100
DiseasesDB 29577
MedlinePlus 001004
MeSH D013285

Косоокість — це періодичне або постійне відхилення зорової осі одного або обох очей від загальної точки фіксації, яке супроводжується порушенням бінокулярного зору і значним зниженням гостроти зору на оці, що косить. Простіше кажучи, косоокість — це розлад зору, при якому очі дивляться в різні напрямки. Це захворювання спричинене неправильною роботою одного чи кількох очних м'язів і призводить до неправильного положення очей.

В нормі обидва ока фокусуються на один предмет, але передають в мозок зображення «зі своєї точки зору». Мозок об'єднує два зображення, що створює об'єм та цілісність образу. Для того щоб мозок міг з'єднати два зображення в одне, дуже важливо, щоб всі 12 м'язів ока працювали правильно та узгоджено.

Основна причина виникнення косоокості — неузгодженість роботи м'язів ока. Найчастіше воно розвивається в ранньому дитячому віці через неправильній розвиток бінокулярного зору. Тому дуже важливо виявити косоокість у дітей якомога раніше, оскільки діти дуже легко адаптуються. Якщо виникає косоокість, мозок дитини починає отримувати два зображення, які він не може зіставити в одне. Виникає роздвоєння. Поступово мозок пригнічує одне зображення, як правило, з ока, що косить, щоб працювати з іншим. Розвивається амбліопія.

Амбліопія або «ліниве око» — це порушення зору, при якому одне з двох очей бере меншу участь в процесі зору. Амбліопія — це зворотне зниження гостроти зору. Амбліопія розвивається при таких захворюваннях, як косоокість, далекозорість, астигматизм, катаракта та ін. Лікування амбліопії — основний первинний етап лікування косоокості, тому що від його ефективності залежить результат хірургічного лікування косоокості. Лікування амбліопії можна проводити в домашніх умовах під контролем офтальмолога. Якщо цього не достатньо, існує апаратне лікування амбліопії.

При косоокості у дітей може розвинутись нахил чи поворот голови, щоб компенсувати косоокість та позбавитись від роздвоєння.

Причини косоокості можуть бути різними: вона може бути вродженою, може розвинутись через високу короткозорість чи далекозорість. Різного роду травми і хвороби також можуть спровокувати косоокість, інколи операції на очах.

Основною метою лікування косоокості є відновлення правильного положення очей, розвиток бінокулярного та стереоскопічного зору. Методи лікування косоокості залежать від багатьох факторів: віку пацієнта, причини виникнення косоокості, її виду та ступеня відхилення.

Лікування косоокості має два основних направлення:

  • терапевтичне лікування косоокості;
  • хірургічне лікування косоокості.

Якщо косоокість акомодаційна — вона лікується окулярами. В першу чергу дитині призначають корегуючі окуляри для постійного носіння. Вони повністю виправляють таку косоокість.

При неакомодаційній косоокості очкова корекція малоефективна. В таких випадках лікар часто призначає оклюзію (заклеювання здорового ока) та комплексне апаратне лікування (заняття на синоптофорі, спеціальних апаратах, використання спеціальних лікувальних комп'ютерних програм і терапевтичного лазера). Апаратне лікування косоокості направлене на усунення амбліопії. В подальшому проводиться хірургічне лікування косоокості.

Слід пам'ятати, чим раніше проблема буде виявлена, чим раніше почнеться лікування, тим більше шансів на нормальний зір. Думка, що косоокість може пройти сама по собі — помилкова. Більше того, при відсутності спостереження та належного лікування амбліопії можливий розвиток серйозних ускладнень. Повністю нормалізувати функції ока можна лише в дитинстві, коли зорова система ще не сформувалась і має значні резерви.

Джерела[ред.ред. код]


Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.