Кошеніль польська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кошеніль польська
Polish cochineal.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Рівнокрилі (Homoptera)
Родина: Margarodidae
Рід: Porphyropha
Вид: Кошеніль польська
Біноміальна назва
Porphyropha polonica
(Linneaeus, 1758)
Porphyrophora polonica distribution.PNG
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Porphyrophora polonica
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Porphyropha polonica
EOL logo.svg EOL: 837633

Кошеніль польська (Porphyropha polonica) — вид комах з родини Margarodidae.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Самиці широкоовальні, завдовжки 1,5-6,6 мм, червоного або вишнево-фіолетового кольору. Вусики 7-8-членикові, членики короткі та широкі. Очі добре розвинені. Ноги великі, особливо передні, копальні, з великим кігтиком. Тіло вкрите довгими щетинками. Самці завдовжки 2,25-3,5 мм блакитно-фіолетові. Очі великі, груди чорні, тергіти черевця фіолетові. Вусики довгі, 9-10-членикові. Передні ноги короткі, задні — довгі, лапки мають кігтик.

Поширення[ред. | ред. код]

Ареал: західна та східна Європа. До середини ХХ ст. зустрічався майже на всій території України, проте з 1960-х рр. зареєстрований не був.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Має 1 генерацію на рік. Зимують личинки в яйцевих мішках. Після пробудження личинки пересуваються в пошуках кормових рослин (суниця, перстач, гусячі лапки, гірчак, остудник голий, мучниця, материнка та інші). По їхніх стеблах личинки спускаються до коріння, перетворюються в нерухомі кулясті «цисти» синього чи фіолетового кольору. Розвиток триває до середини липня. Дорослі комахи з'являються в липні — на початку серпня. Самці гинуть після парування. Запліднена самиця заривається у ґрунт і протягом кількох діб відкладає 300–700 яєць у яйцевий мішок, після чого гине. Личинки з'являються через місяць.

Значення[ред. | ред. код]

В минулі століття у західних і південних районах України було розвинуте промислове виробництво червоної фарби (карміну) з «цист» кошенілі польської.

Посилання[ред. | ред. код]