Котедж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Типовий котедж

Коте́дж (англ. cottage — «сільський або міський будинок, хата») — простий одно-, півтораповерховий (на другому поверсі тільки мансарди з похилими стелями) будиночок з невеликою житловою площею (класичний котедж може складатися тільки з двох — передньої і задньої — кімнат, як українська хата-п'ятистінка) для проживання однієї родини з обов'язковою присадибною ділянкою і загальною площею більше 100 квадратних метрів.

Котедж призначений як для постійного, так і для тимчасового проживання.

В Україні існує класифікація будинків, згідно якої вони діляться на «економ», «бізнес», «еліт»[1].

Котеджі — приналежність заміського пейзажу, але можуть зводитися і в межах міста[2].

Класичним будматеріалом є природний камінь, червона цегла. Сьогодні, проте, велике поширення одержали котеджі з газобетону в силу високої ефективності цього матеріалу, а також котеджі з дерева (беручи до уваги особливості українського клімату, економічність і екологічність цього будматеріалу). Другий поверх займає спальня, перший — вітальня, кухня, санвузол, котельня. Нерідко котедж містить гараж для легкового автомобіля, часто перероблений зі старовинної комори.

Неодмінна приналежність котеджу — камін. Камінні труби в класичному котеджі розташовуються уздовж торцевих стін споруди.

Класичний англійський котедж можна побачити у фільмі «Відпустка за обміном» — це житло героїні Кейт Вінслет.

Історія[ред. | ред. код]

Слово «котедж» прийшло з Англії, де воно спочатку позначало будинок орендатора-«навспільника» — «коттера»[3] — з коморою і присадибною ділянкою. Звідси сучасні українські котеджі нерідко виконані в англійському стилі. Котеджі широко поширені також в інших європейських країнах (переважно в скандинавських) і в США, Канаді, Австралії, Новій Зеландії, ПАР. Там котедж не є предметом розкоші, швидше служить символом середнього класу.

У СРСР котеджі будувалися головним чином в 1920-ті рр., переважно в нових заводських селищах. Однак в маєтку одного з великих князів під Санкт-Петербургом ще в XIX столітті був побудований котедж, повністю виконаний з привізних англійських матеріалів, як хвалькувато заявляв сам господар: «Без жодного російського цвяха!»[4].

У незалежній Україні котедж, як і багато закордонних запозичень, пережив значне перетворення. На початку 90-х рр. ХХ ст. «котедж» став невід'ємним елементом побуту представників нової еліти. У заміській зоні поблизу шосе з'явилися, котеджні містечка (котеджні селища)[5], які правильніше було б назвати «замковими» або «палацовими». Котеджами в них є хіба що будиночки для охорони та прислуги.

Сьогодні в Україні немає великого міста, яке не оточували б «котеджні селища». Тому правомірно говорити про появу терміна «український котедж» — будинок (нерідко — садиба, маєток), порівнянний за площею з британським «house» або навіть «mansion»[6], і включає відповідну ділянку землі, а також всі необхідні «служби», в числі яких — кілька справжніх котеджів, або навіть mews, «м'юз» (ряд гаражів з житловими приміщеннями над ними)[7].

У межах Київської області розташовується понад 200 котеджних містечок[8]. Тільки у 2019 році з'явився 21 такий проєкт[9].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Класифікація будинків в Україні - Zagorodna.com. www.zagorodna.com (укр.). Архів оригіналу за 27 лютого 2020. Процитовано 27 лютого 2020. 
  2. definition of cottage from Oxford Dictionaries Online
  3. cottar? view = uk definition of cottar from Oxford Dictionaries Online <! — Заголовок доданий ботом ->. Архів оригіналу за 1 грудня 2008. Процитовано 22 жовтня 2014. 
  4. А. А. Ігнатьєв «50 років в строю»
  5. Класифікація котеджних містечок/селищ - Zagorodna.com. www.zagorodna.com (укр.). Архів оригіналу за 13 січня 2020. Процитовано 27 лютого 2020. 
  6. definition of mansion from Oxford Dictionaries Online
  7. definition of mews from Oxford Dictionaries Online
  8. Котеджні містечка Київської області, vsekottedzhi.com.ua. Архів оригіналу за 24 жовтня 2020. Процитовано 25 вересня 2020. 
  9. Особливості придбання нерухомості у котеджних містечках. enovosty. Українські новини дня (рос.). Архів оригіналу за 29 липня 2019. Процитовано 29 липня 2019.