Костянтин VII Багрянородний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Констянтин VII Багрянородний та його мати Зоя
Христос що благословляє Костянтина Багрянородного, різьба по слонової кістки, бл. 945 . Оригінал знаходиться в Музеї образотворчих мистецтв ім. О.С. Пушкіна

Костянтин VII Багрянородний, або Порфірородний, чи Порфірогенет (грец. Κωνσταντίνος Ζ Πορφυρογέννητος — народжений у багрянці, грецькою — у порфірі, тобто у «царському палаці» [1],  17 або 18 травня 905 — 9 листопада 959) — візантійський імператор (913959, фактично 945959) з Македонської династії. Автор творів, що містять важливі відомості про русько-візантійські відносини 10 століття. Син Лева VI, його співправитель з 908 року.

До лютого 945 фактично був усунений від управління державою Романом І Лекапіном, який узурпував у 920 всю владу і проголосив себе співправителем. За його правління внаслідок походів князя Ігоря 941 та 944 років було укладено торговий договір з Київською Руссю, 957 року Константинополь відвідала княгиня Ольга, де, вірогідно, була хрещена [2]. Вів боротьбу проти арабів у Месопотамії і Північній Сирії.

Автор кількох творів «Про феми», «Про церемонії візантійського двору», «Про управління імперією». Його трактат «Про управління імперією» (складений в 943—953) містить багато цікавих відомостей про слов'ян і печенігів, географію та історію Київської Русі.

В своєму трактаті «Про управління імперією» Костянтин згадува місто «Немогард», в «якому сидить Сфендослав, син Інгора...»

«Човни що приходять до Царгороду з далекої Руси, себто з Немогарди, де сидів Свендостлав, син Інгоря, князя Руси, з замка Милиниски, й із Телючи, і Цернигоги і з Висегроди. Всі ото вони ідуть вниз рікою Дніпром і звертаються до замку Кіоава, званого Самватас. А їх підвладні Славяни, звані Кривитеїни та Ленцаніни (Лугани—від міста Луцька) й інші Славяни під час зими вирубують в горах дерево на човни, і обробивши, як прийде час, як розстане лід, спускають їх в близькі озера. І як спустять в ріку Дніпро, йдуть тією рікою і приходять в Кіову; витягнувши, виставляють човни й спродують Руси. А Русь купує самі кадуби і розламавши давні однодеревні (човни), беруть з них весла, уключини (до весел) і інший припас і споряжають (нові).»

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.