Костенківсько-авдіївська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Косе́нківсько-авді́ївська культура — археологічна культура пізнього палеоліту.

Науково датується 22 000-19 000 роками до Христа. Чертверта в часі археологічна культура в Подонні після стрілецької, тельманської і городцовської. Входить у т.зв. Костенківсько-вілендорфску єдність, тобто коло пам'яток, або культур верхнього палеоліту Центральної й Західної Європи, об'єднаних рядом загальних рис матеріальної і духовної культур.

Населення культури складалося як з місцевих прибульців з Криму (стрілецька культура) і Кавказу (городцовська культура), що вже стали місцевим народом, так і з новоприбулих мисливців з Моравії, що в походах за тваринами перейшли через долини Вісли, Прип'яті й Десни в Подоння і заклали основу матеріальної культури місцевого племені.

Головні пам'ятки: Костенки 1/1, 13, 14, 18, Авдіїве під Курськом, Зарайськ (долина Оки), Бердиж (горішнє Подніпров'я).

Для Косенківсько-авдіївської культури характерні своєрідні житлові комплекси, які сполучать у собі відкриті житлові площадки з рядом вогнищ по довгій осі, оточених спальними землянками і ямами-сховищами. Характеризується наконечниками списів з бічними виїмками, ножами з обушком, різцями, свердлами, наконечниками листоподібної форми й іншим знаряддями. Культура залишила багато прекрасних, багато орнаментованих виробів з кістки й ікла. Серед численних знахідок дрібної пластики з кістки й мергелю найпоширенішими є антропоморфні й зооморфні фігурки.