Беата Костелецька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Беата Костелецька

Беата з Косьцєлєцких (Костелецьких) Ласька, primo voto Острозька (пол. Beata z Kościeleckich Ostrogska, 1515 — 1576) — позашлюбна донька польського короля Сиґізмунда I Старого, дружина князя Іллі Острозького, мати Гальшки Острозької.

З життєпису[ред.ред. код]

Беата Костелецька народжена фавориткою (коханкою) короля Сиґізмунда І Старого Катажиною Тельничанкою (в заміжжі Косьцєлєцкою — дружиною маршалка надвірного коронного Анджея Косьцєлєцкого[1]). Виховувалась разом з королівнами при дворі дружини Сиґізмунда І Бони Сфорци, яка придідяла їй багато уваги, тому виникали чутки, що вона могла бути донькою короля.

3 лютого 1539 року відбувся її шлюб з нащадком давнього українського князівського роду Іллею Острозьким, який помер після переїзду подружжя в Острог через кілька місяців. Князь Ілля записав їй, зокрема, замки у Степані, Сатиєві, Хлопотині.[2] Через 3 місяці після його смерті у Беати народилась дочка Гальшка.

Вдруге вийшла заміж за сєрадзького воєводу,[3] ймовірного винуватця загибелі князя Дмитра Вишневецького Альбрехта Ласького (Альберта Ласського), молодшого за неї на 21 рік. Він вивіз її до свого замку Кежмарок на Пряшівщині (сучасна Словаччина), де змусив переписати всі її статки на себе. Після цього ув'язнив у замку, утримуючи замкненою у кімнатах, обмежуючи у одязі, їжі. Вона благала допомоги у польського короля, імператора, Ання Ягайлівни, Острозьких, але через заанґажованість Ласького у багатьох авантюрних походах, які він фінансував з її статків, ці прохання залишались без розгляду до 1573 року. Тоді виявилось, що Ласький встиг знову одружитись з француженкою Сабіною де Саве, через що імператор наказав старості Верхньої Угорщини (Словаччини) Ройбнеру провести розслідування. Той підтвердив, що Беата Костелецька і її прислуга живуть у крайній скруті — лист до імператора мусила писати розведеною у воді сажею через відсутність чорнила. На той час Василь Костянтин Острозький зміг домогтись повернення маєтностей свого брата Іллі Острозького, Беата обіцяла зректись усіх претензій до А. Ласького. 1576 р. староста Ройбнер домігся її переїзду до Кошиць, де вона надалі перебувала під вартою.

Померла невдовзі після 24 липня 1576 року, була похована у костелі міста Кежмарок.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Kościeleccy (01) (пол.)
  2. R. Żelewski. Łaska 1. v. Ostrogska z Kościeleckich Beata… — S. 223.
  3. Łascy (пол.)

Джерела[ред.ред. код]

  • Żelewski R. Łaska 1. v. Ostrogska z Kościeleckich Beata (1515—1576) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1973. — Tom ХVIII/…, zeszyt 7…. T. XVIII. — S. 222—224. (пол.)

Посилання[ред.ред. код]


українська персоналія Це незавершена стаття про особу, що має стосунок до України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.