Краб камчатський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Краб камчатський
Spiny king crab md.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти( Eukarya)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Клас: Вищі ракоподібні (Malacostraca)
Ряд: Десятиногі (Decapoda)
Підряд: Плеоцимати (Pleocyemata)
Інфраряд: Крабоїди (Anomura)
Надродина: Раки-самітники (Paguroidea)
Родина: Lithodidae
Рід: Paralithodes
Вид: Краб камчатський
Біноміальна назва
Paralithodes camtschaticus
(Tilesius, 1815) [1]
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Paralithodes camtschaticus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Paralithodes camtschaticus
ITIS logo.svg ITIS: 97935
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6741
Paralithodes camtschaticus

Краб камча́тський (Paralithodes camtschaticus) — один з найбільших далекосхідних ракоподібних, є об'єктом промислу. Не є справжнім крабом, відноситься до родини Lithodidae, спорідненої з раками-самітниками. Головна відмінність від справжніх крабів (Brachyura) полягає в захованій під карапакс п'ятій парі ходильних ніг, тобто для пересування використовується не 4, а 3 пари кінцівок[2]. Камчатський краб може досягати порівняно великих розмірів, з карапаксом 29 см завширшки та розмахом ніг 1,8 м[3].

Серцева і шлункова області панцира озброєні трьома парами гострих великих шипів, незалежно від статі і віку тварини. Кінець дзьоба (рострума) гострий, озброєний по верхній стороні одним великим, часто роздвоєним на верхівці, шипом і парою дрібніших шипів. Рухомий шип (скафоцерит), розташований при основі зовнішнього вусика, завжди простий, нерозгалужений. Тіло і ноги у живих крабів забарвлені зверху в червоно-коричневий, а знизу — у жовтувато-білий колір, на бічних поверхнях є великі фіолетові плями[4].

Розселення в Баренцовім морі[ред. | ред. код]

Жінка, що тримає в руках камчатського краба (Paralithodes camtschaticus)

Перші спроби пропрацювати питання про розселення камчатського краба в Баренцовім морі були зроблені у 1932 році, проте, після аналізу ситуації, роботи були заморожені через відсутність надійного способу доставки особин краба з Далекого Сходу.

Після війни, в 1951 році, були відновлені роботи по акліматизації краба в Баренцовім морі, проте вони знову були припинені через неможливість доставки краба живцем: відловлені тварини жили в транспортних резервуарах з водою не більше двох діб.

Перше вдале перевезення дорослих особин відбулося 1960 року. Незважаючи на тривалу, у декілька місяців, акліматизацію, загинуло близько 90 % ікри, що виношувалася самицями. Після цього було ухвалено рішення завозити тільки дорослі особини.

Основне завезення краба проходило в 1961—1969 роках[5], причому більшість з них авіатранспортом. У 1977—1978 роках залізницею було переселено ще 1200 крабів. Дана операція не була необхідною, оскільки першого камчатського краба виловили в 1974 році. У 1977 році були спіймані перші краби біля берегів Норвегії.

Краб як цінний харчовий продукт[ред. | ред. код]

Як їжа вживається м'ясо (білого кольору), що знаходиться в ногах, клішнях і в місці зчленування ніг в карапакси, а також ікра. Кількість м'яса в особини може змінюватися залежно від сезону. Основним способом приготування є варіння: кінцівки краба кладуть в підсолений окріп і варять 15-20 хвилин. Після варіння м'ясо можна консервувати або ж заморожувати для тривалого зберігання.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Jørgensen, Lis Lindal (2006-11-21). Invasive Alien Species Fact Sheet – Paralithodes camtschaticus. NOBANIS.org. Архів оригіналу за 2013-06-27. Процитовано 2010-02-20. 
  2. Павлов В. Я. «Жизнеописание краба камчатского PARALITHODES CAMTSCHATICUS (TILESIUS, 1885) 2003 г.»
  3. Gregory Jensen (2004). Order: Decapoda. У Michael Hutchins. Grzimek's Animal Life Encyclopedia 2. Farmington Hills, MI: Gale. с. 208. ISBN 0-7876-5362-4. 
  4. Слизкин А., Сафронов С. Промысловые крабы прикамчатских вод. «Северная пацифика», Петропавловск-Камчатский, 2000
  5. У Баренцове море було випущене близько трьох тисяч крабів віком 6-15 років, 10 тис. екземплярів молоді і близько 1,6 млн личинок.

Посилання[ред. | ред. код]