Костел Воздвиження Святого Хреста (Фастів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Костел Воздвиження Святого Хреста у Фастові
Feast of the Cross Church in Fastiv DSC07163.jpg
Римо-Католицький костел у Фастові
50°04′39″ пн. ш. 29°54′25″ сх. д. / 50.07750° пн. ш. 29.90694° сх. д. / 50.07750; 29.90694Координати: 50°04′39″ пн. ш. 29°54′25″ сх. д. / 50.07750° пн. ш. 29.90694° сх. д. / 50.07750; 29.90694
Тип споруди церква
Розташування Україна УкраїнаФастів (Київська область)
Архітектор Домбровський В. О., Троупянський Ф. А.
Скульптор Еліо Саля
Засновник Каспер Казимир,
Станіслав Шептицький
Початок будівництва 1903
Кінець будівництва 1911
Стиль неоготика
Належність РКЦ
Костел Воздвиження Святого Хреста (Фастів). Карта розташування: Україна
Костел Воздвиження Святого Хреста (Фастів)
Костел Воздвиження Святого Хреста (Фастів) (Україна)
CMNS: Костел Воздвиження Святого Хреста у Вікісховищі

Фастівський костел Воздвиження Святого Хреста (Дім Воздвиження Святого Хреста у Фастові) — парафіяльний костел у місті Фастові на Київщині; оригінальна неоготична пам'ятка, одна з небагатьох історичних, зокрема культових, споруд міста; значний духовний і благодійницький осередок міста.

Костел розташованний неподалік сучасного центру міста на правому березі Унави на майдані, що носить ім'я Зигмунда Козара.

Архітектура[ред. | ред. код]

Фастівський костел Воздвиження Святого Хреста побудований у романо-готичних формах, характерних для архітектурних споруд останньої чверті XIX століття, в цілому культова споруда є взірцем неоготики.

Фрагмент центрального фасаду костелу — вікно-«роза» і барельєф

На фундаменті з бутового каменю зведено стіни з жовтої цегли. Конструкції покрівлі первинно були виготовлені з сосни та покриті зеленою і червоною черепицею.

Головний — західний фасад вінчають дві башти, між якими розташований центральний вхід до костелу. Над входом — велике кругле вікно («роза»), що є традиційним елементом готичних храмів. На фасаді розміщена скульптура єпископа і барельєфна сюжетна композиція «Христос благословляє дітей».

Костел має істотну особливість — західний фасад споруди є асиметричним. Асиметрія проявляється в усьому: в елементах декору, формах вікон, окремих деталях тощо. Дві його башти, що є однакововими в плані, зовні абсолютно різні. Південна — майже вдвічі вище за північну, чотирикутна по всій висоті, з наскрізними спареними арками у верхній частині.

В інтер'єрі храму одразу привертають увагу галерея, хори, підлога, стрункі пілястри та колони з пишними капітелями.

Історія[ред. | ред. код]

Перші фастівські костели[ред. | ред. код]

Перший костел у Фастові було збудовано наприкінці XVI століття єпископом Йосипом Верещицьким. Згодом тут діяли вже декілька католицьких громад, зокрема єзуїти, бернардинці.

В 1723 році на місці старого єпископом Самуелем Орґою звели новий костел, також дерев'яний. Однак він був спалений гайдамаками під час Коліївщини.

Новий і знову дерев'яний костел відбудували у 1793 році.

Відтак, таким — дерев'яним і невеликим, що не відповідав потребам місцевої громади, був фастівський костел аж на початок XX століття. От що з цього приводу писав Київський губернатор:

«

«…Існуючий нині в місті Фастові костел - дерев'яний, дуже старий і недостатньо місткий… Костел розташований позаду будівель обивателів м. Фастова на відстані кількох верст від Фастівської Воскресенської церкви і близько 1 версти від Фастівської Покровської церкви ... Через недостатню місткість і старість існуючого костьолу в будівництві замість нього нового костелу зі збільшенням розмірів такого, насправді наявною є нагальна потреба.»

«

Таким чином, якраз у перші роки XX століття потреба зведення мурованого і значно більшого католицького храму у Фастові стала нагальною.

Сучасний костел: зведення, забуття, відновлення[ред. | ред. код]

Сучасний костел Воздвиження Святого Хреста у Фастові зводили за проектом архітектора Домбровського у період з 1903-го по 1911-й роки. За 2 роки після початку будівництва загальний проект культової споруди був дещо змінений, а до його виконання залучили відомого українського архітектора Федора Троупянського. Костьол був урочисто освячений 18 вересня 1911 року. Після його освячення настоятелем Фастівської парафії став Леон Зеленський, першим деканом — ініціатор будівництва Станіслав Шептицький.

У фінансуванні будови брала участь не лише громада, а й уряд. Великою благодійницею культової споруди була також графиня Браницька з Білої Церкви, чиїм коштом був встановлений у храмі орган. Однак коли грошей все-таки не вистачило, в майбутньому, ще не до кінця зведеному костелі в останній рік спорудження влаштували благодійний концерт. У програму заходу були включені твори Баха, Шумана тощо.

Радянська влада у 1934 році закрила костьол, а найактивніші члени парафіяльної громади були в 1937 році або страчені, або вкинуті у в'язниці на багато років. Останнім настоятелем перед Другою світовою війною лише формально був Францішек Андрушевич, якого також було засуджено на багаторічне ув'язнення. Незважаючи на репресії, меси продовжували відправлятися вдома у довірених парафіян.

У повоєнний час у костьолі деякий час діяла православна церква.

У 1989 році до Москви на ім'я жінки-космонавта Валентини Терешкової надійшов лист з проханням про повернення костьолу католицькій громаді, підписаний 600 особами. Численні петиції до влади мали своїм наслідком повернення культової споруди фастівським католикам. Відтак, у червні 1990 року храм було знову освячено — обряд здійснив ксьондз Яніс Крапанс.

Могила о. Зигмунда біля костелу

У 1991 році розпочалися масштабні ремонтно-реставраційні роботи фастівського костелу Воздвиження Святого Хреста за проектом київського архітектора Юрія Дмитревича. Роботи виконували будівельні фірми з Польщі. На честь відродження храму секретаріат Ватикану в той час направив телеграму:

Його Святість Іван-Павло II перебуває в духовному єднанні з пастирями і вірними фастівської громади, що зібралися поруч зі своїм єпископом на торжестві освячення відродженої святині. Святіший Отець бажає, щоб цей храм став для віруючих особливим місцем зустрічі з Богом і зростання у вірі, надії і любові.

Відновленням храму опікувався отець Зиґмунд Ян Козар. Цей домініканський священик тривалий час проповідував у рідній Польщі (Прудник, Вроцлав), Білорусі, Ленінграді та на заході України. Він і відправив першу службу Божу у заново освяченому фастівському костелі в 1990 році. 8 вересня він став настоятелем костелу і пріором монастиря.

У 2003 році духовенство і широка громадськість Фастова відзначали 100-ліття фастівського костелу. З цієї нагоди у місцевому державному краєзнавчому музеї відбулася науково-практична конференція «Костелові Домбровського у Фастові — 100 років», а 20 вересня в храмі проведено урочисту месу, присвячену 100-річчю костелу Воздвиження Святого Хреста у Фастові. А за декілька днів по тому — 2 жовтня 2003 року Зигмунд Козар помер. Згідно з останньою волею священика, його поховали у Фастові — біля костелу.

18 вересня 2004 року ремонт костелу було завершено, і з цього приводу відбулася урочиста служба Божа.

2 жовтня 2005 року отець єпископ ординарій Києво-Житомирської дієцезії Ян Пурвинський відправив урочисту службу Божу, під час якої було проведено реконсекрацію (повторне освячення) храму.

У теперішній час (2000-ні) костел Воздвиження Святого Хреста у Фастові є значним духовним і благодійницьким осередком міста. Це — визначна історико-культурна і архітектурна пам'ятка, туристична принада Фастова, завдяки оригінальним неоготичним формам споруда нерідко є локацією різноманітних заходів, зйомок тощо.

Фотогалерея (серпень 2010 року)[ред. | ред. код]

Костел Воздвиження Св Хреста Фастів (8).jpg Фастівський костел.jpg Костел Воздвиження Св Хреста Фастів (5).jpg Костел Воздвиження Св Хреста Фастів (6).jpg Костел у Фастові та оновлена площа Зигмунда Козара перед храмом.jpg
костел на площі Зигмунта Козара
костел (ракурс)
фрагмент головного фасаду і вежі
інтер'єр костелу
костел та оновлена площа перед костелом, червень 2015 року

Джерела та посилання[ред. | ред. код]