Добра стаття

Костюк Платон Григорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Платон Григорович Костюк
академік Платон Григорович Костюк
академік Платон Григорович Костюк
академік Платон Григорович Костюк
Народився 20 серпня 1924(1924-08-20)
Київ
Помер 10 травня 2010(2010-05-10) (85 років)
Київ
Поховання Байкове кладовище
Місце проживання Київ
Країна СРСР СРСР, Україна Україна
Національність українець
Діяльність фізіолог, біофізик
Alma mater Київський університет імені Тараса Шевченка, Київський медичний інститут
Галузь фізіологія і біофізика
Заклад Інститут фізіології імені О. О. Богомольця НАН України, МФТІ
Посада голова Верховної Ради України
Вчене звання академік НАН України, АМНУ та РАН
Науковий ступінь доктор біологічних наук
Науковий керівник Д. С. Воронцов
Вчителі Воронцов Данило Семенович
Відомі учні Олег Кришталь, Ярослав Шуба, Галина Скибо
Аспіранти, докторанти Кришталь Олег Олександрович
Скибо Галина Григорівна
Шуба Ярослав Михайлович
Членство НАН України
Російська академія наук
Академія наук СРСР
Леопольдина
Європейська академія[5]
Війна німецько-радянська війна
Відомий завдяки: відкриття кальцієвих каналів, гіпотеза Екклса—Костюка—Шмідта[1], біофізика мембран[2][3][4], Голова Верховної Ради УРСР
Батько Костюк Григорій Силович
Мати Костюк (Лященко) Мотрона Федорівна
Брати, сестри Костюк Олександр Григорович
У шлюбі з Костюк (Хохол-Зеленська) Людмила Василівна
Діти Костюк Олена Платонівна, Костюк Ольга Платонівна
Нагороди
Герой України (орден Держави) Герой Соціалістичної Праці
Орден Князя Ярослава Мудрого V ступеня
Орден Князя Ярослава Мудрого V ступеня
Почесна відзнака Президента України
Почесна відзнака Президента України
Орден Леніна Орден Леніна Орден Трудового Червоного Прапора Орден Трудового Червоного Прапора
Президентська медаль Свободи
Президентська медаль Свободи
Орден Святого Станіслава
Орден Святого Станіслава
Заслужений діяч науки і техніки України Державна премія України в галузі науки і техніки Державна премія України в галузі науки і техніки
Золота медаль імені В. І. Вернадського НАН України
Золота медаль імені В. І. Вернадського НАН України
Державна премія СРСР

CMNS: Костюк Платон Григорович у Вікісховищі

Плато́н Григо́рович Костю́к (20 серпня 1924, Київ — 10 травня 2010, Київ) — український фізіолог, нейрофізіолог, біофізик, академік НАН України, АМН України, РАН, директор Інституту фізіології імені Богомольця НАН України, засновник Міжнародного центру молекулярної фізіології НАН, перший директор та завідувач кафедри Київського відділення МФТІ, Голова Верховної Ради УРСР у 1985—1990, Герой України. Син відомого психолога Григорія Силовича Костюка, старший брат мистецтвознавця Олександра Костюка. Учень фізіолога Данила Семеновича Воронцова та Нобелівського лауреата нейробіолога Джона Екклса. Досліджував електрофізіологію нервових клітин, властивості клітинної мембрани та йонних каналів, роль кальцію у фізіології клітини. Створив наукову школу з молекулярної та клітинної фізіології. Депутат Верховної Ради УРСР 9—11-го скликань.

Життєпис[ред. | ред. код]

Родина[ред. | ред. код]

Батько Платона Костюка Григорій Костюк був науковцем-психологом, згодом академіком АПН СРСР. Мати — Костюк (Лященко) Мотрона Федорівна (1898—1980) — учений-хімік. Молодший брат Платона Олександр став мистецтвознавцем, академіком НАН України, директором Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології.

Дружина — Костюк (Хохол-Зеленська) Людмила Василівна (1929—2011) — дочка педіатра Олени Миколаївни Хохол, кардіолог, патофізіолог, кандидат медичних наук (1958), працювала в Інституті геронтології АМН України.[6] Старша дочка Олена (1957—2012) — ендокринолог, доктор медичних наук, провідний науковий співробітник Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України.[7] Молодша дочка Ольга — кандидат медичних наук, старший науковий співробітник Інституту вдосконалення лікарів МОЗ України, викладач і підприємець.[8][9][10].

Навчання і війна[ред. | ред. код]

Платон Костюк під час навчання в училищі в Ашхабаді

У 1931—1941 роках навчався у середній школі № 43 міста Києва. У випускний рік Платона почалася радянсько-німецька війна. Родина Костюків евакуювалася до Сталінграда, де Платон вступив до Сталінградського медичного інституту і на факультет іноземних мов Сталінградського індустріально-педагогічного інституту[ru]. Проте навчався він там усього рік, оскільки фронт дійшов і до Сталінграда. Родина з труднощами дісталася до Саратова, а звідти переїхала в місто Кизилорда, де тимчасово перебували АН УРСР та українські університети в евакуації. Там Платон навчався з вересня 1942 року по травень 1943 року, закінчивши один курс біологічного факультету Об'єднаного харківського університету. Через потребу армії у військових медиках продовжив навчання в Харківському військово-медичному училищі, що знаходилося тоді в Ашхабаді, із травня 1943 року по квітень 1945 року. Одразу після закінчення училища був відправлений у Польщу та Східну Пруссію як фельдшер батальйону резерву медичного складу, звідки звільнився в серпні 1945 року.

Уже у вересні 1945 року для закінчення освіти Платон Костюк вступив на біолого-ґрунтознавчий факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, де пройшов завершальний курс й отримав диплом біолога в 1946 році. Того ж року вступив на третій курс лікувального факультету Київського медичного інституту, який закінчив у 1949 році, отримавши другий диплом медика. Член КПРС з 1947 року.

Наукова кар'єра[ред. | ред. код]

Після захисту кандидатської дисертації в лабораторії Данила Семеновича Воронцова в Київському університеті. Сидять Софія Іванівна Фудель-Осипова, Платон Григорович Костюк, Данило Семенович Воронцов, С. Д. Ковтун; стоять: Дерюгін, Григорій Силович Костюк, Павло Романович Чамата, Павло Дмитрович Харченко

Науковою роботою Платон Костюк почав займатися віддразу після здобуття диплома біолога в лабораторії загальної фізіології при Київському університеті, якою тоді завідував Данило Семенович Воронцов. Уже в 1949 Костюк під керівництвом Воронцова захистив кандидатську дисертацію на тему «Адаптація нерва до електричного струму, що постійно наростає». У 1951 він став викладачем на кафедрі фізіології, у 1955 році — старшим науковим співробітником, а в 1956—1957 роках, після переходу Воронцова до Інституту фізіології АН УРСР, очолював університетську лабораторію загальної фізіології. У 1957 році Костюк захистив докторську дисертацію «Центральні процеси в найпростішій рефлекторній дузі». Проте Данило Воронцов бажав мати талановитого учня біля себе, тому сприяв його переходу з університету до Інституту фізіології.

З Інститутом фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України було пов'язане все подальше життя Платона Костюка. З 1958 року він незмінно очолював відділ загальної фізіології нервової системи. У 1960 році отримав звання професора. З 1960 до 1961 за запрошенням майбутнього лауреата Нобелівської премії Джона Екклса працював у Австралійському національному університеті в місті Канберра в лабораторії нейробіології. В Австралії Костюк досліджував механізми синаптичного гальмування при рефлекторній роботі мозку за допомогою мікроелектродів.

У червні 1964 року Платона Костюка обрали членом-кореспондентом АН УРСР. З 1 липня 1966 року він став також член-кореспондентом АН СРСР за Відділенням фізіології. У тому ж році він очолив Інститут фізіології АН УРСР, яким керував до кінця життя. У грудні 1969 року Костюк стає академіком АН УРСР, а з 26 листопада 1974 року — академіком АН СРСР.

У 1970-ті-1980-ті роки під керівництвом Костюка проводились важливі роботи з дослідження ролі йонів кальцію в нервовій сигналізації. За участі Костюка розробляли нові методики дослідження поодиноких клітин, внутрішньоклітинної перфузії, відкрили нові іонні канали і властивості клітинної мембрани. Академіка Костюка визнали у світі як одного із засновників клітинної фізіології нервових клітин.

Адміністративна діяльність[ред. | ред. код]

Академік Костюк був не лише керівником Інституту фізіології, а й активним діячем у різних сферах. Так, з 1975 до 1988 року він був академіком-секретарем Відділення фізіології і членом президії АН СРСР. З 1975 до 1990 року його обирали депутатом Верховної Ради УРСР 9-го, 10-го й 11-го скликань, причому в 1985—1990 роках він був Головою Верховної Ради Української РСР. За його головування був прийнятий Закон «Про мови в УРСР», де вперше українську мову було визначено державною. Цим законом Костюк пишався як власною роботою.

Задля навчання нових кадрів для Інституту фізіології в Києві Костюк домігся створення при інституті базової кафедри мембранної біофізики Київського відділення Московського фізико-технічного інституту. З 1982 року він також обійняв посаду завідувача цієї кафедри.

У часи перебудови Костюк став більше концентруватися на роботі в українських структурах. З 1988 по 2004 рік був членом Президії АН УРСР і НАН України.

У незалежній Україні[ред. | ред. код]

У перші роки незалежності фінансування української науки скоротилося майже до нуля. Тому академік Костюк використовував свої міжнародні зв'язки для організації спільних досліджень і конференцій коштом іноземних наукових агенцій. Задля полегшення організації міжнародного співробітництва за його пропозицією в 1992 році створили Міжнародний центр молекулярної фізіології НАН України.

У 1994 році обраний академіком Академії медичних наук України, у 2009 — почесним доктором Київського національного університету[11].

Могила Платона Костюка

Помер 10 травня 2010 року. Похований у Києві на Байковому кладовищі (ділянка № 33). Співчуття колегам та родичам у зв'язку з його смертю висловили нейробіологи з різних країн, зокрема Федерація європейських товариств нейронаук[12].

Науковий внесок[ред. | ред. код]

Наукові дослідження[ред. | ред. код]

Основні напрями наукових досліджень Костюка і його учнів — нейрофізіологія, клітинна біофізика, молекулярна біологія іонних каналів і мембранних рецепторів.

Вперше в Україні й СРСР застосував мікроелектродну техніку для дослідження структурно-функціональної організації нервових центрів та біофізичних і молекулярних механізмів збудження та гальмування в нервових клітинах[13]. Розробив методику внутрішньоклітинної перфузії тіла нервової клітини та застосував її для дослідження мембранних і молекулярних механізмів цієї клітини[14].

Розробив нові методи реєстрації електричної активності нервових клітин, створив 7 нових електрофізіологічних приладів. Ці технології дали змогу вимірювати активність іонних каналів клітинної мембрани, ендоплазматичного ретикулуму, мітохондрій. За їх допомогою Костюк з колегами вивчив механізми обміну іонів кальцію у нервових клітинах, його порушення при патології мозку. Запровадив вперше у СРСР реєстрацію активності окремих молекул іонних каналів, що дало змогу ідентифікувати їх окремі види та родини у різноманітних клітинах, дослідити фізико-хімічні властивості.

Костюк із співробітниками вперше у світі довів наявність окремих кальцієвих каналів у клітинній мембрані нервових клітин[15]. Під його керівництвом було розділено кальцієві струми двох типів: через високопорогові та низькопорогові кальцієві канали.[16] 1983 року Костюк запропонував оригінальну гіпотезу механізму селективності кальцієвих каналів, що підтвердилася для низькопорогових кальцієвих каналів безхребетних тварин через 30 років[17].

Костюк багато уваги приділив вивченню кальцієвого депо клітини, утвореного мітохондріями, ендоплазматичним ретикулумом, ядром. Його співробітники показали роль депо у розповсюдженні кальцієвого сигналу під час збудження нейрону. Зіставлення молекулярних і йонних механізмів фізіологічних подій всередині клітини та при міжклітинних взаємодіях дали змогу Костюку описати вищий рівень процесів у нервовій системі — збуджувальну та гальмівну синаптичну передачу, синаптичну пластичність.

У лабораторіях під керівництвом Костюка були проведені дослідження порушень нервових функцій на тваринах, у яких було спричинено експериментальні захворювання, такі як цукровий діабет, епілепсія, хвороба Альцгеймера.[18] Також проводили тестування нових фармакологічних препаратів для терапії цих патологій. В останні роки Костюк спонукав своїх співробітників до переходу на молекулярно-генетичні методи визначення структури іонних каналів і рецепторів нервових клітин, поєднанню їх з електрофізіологічними дослідженнями[19].

Платон Костюк — автор понад 400 наукових публікацій, з них 8 монографій, 3 підручників. Також співавтор наукового відкриття, 7 винаходів.

Організатор науки[ред. | ред. код]

Підготував 28 докторів, 97 кандидатів наук.[20]

Член Німецької академії природознавців «Леопольдіна» (1966), АН Чехословаччини (1990), Угорської АН (1990), Європейської академії «Academia Europaea» (1989), Нью-Йоркської академії наук (1994).

Голова Українського товариства фізіологів ім. І. П. Павлова у 1968—2010 роках.

Головний редактор (1969—1988) та співредактор (1993—2010) журналу «Нейрофізіологія» (Київ), співредактор Міжнародного журналу Neuroscience (Оксфорд, Велика Британія, 1976—2010), член редколегії кількох міжнародних журналів.

Голова спеціалізованої вченої ради при Інституті фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України.

Входив до складу керівних органів багатьох міжнародних товариств фізіологів та біофізиків.

У 1989—1993 роках віце-президент Міжнародного союзу фізіологічних наук[21].

Відзнаки[ред. | ред. код]

Україна[ред. | ред. код]

15 жовтня 2009 року удостоєний звання «Почесний доктор Київського національного університету імені Тараса Шевченка»[29]

СРСР[28][ред. | ред. код]

Інші[ред. | ред. код]

Іменні премії[ред. | ред. код]

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Меморіальна дошка на будівлі Інституту фізіології
 • Учні академіка заснували Фонд Костюка, який видає премії талановитим молодим науковцям у галузі біомедичних досліджень.[30][31]
 • На будівлі Інституту фізіології встановлена меморіальна дошка, на якій зазначено: «Тут у 1958—2010 роках працював видатний український нейрофізіолог академік Платон Григорович Костюк». У відкритті 4 червня 2014 року брали участь молодша дочка Ольга, онуки, друзі Костюка академіки Юрій Ілліч Кундієв та Ісаак Михайлович Трахтенберг, учні та співробітники інституту
 • На честь 90-річчя з дня народження Платона Костюка в червні 2014 року було проведено Конгрес Українського товариства нейронаук.[32]
 • НАН України заснувала премію імені Костюка.[33]

Основні наукові праці[ред. | ред. код]

 • Костюк, П. Г. (1952). Особенности нервного процесса в мотонейронах спинного мозга. Докл. АН СССР. 65 (3): 669—672.
 • Костюк, П. Г. (1953). Торможение и суммация в дуге рефлекса растяжения. Физиол. журн. СССР. 39 (2): 173—182.
 • Костюк, П. Г.; О. A. Krishtal, P. A. Doroshenko (1976). Outward currents in the nerve cell membrane. Bioelectrochem. and Bioenerg. 3 (32): 319—327.
 • Kostyuk, P. G.; J.С. Eccles, R. F. Schmidt (1962). Central pathways responsible for depolarization of primary afferent fibres. J. Physiol.(Gr.Brit.). 65 (2): 237—257.
 • Kostyuk, P. G.; T. Araki, M. Ito, O.Oscarsson (1962). Injection of alcaline cations into cat spinal motoneurones. Nature. 196 (4861): 1319—1320.
 • Kostyuk, P. G.; O.A. Krishtal, V.I. Pidoplichko (1975). Effect of internal fluoride and phosphate on membrane currents during intracellular dialysis of nerve cells. Nature. 257 (2): 691—693.
 • 1959 — Двонейронна рефлекторна дуга
 • 1960 — Мікроелектродна техніка
 • 1973 — Структура та функція низхідних систем спинного мозку
 • 1986 — Кальцій та клітинна збудливість
 • 1991 — Role of Calcium Ions in Nerve Cell Function
 • 1995 — Calcium Signalling in the Nervous System
 • 2001 — «Біофізика» (із співавт. Зима В. Л., Магура Ш. С., Мірошниченко М. С., Шуба М. Ф.)К.: «Обереги», 2001. — 544с.
 • 2005 — «Йони кальцію у функції мозку. Від фізіології до патології» (із співавт. О. П. Костюк, О. О. Лук'янець) Київ: Наукова думка, 2005 . — 198 с
 • 2008 — «Біофізика» (із співавт. Зима В. Л., Магура Ш. С., Мірошниченко М. С., Шуба М. Ф.)Київ: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет» 2008. -567 с
 • 2010 — «Внутрішньоклітинна кальцієва сигналізація: структури та функції» (із співавт. О. П. Костюк, О. О. Лук'янець) Київ: Наукова думка, 2010. — 174 с

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. ECCLES JC, KOSTYUK PG, SCHMIDT RF (1962) Central pathways responsible for depolarization of primary afferent fibres[недоступне посилання з вересня 2019]. J Physiol. 161: 237—257. PMID: 13889054 [Архівовано 7 січня 2014 у Wayback Machine.]
 2. ARAKI T, ITO M, KOSTYUK PG, OSCARSSON O, OSHIMA T. (1962) Injection of alkaline cations into cat spinal motoneurones. Nature 196: 1319—1320, PMID: 14013543 [Архівовано 7 січня 2014 у Wayback Machine.]
 3. Kostyuk PG, Krishtal OA, Pidoplichko VI (1975) Effect of internal fluoride and phosphate on membrane currents during intracellular dialysis of nerve cells Nature. 257 (5528): 691—693, PMID: 1186845 [Архівовано 7 січня 2014 у Wayback Machine.]
 4. Kostyuk PG, Krishtal OA, Pidoplichko VI (1977) Asymmetrical displacement currents in nerve cell membrane and effect of internal fluoride. Nature 267 (5606): 70-72, PMID: 859639 [Архівовано 7 січня 2014 у Wayback Machine.]
 5. https://www.ae-info.org/ae/User/Kostyuk_Platon
 6. О.О. Лук'янець (2012). Пам'яті Людмили Василівної Костюк. Медична гідрологія та реабілітація (укр.) . 10 (1): 82. Архів оригіналу за 28 грудня 2014.
 7. О.О. Лук'янець (2012). Пам'яті Олени Платонівної Костюк. Медична гідрологія та реабілітація (укр.) . 10 (1): 83—84. Архів оригіналу за 28 грудня 2014.
 8. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 9 липня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 9. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 червня 2013. Процитовано 9 липня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 10. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 9 липня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 11. Рішення Вченої ради № 1 от 07.09.2009 р. Київського національного університету ім. Тараса Шевченка
 12. Helmut Kettenmann. Platon Gregorievich Kostyuk (1924—2010) in memoriam. FENS News, 17 May, 2010 [Архівовано 24 вересня 2015 у Wayback Machine.](англ.)
 13. Platon Grigor'evich Kostiuk. The Great Soviet Encyclopedia, 3rd Edition (1970—1979). Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 29 червня 2014.
 14. Kostyuk, P. G.; O.A. Krishtal, V.I. Pidoplichko (1975). Effect of internal fluoride and phosphate on membrane currents during intracellular dialysis of nerve cells. Nature. 257 (2): 691—693.
 15. P. G. Kostyuk, O. A. Krishtal and Yu A. Shakhovalov. Separation of sodium and calcium currents in the somatic membrane of mollusc neurones // Journal of Physiology. — . — Т. 270. — С. 545-568.
 16. Richard W. Tsien and Curtis F. Barrett (2005), A Brief History of Calcium Channel Discovery, у Gerald Zamponi (ред.), Voltage-Gated Calcium Channels (PDF), Eurekah.com and Kluwer Academic/Plenum Publishers, с. 27—47, архів оригіналу (PDF) за 14 липня 2014, процитовано 29 червня 2014
 17. Kostyuk, P. G., Mironov, S. L., and Shuba, Y. M. Two ion-selecting filters in the calcium channel of the somatic membrane of mollusc neurons // Journal of Membrane Biology. — 1983. — Т. 76 (20 травня).
 18. Voitenko, N. V., Kostyuk, E. P., Kruglikov, I. A., & Kostyuk, P. G. Changes in calcium signalling in dorsal horn neurons in rats with streptozotocin-induced diabetes // Neuroscience. — 1999. — Т. 94, вип. 3 (20 травня). — DOI:10.1016/S0306-4522(99)00330-9. Архівовано з джерела 24 вересня 2015. Процитовано 10 липня 2014.
 19. Ю. І. Дребот, О. І. Болдирєв, В. Є. Досенко, П. Г. Костюк. Експресія генів, що кодують ванілоїдні рецептори 1-го та 2-го типу, в культурі нейронів гіпокампа // Фізіологічний журнал. — 2008. — Т. 54, вип. 1 (20 травня).
 20. * А. О. Морозов, О. Ю. Майоров (2010). Пам’яті академіка П. Г. Костюка (PDF). Клиническая информатика и Телемедицина. 6 (7): 140—141. Архів оригіналу (PDF) за 8 січня 2014.
 21. Ole H. Petersen. The International Union of Physiological Sciences. IUPS Editorial VIII // Physiology. — . — Т. 24. — С. 320-321. — DOI:10.1152/physiol.00035.2009. Архівовано з джерела 4 березня 2016. Процитовано 29 червня 2014.
 22. Указ Президента України № 409/2007 від 16 травня 2007 року «Про присвоєння П. Костюку звання Герой України»
 23. Указ Президента України № 1313/98 від 26 листопада 1998 року «Про нагородження відзнакою Президента України „Орден князя Ярослава Мудрого“»
 24. Указ Президента України № 324/93 від 19 серпня 1993 року «Про нагородження Почесною відзнакою Президента України»
 25. Указ Президента України № 1358/2003 від 26 листопада 2003 року «Про відзначення державними нагородами України працівників установ Національної академії наук України»
 26. Указ Президента України № 611/92 від 19 грудня 1992 року «Про присудження Державних премій України в галузі науки і техніки 1992 року»
 27. Указ Президента України № 1480/2003 від 23 грудня 2003 року «Про присудження Державних премій України в галузі науки і техніки 2003 року»
 28. а б в г Костюк Платон Григорович // Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Київ. Архів оригіналу за 8 серпня 2010. Процитовано 23 липня 2007.
 29. Архівована копія. Архів оригіналу за 25 жовтня 2009. Процитовано 14 листопада 2009.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 30. Kostyuk Foundation. Архів оригіналу за 10 липня 2015. Процитовано 9 липня 2015.
 31. Фонд Костюка. Українське товариство нейронаук. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 9 липня 2014.
 32. VI Міжнародний конгрес Українського товариства нейронаук. Архів оригіналу за 4 липня 2014. Процитовано 9 липня 2014.
 33. Постанова № 72 Президії НАН України від 28.03.2012 Із зали засідань Президії НАН України (28 березня 2012 року) // [[ISSN]] [https://portal.issn.org/resource/ISSN/0372-6436 0372-6436]. [[Вісник НАН України]], 2012, № 4. Стор. 17. Архів оригіналу за 24 грудня 2014. Процитовано 28 грудня 2014. {{cite web}}: Назва URL містить вбудоване вікіпосилання (довідка)

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]