Краб кокосовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Краб кокосовий
Birgus latro climbing.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти( Eukarya)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Клас: Вищі ракоподібні (Malacostraca)
Ряд: Десятиногі (Decapoda)
Підряд: Плеоцимати (Pleocyemata)
Інфраряд: Крабоїди (Anomura)
Надродина: Раки-самітники (Paguroidea)
Родина: Coenobitidae
Рід: Кокосовий краб (Birgus)
Вид: Краб кокосовий
Birgus latro
Linnaeus, 1767
Червоний - головні, жовтий - вторинні райони мешкання
Червоний - головні, жовтий - вторинні райони мешкання
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Birgus latro
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Birgus latro
IUCN logo.svg МСОП: 2811
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 177283
Fossilworks: 219624

Краб коко́совий, або па́льмовий краді́й (Birgus latro), — вид десятиногих ракоподібних з надродини раків-самітників (Paguroidea). На відміну від інших раків-самітників, він використовує пусті мушлі черевоногих молюсків тільки на ранніх стадіях розвитку. Дорослі особини ведуть сухопутний спосіб життя. Краб поширений у тропіках на островах Індійського та західної частини Тихого океанів. М'ясо вживають в їжу.

Вилов кокосового краба на атолі Суворова[en] в Тихому океані
Кокосовий краб

Живлення та спосіб життя[ред. | ред. код]

Пальмовий крадій всеїдний. Раціон становлять плоди панданів, вміст розколотих кокосових горіхів. Може також живитися детритом та іншими ракоподібними[1].

Пальмовий крадій викопує в ґрунті неглибокі нори, які вистилає волокнами кокосових горіхів. Іноді задовольняється природними притулками — ущелинами в скелях, порожнинами в осушених коралових рифах, але і в таких випадках використовує для їх обкладання рослинний матеріал, який зберігає в житлі підвищену вологість. Здатний залазити на дерева. Має добре розвинений нюх[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Joanne E. Wilde; Stuart M. Linton; Peter Greenaway (2004). «Dietary assimilation and the digestive strategy of the omnivorous anomuran land crab Birgus latro (Coenobitidae)». Journal of Comparative Physiology B: Biochemical, Systemic, and Environmental Physiology 174 (4): 299—308. doi:10.1007/s00360-004-0415-7. PMID 14760503.
  2. Stensmyr, M. C., Erland, S., Hallberg, E., Wallén, R., Greenaway, P., Hansson, B. S. (2005). Insect-like olfactory adaptations in the terrestrial Giant Robber Crab. Current Biology 15 (2): 116—121. Текст DOI:10.1016/j.cub.2004.12.069 (англ.)

Література[ред. | ред. код]

  • Зоологія безхребетних, Т. 2: від артропод до голкошкірих та хордових, під ред. В. Вестхайде та Р. Ригера. М.: Т-во наукових видань КМК, 2008.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]