Краб камчатський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Краб камчатський
Spiny king crab md.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти( Eukarya)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Клас: Вищі ракоподібні (Malacostraca)
Ряд: Десятиногі (Decapoda)
Підряд: Плеоцимати (Pleocyemata)
Інфраряд: Крабоїди (Anomura)
Надродина: Раки-самітники (Paguroidea)
Родина: Lithodidae
Рід: Paralithodes
Вид: Краб камчатський
Paralithodes camtschaticus
(Tilesius, 1815) [1]
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Paralithodes camtschaticus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Paralithodes camtschaticus
ITIS logo.svg ITIS: 97935
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6741
Paralithodes camtschaticus

Краб камча́тський (Paralithodes camtschaticus) — один з найбільших далекосхідних ракоподібних, є об'єктом промислу. Не є справжнім крабом, відноситься до родини Lithodidae, спорідненої з раками-самітниками. Головна відмінність від справжніх крабів (Brachyura) полягає в захованій під карапакс п'ятій парі ходильних ніг, тобто для пересування використовується не 4, а 3 пари кінцівок[2]. Камчатський краб може досягати порівняно великих розмірів, з карапаксом 29 см завширшки та розмахом ніг 1,8 м[3].

Серцева і шлункова області панцира озброєні трьома парами гострих великих шипів, незалежно від статі і віку тварини. Кінець дзьоба (рострума) гострий, озброєний по верхній стороні одним великим, часто роздвоєним на верхівці, шипом і парою дрібніших шипів. Рухомий шип (скафоцерит), розташований при основі зовнішнього вусика, завжди простий, нерозгалужений. Тіло і ноги у живих крабів забарвлені зверху в червоно-коричневий, а знизу — у жовтувато-білий колір, на бічних поверхнях є великі фіолетові плями[4].

Розселення в Баренцовім морі[ред. | ред. код]

Жінка, що тримає в руках камчатського краба (Paralithodes camtschaticus)

Перші спроби пропрацювати питання про розселення камчатського краба в Баренцовім морі були зроблені у 1932 році, проте, після аналізу ситуації, роботи були заморожені через відсутність надійного способу доставки особин краба з Далекого Сходу.

Після війни, в 1951 році, були відновлені роботи по акліматизації краба в Баренцовім морі, проте вони знову були припинені через неможливість доставки краба живцем: відловлені тварини жили в транспортних резервуарах з водою не більше двох діб.

Перше вдале перевезення дорослих особин відбулося 1960 року. Незважаючи на тривалу, у декілька місяців, акліматизацію, загинуло близько 90 % ікри, що виношувалася самицями. Після цього було ухвалено рішення завозити тільки дорослі особини.

Основне завезення краба проходило в 1961—1969 роках[5], причому більшість з них авіатранспортом. У 1977—1978 роках залізницею було переселено ще 1200 крабів. Дана операція не була необхідною, оскільки першого камчатського краба виловили в 1974 році. У 1977 році були спіймані перші краби біля берегів Норвегії.

Краб як цінний харчовий продукт[ред. | ред. код]

Як їжа вживається м'ясо (білого кольору), що знаходиться в ногах, клішнях і в місці зчленування ніг в карапакси, а також ікра. Кількість м'яса в особини може змінюватися залежно від сезону. Основним способом приготування є варіння: кінцівки краба кладуть в підсолений окріп і варять 15-20 хвилин. Після варіння м'ясо можна консервувати або ж заморожувати для тривалого зберігання.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Jørgensen, Lis Lindal (21 листопада 2006). Invasive Alien Species Fact Sheet – Paralithodes camtschaticus. NOBANIS.org. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 20 лютого 2010. 
  2. Павлов В. Я. «Жизнеописание краба камчатского PARALITHODES CAMTSCHATICUS (TILESIUS, 1885) 2003 г.»
  3. Gregory Jensen (2004). Order: Decapoda. У Michael Hutchins. Grzimek's Animal Life Encyclopedia 2. Farmington Hills, MI: Gale. с. 208. ISBN 0-7876-5362-4. 
  4. Слизкин А., Сафронов С. Промысловые крабы прикамчатских вод. «Северная пацифика», Петропавловск-Камчатский, 2000
  5. У Баренцове море було випущене близько трьох тисяч крабів віком 6-15 років, 10 тис. екземплярів молоді і близько 1,6 млн личинок.

Посилання[ред. | ред. код]