Костенківсько-авдіївська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Косте́нківсько-авді́ївська культура — археологічна культура пізньої давньокам'яної доби.

Науково датується 22 000-19 000 роками до Христа. Дитина з Костенків-18[1] датована віком у 21020±180 років тому[2].

Походження[ред. | ред. код]

Четверта в часі археологічна культура в Подонні після стрілецької, тельманської і городцовської. Входить у так звану Костенківсько-вілендорфську єдність, тобто коло пам'яток, або культур пізньої даньокам'яної доби Центральної й Західної Європи, об'єднаних рядом загальних рис матеріальної і духовної культур.

Населення культури складалося як з місцевих прибульців з Криму (стрілецька культура) і Кавказу (городцовська культура), що вже стали місцевим народом, так і з новоприбулих мисливців з Моравії, що в походах за тваринами перейшли через долини Вісли, Прип'яті й Десни в Подоння і заклали основу матеріальної культури місцевого племені.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

Головні пам'ятки: Костенки 1/1, 13, 14, 18, Авдійове під Курськом, Бердиж (горішнє Подніпров'я у Гомельській області), Зарайськ (Московська область), Карачаровська стоянка (Володимирська область), Новгород-Сіверська стоянка (Чернігівська область), Хотильове (Брянська область).

Житла[ред. | ред. код]

Для Костенківсько-авдіївської культури характерні своєрідні житлові комплекси, які сполучать у собі відкриті житлові майданчики з рядом вогнищ по довгій осі, оточених спальними землянками і ямами-сховищами.

Вироби[ред. | ред. код]

Характеризується наконечниками списів з бічними виїмками, ножами з обушком, різцями, свердлами, наконечниками листоподібної форми й іншим знаряддями.

Культура залишила багато прекрасних, багато орнаментованих виробів з кістки й ікла. Серед численних знахідок дрібної пластики з кістки й мергелю найпоширенішими є антропоморфні (палеолітичні венери) й зооморфні фігурки.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The Kostënki 18 child burial and the cultural and funerary landscape of Mid Upper Palaeolithic European Russia
  2. Герасимова М. М., Астахов С. Н., Величко А. А. Палеолитический человек, его материальная культура и природная среда обитания. – СПб.: Нестор-История, 2007. – с. 117

Посилання[ред. | ред. код]