Коцур Віктор Петрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Віктор Петрович Коцур
Віктор Петрович Коцур.png
Народився 19 жовтня 1959(1959-10-19) (58 років)
Сакуниха Недригайлівського району
Громадянство Україна Україна
Alma mater Чернівецький державний університет імені Юрія Федьковича
Заклад Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор історичних наук
Член Національна академія педагогічних наук України
Нагороди
Орден Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого III ступеня
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Заслужений працівник освіти України

Віктор Петрович Коцур (нар. 19 жовтня 1959, село Сакуниха Недригайлівського району Сумської області) — доктор історичних наук, професор, дійсний член (академік) Національної академії педагогічних наук України, ректор ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», заступник голови Національної спілки краєзнавців України.

Біографія[ред.ред. код]

Віктор Петрович Коцур народився 19 жовтня 1959 р. у селі Сакуниха Недригайлівського району на Сумщині в родині вчителів.

У 1977 р. вступив на історичний факультет Чернівецького державного університету імені Юрія Федьковича, який закінчив з відзнакою в 1982 р. Працював викладачем Брянського технологічного інституту, а протягом 1985–1987 рр. навчався в аспірантурі Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. У 1987 р. захистив кандидатську дисертацію.

Подальша доля Віктора Петровича пов'язана з Переяславщиною. З 1987 р. він працював викладачем, потім доцентом кафедри суспільних наук, з 1994 р. — завідувачем кафедри історії та культури України, з 1989 р. — деканом факультету фізичного виховання, з 1994 р. — деканом історичного факультету, а з 1998 р. — ректором Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди. В 1999 р. захистив докторську дисертацію.

У 2001 р. у рамках проекту «Американознавство» для студентів і викладачів Вашингтонського університету (м. Пуллмен), а також для української діаспори в США він прочитав курс лекцій з актуальних проблем історії України.

Науковий доробок[ред.ред. код]

В. П. Коцур — автор понад 300 наукових та науково-публіцистичних праць. Він один із перших розробив і запровадив методику контент-аналізу та кореляційного аналізу газетної публіцистики 1921–1925 рр. До кола наукових інтересів В. П. Коцура належать історія та історіографія історії України 1920-1930-х рр. У галузі історіографії історії України в 1988 р. побачила світ монографія В. П. Коцура «Історичні дослідження: упереджені та об'єктивні оцінки (соціальні зміни і політичні процеси в Україні 1920-30-х рр.)». У руслі історіографічних досліджень у співавторстві з В. Ф. Колесником та Г. Г. Коцур підготовлено монографію «Історіографія нової економічної політики в Українській СРР», у якій досліджується процес формування історичних знань про запровадження і здійснення нової економічної політики в УСРР. У 1996 р. братами Віктором та Анатолієм Коцурами випущено перший в Україні підручник для студентів-істориків «Історіографія історії України: Курс лекцій». У співавторстві виходять перші підручники для студентів: «Історія України» (1993), «Історія України від найдавніших часів до наших днів» (1994; 1998). Доповненням до навчальної літератури стала «Історія Стародавнього Риму» (Чернівці, 2005, у співавт.) і присвячена староримській історії.

Віктор Петрович є науковим керівником аспірантів і здобувачів. Під його керівництвом підготовлено 16 кандидатів історичних наук.

В. П. Коцур — член редколегії ряду наукових фахових видань Інституту історії НАН України, Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, управління освіти Київської обласної державної адміністрації; головний редактор фахових наукових видань «Наукові записки з української історії», «Школа першого ступеня: теорія і практика» «Гуманітарний вісник».

Громадська робота[ред.ред. код]

Важливе місце в діяльності В. П. Коцура посідають громадські обов'язки. Він є головою Ради ректорів (директорів) вищих навчальних закладів Київської області, депутатом Київської обласної ради 5 скликання, депутатом Переяслав-Хмельницької міської ради декількох скликань, член колегії управління освіти Київської обласної державної адміністрації. Віктор Петрович — член президії правління Національної спілки краєзнавців України, з 2017 р. — заступник голови Спілки.

Нагороди та відзнаки[ред.ред. код]

У 2001 році присвоєно звання «Заслужений працівник освіти України», в 2003 р. — «Найкращий керівник року» загальноміського конкурсу «Людина року» (м. Переяслав-Хмельницький). Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (2009), подяками Президента України (1999, 2001), Подякою голови Київської обласної ради (2002), почесними грамотами голови Київської обласної державної адміністрації (1999, 2004, 2012), Подякою голови Київської міської державної адміністрації (2000), почесними дипломами МОН України і АПН України (2000, 2002), Почесною грамотою МОН України (2004) та ін. У вересні 2001 р. В. П. Коцур нагороджений золотою медаллю Міжнародної кадрової академії «За заслуги в освіті». 8 квітня 2003 р. указом Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета за заслуги в галузі відродження духовності в Україні В. П. Коцур нагороджений орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого III ступеня.

За професійні досягнення рішенням Ради експертів міжнародної іміджевої програми «Лідери XXI століття» нагороджений дипломом і нагрудним знаком «Лідер України» (2005).

У 2005 році нагороджений відзнакою Українського Реєстрового Козацтва «Бронзовий козацький хрест ІІІ ступеня».

Лауреат премії НАН України імені М. С. Грушевського (2007)

Почесний краєзнавець України (2013).

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]