Костянтин Лакапін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Костянтин Лакапін
Κωνσταντίνος Λακαπηνός
Монета з іменами Романа I, його синів Костянтина, Христофора, Стефана, Костянтина VII
Народився бл. 912
Константинополь
Помер між 946 та 948
Самофракія
·вбито
Підданство Візантійська імперія
Діяльність монарх
Титул співімператор
Посада Візантійський імператор
Термін 924—945 роки
Рід Лакапіни
Батько Роман I Лакапін
Мати Феодора
Брати, сестри Христофор Лекапенос, Степан Лекапенос, Патріарх Феофілакт і Олена Лекапена
У шлюбі з Олена
Феофано Мамас
Діти 1 син

Костянтин Лакапін (бл. 912 — між 946 та 948) — співімператор Візантійської імперії в 924945 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з дрібного вірменського роду. Третій син Романа Лакапіна, друнгарія флоту, та Феодори. Про молоді роки Костянтина замало відомостей. Його піднесення почалося, коли батько у 919 році зумів стати імператором, а у 920 році — старшим імператором. У 924 році Костянтина Лакапіна оголошено співімператром.

після смерті старшого брата Христофора став разом з іншим братом Стефаном одним з володарів імперії спільно з батьком. При цьому імператора Костянтина VII було повністю відсунуто від влади, титул він мав суто номінально. 939 року Костянтин Лакапін оженився на доньці патрикія Адіана з Вірменії. Але у 940 році дружина померла. Того ж року Костянтин оженився вдруге.

У 943 році разом з братом Стефаном переконав батька не влаштовувати шлюб між Романом II та євфросинією, донькою доместіка схол Сходу Іоанна Куркуаса. Після цього вплинув на Романа I, щоб той восени 944 року звільнив Куркуаса з посади.

20 грудня зі Стефаном влаштували змову проти свого батька, який заповів оголосити Костянтина VII старшим імператором. До змову долучилися Маріан Аргир та стратег Діоген. Романа I Лакапіна було арештовано та відправлено у заслання на острів Проте (один із Принцевих островів), де той став ченцем. Але повністю перебрати влади Костянтин зі Стефаном лакапіном не зміг. Проти них виступив Лев та Барда Фоки. Тому було вирішено поділити владу між Лакапінами та Костянтином VII.

Цей триумвірат проіснував 40 днів. 26 січня 945 року внаслідок нового заколоту Костянтин разом з братом Стефаном втратив владу і титул. Їх було звинувачено у спробі отруїти Костянтина VII. Костянтина і Стефана Лакапінів було відправлено на островів Проте. У 946 році Костянтина Лакапіна було відправлено до о. Тенедос, а потім до Самофракії. Його було вбито при спробі втечі між 946 та 948 роками. Найбільш імовірно це сталося у 947 році, коли було розкрито змову на користь Лакапінів. Сина Костянтина Лакапіна було кастровано, щоб вні не претендував на трон.

Родина[ред. | ред. код]

1. Дружина — Олена, донька патрикія Адріана

дітей не було

2. Дружина — Феофано Мамас

Діти:

  • Роман, епарх Константинополя

Джерела[ред. | ред. код]

  • Runciman, Steven (1988) [1929]. The Emperor Romanus Lecapenus and His Reign: A Study of Tenth-Century Byzantium. Cambridge, United Kingdom: Cambridge University Press. ISBN 0-521-35722-5.
  • Kazhdan, Alexander Petrovich, ed. (1991). The Oxford Dictionary of Byzantium. New York, New York and Oxford, United Kingdom: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-504652-6.
  • Treadgold, Warren (1997). A History of the Byzantine State and Society. Stanford, California: Stanford University Press. ISBN 0-8047-2630-2.