Статевий акт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Коїтус)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статевий акт у місіонерській позі, картина Едуара-Анрі Авріла (1892)

Стате́вий акт, також ко́їтус, злягання, розм. секс (лат. coitus) — генітальний контакт двох індивідуумів для продовження роду, а також з метою отримання статевого задоволення. Являє собою тільки завершальний етап періоду, протягом якого існує статева домінанта. Відрізняють три коїтуси: перерваний, при якому чоловік, відчуваючи наближення еякуляції, витягує статевий член з піхви жінки (або ануса), з метою запобігання вагітності та/або унеможливлення ризику для здоров'я; пролонгований — довільно затягуваний; неповний — при якому відсутні еякуляція і оргазм.

Фізіологія статевого акту людини[ред. | ред. код]

Перебіг статевого акту[ред. | ред. код]

Коїтус у людини є вельми складним процесом, що складається з низки психологічних і фізіологічних умовно-безумовних рефлексів, що діють в певні фази копулятивного циклу. До того ж, кожна подальша фаза може виникнути і підключається тільки після того, як попередня досягла певної висоти розвитку. Інакше кажучи, жодна фаза не може виникнути і продовжуватися без опори на фізіологічний фундамент попередньої. У здорового чоловіка без статевого ваблення (без лібідо) не наступає цілеспрямована ерекція, без ерекції неможливі фрикції, а без еякуляції немає оргазму. При цьому кожна фаза при настанні подальшої не тільки продовжує її супроводжувати, але і активно підтримує. Створюється безперервне наростання збудливого процесу, що захоплює всі фізіологічні системи організму. Всі функції організму мобілізуються на виконання статевої функції і підсилюють статеву домінанту: відбувається сумація подразнень — нюхових, слухових, зорових, тактильних і нейрогуморальних. Кінцевою завершальною фазою є відчуття чоловіком і жінкою оргазму, після чого наступає стан розрядки емоційної напруги.

Під час коїтусу збільшується кров'яний тиск, а пульс у фазі оргазму іноді доходить до 120—180 ударів/хв, частота дихання до 40 на хвилину, тобто досягаються показники, що спостерігаються при найнапруженіших спортивних змаганнях. Дихання робиться переривистим і неглибоким, змінившись в кінці оргазму кількома глибокими вдихами. Внаслідок приливу крові підвищується температура статевих органів як у чоловіка, так і у жінки.

Закінчення статевого акту[ред. | ред. код]

Статевий акт, що закінчився оргастичною розрядкою, викликає посилений кровообіг, прискорення ритму серцевих скорочень, швидку зміну звуження і розширення судин, почастішання дихання, скорочення мускулатури таза, прямої кишки і нижніх кінцівок, рясне виділення поту; внаслідок цього статевий акт залишає після себе відчуття приємної втоми і м'язового розслаблення.

Статева різниця фізіологічних реакцій[ред. | ред. код]

У чоловіка при коїтусі всі фізіологічні реакції йдуть швидше і припиняються різкіше, ніж у жінки, у якої і підготовчий період більший, і відчуття статевого задоволення наступає пізніше і в більш сповільненому темпі, ніж у чоловіка.

Вплив статевого акту на подружнє життя[ред. | ред. код]

У більшості шлюбів при тривалому статевому житті відбувається поступове пристосування подружжя один до одного. Вони виробляють у себе навички поведінки, що дозволяють приходити до оргазму разом. Встановлюється гармонійність статевих взаємин подружжя.

Тривалість статевого акту[ред. | ред. код]

Середня тривалість статевого акту у молодих здорових людей в нормальних умовах варіює від 2 — 5 хвилин до 10 хвилин при першому статевому зближенні. При повторенні статевий акт може затягуватися, подовжуватися. Взагалі можна вважати нормальною будь-яку тривалість статевого акту, що дозволяє отримати розрядку обом партнерам.

Вибір часу для статевого акту[ред. | ред. код]

Найвідповіднішим для статевих зносин можна вважати вечірній час перед сном, тим паче, що сам статевий акт для деяких осіб є свого роду снодійним засобом. Але багато пар практикують інтимну близькість у ранішні години або інший відповідний для них час. Оптимальним є регулярне статеве життя, що відповідає індивідуальним можливостям. При порушеннях перебігу статевого акту необхідно звертатися до лікаря-сексопатолога.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Статевий акт